Kategori | Genel

1856 Osmanlı İmparatorluğunda İlk Demir Yolu

Bu yazımızda yüz elli yedi yıl önceye, ulaşım sektörünün en önemli araçlarından biri olan demir yollarının topraklarımızda yer bulmasının ilk adımı olan İslahat Fermanının ilan edildiği 1856 yılına gitmek istiyoruz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


1856’da Osmanlı İmparatorluğunda ülkenin gerileyen tarım ve sanayiinin canlandırılması için yolların geliştirilmesi şarttı. Ülkenin iç kısımlarındaki ziraat alanlarının liman kentlerine kolaylıkla ulaştırılması gerekiyordu. Bu nedenle İslahat Fermanı ile demir yolu yapımı teşvik edildi. Önce İzmir-Aydın hattının yapımına başlandı. İşletilmesi için ise aradan on yıl daha geçmesi gerekecekti. Yine aynı yıl, Rumeli’de daha sonra İstanbul ile Avrupa arasında, ardından İzmit’e, Ankara’ya demir yolları inşa edildi. 1856’yı izleyen kırk yıl içinde dört bin km. demir yolu yapıldı. Cumhuriyetin 1923-1948 yılları arasında da ulaşımda demir yoluna ağırlık verilmiş, 1948’den sonra ise kara yolları inşaatı ağırlık kazanmıştır.

hicaz-demiryolu

1856’da Osmanlı tahtında Sultan Abdülmecid (33) oturmaktaydı. Saltanatının 17. yılındaydı. O zamana kadar Osmanlı Padişahları Topkapı Sarayını konut olarak kullanmışlardı. Abdülmecit ise Mimar Karabet Balyan’a yaptırdığı Dolmabahçe Sarayında oturuyordu.

1856’da Kırım savaşı sonrası İngiltere, Fransa, Osmanlı dev. ve Rusya arasında Paris Konferansı yapıldı, buna göre Rusya’nın Doğu Avrupa’daki etkisi zayıflatıldı, Karadeniz donanması ortadan kaldırıldı.

1856’da Rus Çarı 2.Aleksandr (38)’dı. Bir yıl önce, babası Nikolay I’in ölümü üzerine tahta çıkmıştı. Aleksandr II, Rus savaş gemilerinin Karadeniz’e çıkmasının engellenmesi gibi Rusya için ağır koşullar içeren Paris Antlaşmasını imzalamak zorunda kalmıştı.

1856’da Yunanistan’da başta ilk Yunan kralı Otto 1 bulunuyordu. Saltanatının 24. yılındaydı.

1856’da İngiltere tahtında, İngiltere tarihinin en uzun tahtta kalan hükümdarı Kraliçe Viktoria (37) I vardı. On dokuz yıldır tahttaydı.

1856’da Fransa’da imparator Napoleon (48) III baştaydı. Dört senedir tahttaydı.

1856’da Eflak ve Boğdan Osmanlı Devletine karşı bağımsızlıklarını elde ettiler.

1856’da ABD’de başkanlık seçimleri yapıldı. 14. ABD Başkanı Franklin Pierce (52) seçimlere tekrar adaylığını koymadı, yerini seçimleri kazanan James Buchanan’a bıraktı.

1856’da Psikanalizmin kurucusu Sigmund Freud doğdu. Modern kimyanın kurucusu İtalyan bilim adamı Avogadro öldü. Filozof Friedrich Nietzsche (12) yaşındaydı. Darwin’in (47) “Türlerin Kökeni Üzerine” adlı eserini yayınlamasına daha üç yıl vardı. Karl Marx (38) yedi senedir Londra’da, Darwin’e yakın bir semtte oturuyordu. Neptün gezegeni keşfedileli on yıl olmuştu, Plüton henüz keşfedilmemişti.

1856’da 13. Yaz Olimpiyatları Avusturalya- Melbourne’de yapılıyordu.

1856’da Ressam Dominique İngres (66), Camille Corot (60), Eugene Delacroix (58), J.F.Millet (42), Gustave Courbet (37), Gustave Moreau (30), Rossetti (28), Pisarro (25), Manet (24), Degas (22), Cezanne (17), Auguste Rodin ve Claude Monet (16), Renoir (15), Gauguin (8), Van Gogh (3) yaşındaydı.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler