Kategori | Tatil

1001 Gece Masallarından bir şehir – Umman

“Beyaz Şehir” olarak da anılan Umman Arap aleminin en misavirperver insanlarına sahiptir

-- Sponsorlu Bağlantılar --


umman

Beyaz Şehir olarak da bilinen Umman beyaza boyanmış ve mermerlerle kaplı evleriyle güneşin ışınları altında adeta beyaz bir inci gibi parlayan ihtişamıyla herkesi büyüler. Ürdün’ün başkenti olan Umman ziyaretçilerine 1001 gece masallarını anımsatır. Arap yarımadasının hemen hemen hiçbir yerinde bu denli rahat ve özgürce dolaşmanız mümkün değildir. Ayrıca hiçbir yerde yabancı ziyaretçiler bu derece sevecen ve içten bir misafirperverlikle karşılanmazlar. Umman’dan beş saatlik bir araba yolculuğu ile ülkenin her yerine ulaşmak mümkündür. Bu yüzden Umman ülkede yolculuk yapmak için en çok tercih edilen başlangıç noktasıdır. Şehre anlam kazandıran en önemli özellikler turistik manzaralar, restoranlar, birinci sınıf oteller, alış-veriş mağazaları ve görülecek tarihi yerler olarak sıralanabilir. Umman 1,6 milyon nüfusu ile ülkenin kuzeyinde bulunur ve şehir için yön bulmayı kolaylaştıran yedi tepe üzerine kurulmuştur. Şehir tüm krallığın ana ticaret merkezidir. Ürdün’ün metropollerinde Yunanlılara, Romalılara ve Osmanlılara ait izler görmek mümkündür. Umman’ın yaklaşık 280 km güneyinde Ürdün’ün en ünlü görülmeye değer yeri 2000 yıllık kayalık şehri Petra bulunur. Buraya ait kayalık yapı insanlık tarihine ait en anlamlı eserler arasında sayılıyor. Kaya mezarlara ait mimari, kuleler ve saraylar dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Fakat tabii ki tarihe ait izlerin görüldüğü tek yer sadece Petra değildir. Diğer bir çekici ve karşı koyulmaz manzara ise, kendine özel şatolarıyla Umman’ın doğusunda yer alan eşsiz çöller ve adı Araplardan Lawrence ile bağlantısı olan Wadi Rum olarak söylenebilir.

YEME ve İÇME
Ürdün mutfağı, Lübnan, Suriye, Yunan veya Türk mutfağına çok benzer. Birçok restoranda ülke mutfağına ait geleneksel yemeklerin yanı sıra Batı mutfağına ait spesyaliteler de bulunur.

KAN ZAMAN RESTAURANT
Kan Zaman Village, Airport Road, Al-Yadudah
Eski bir kervansaray olan bu mekan günümüzde arap mutfağının leziz yemeklerini sunan kaliteli bir restoran olarak hizmet vermektedir. Yemekten sonra aynı çatı altında bulunan ve yörenin elişçiliği sanatına ait örnekler sunan sayısız mağazayı gezme ve alış-veriş yapma imkanına da sahipsiniz.

FAKHR EL-DIN RESTAURANT
Jabal Amman, Tel: +962 6 465 2399
Bu restoran şehrin 2nd Circle denen bölümünde bulunur ve 1950’li yılların havasına uygun olarak restore edilmiştir. Lezzetli Arap yemekleri ve misafirperverliğiyle birçok ünlü tarafından da sıkça ziyaret edilir. Ayrıca taze balığı ile de ünlüdür. http://www.fakhreldin.com

ANDALUSIA
Hotel Le Meridien, Shmeisani
İspanyol ve Arap yemekleri karışımı bir mönü sunan birinci sınıf bir restorandır. Aynı zamanda loş ışıkta yemek müziği de dinleyebilirsiniz. Uluslararası ve geleneksel yemekler ülkeye özel, zengin bir şarap seçeneği eşliğinde sunulur.

YESTERDAYS
Bar, Restaurant
Büyük bir bara sahip olan bu elit restoran şehrin tam merkezinde bulunur. Burada bir öğle veya akşam yemeği yiyebilir veya Cafe’de oturarak gece yaşamına katılabilirsiniz.http://primus.com.jo/yesterdays/

AL-FAROUKI
Shmeisani
Bu Cafe, şehre ait nefis Arap kahvesinin yanı sıra tadına doyamayacağınız çeşitli pastalar ve tatlılar da sunar.

NIGHT-LIFE
TALK OF THE TOWN ismini taşıyan diskotek Shmeisani’de Grand Hyatt Hotel içinde bulunur ve uzun yıllardır Ürdün’ün metropolünde elit bir tabakaya hitap etmektedir.

SPORT CITY, Shmeisani
Royal Cultural Centre’da zevkinize hitap eden herşeyi bulabilmeniz mümkündür. Tiyatro, Sinema, sergiler ve konserler tek bir çatı altında toplanmıştır.

ALIŞ-VERİŞ
Dükkanların ve arabalı satıcıların bulunduğu sevilen sokaklar, sunduğu çeşitli alış-veriş olanaklarıyla Hussein Camisi’nin önünde ve arkasında yer alırlar.

Hussein sokağındaki Gold-Suk denen bölgede yaklaşık 50 kuyumcu mağazası bulunur. Tatile gitmeden önce Ürdün’deki altın fiyatları hakkında bir ön bilgi edinmenizde fayda vardır. Genllikle altının fiyatı burada olduğundan daha da düşüktür.

First Circle’da bulunan Al-Burgan Handicraft’da Bedevilere ait kıyafetleri bulmanız mümkündür.

Mecca Street ve Ash-Shahid Wasfi at-Tall Street sokakları arasında Bait al-Bawadi bulunur. Burada internetten de ısmarlayabileceğiniz çeşitli seramik eşyalar satılır. Bölgedeki ticaret Kraliçe Alia Vakfı tarafından işletilmektedir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler