Kategori | Güncel

29 Mayıs 1453 Yatay Dünya Tarihi

fatih sultan mehmet

Fatih

Gelecek 29 Mayıs İstanbul’un fethinin yıldönümü. Bu yazımızda, beş yüz altmış yıl önceye; bir çağı kapatıp yeni bir çağı başlattığı kabul edilen İstanbul’un fethedildiği 1453 yılına gidelim istiyoruz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


1453’te Osmanlı imparatorluğu 154. senesindeydi ve başında 7. Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet (21) vardı. İstanbul ise Konstantinapol adıyla Bizans (Doğu Roma) imparatorluğunun başkentiydi. İstanbul tarihi boyunca bir çok devletin (Haçlılar, Avarlar, Araplar,Bulgarlar ) ve bu arada Osmanlılar’ın da birkaç defa İstanbul’a saldırısı olmuştu. Ama Bizans her seferinde bir şekilde bu saldırılardan kurtulmayı başarmıştı. Bu sefer de Bizans imparatoru XII. Konstantinos bir barış elçisi göndererek savaşı önlemeye çalıştı ama Fatih’in kesin cevabı şu oldu: “Ya şehir beni alır, ya ben şehri!” İstanbul’un fethiyle Osmanlı imparatorluğu tam anlamıyla yükseliş çağını yaşamaya başladı.

1453’te, Bizans imparatorluğu (395 yılında Batı Roma imparatorluğuyla ayrılışlarından bu yana)1058 yaşındaydı ve başında Konstantinos XII Dragases vardı. Bizans’ın elinde başkent dışında sadece birkaç kentlik bir toprak parçası kalmıştı.

1453’te Almanya’da Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu vardı. İmparatorluğun başında ise Habsburg sülalesi bulunmaktaydı.

1453’te İngiltere ile Fransa arasındaki Yüzyıl savaşları sona erdi. Fransa’da başta Kral VII. Charles bulunuyordu.

Avrupa ortaçağın etkisi altındaydı: Şehir-devletler çoğunluktaydı: Floransa, Venedik, Ceneviz, Siena, Aragon, Castilla, Navarra vb. Floransa’da klasik çağa yönelik uyanan ilgiyle “Rönesans”ın ilk işaretleri başlamıştı.

1453’te İslam devletini yöneten halife sülalesi Mısır’daki Abbasilerdi. (Daha önce Irak’ta olan devlet Moğol hükümdarı Hülagu’nun saldırısıyla yıkılmış, Mısır’da yeniden kurulmuştu.) Devletin başında 16. Mısır halifesi Kaim bulunuyordu.

Çin’de iktidarı Yuen sülalesinden almış Ming sülalesi baştaydı ve iktidarının 85. yılındaydı.

Japonya’da başta Aşikaga sülalesinin şogunluğu vardı. Bu aileden Şogun Yoşimasa hükümdarlığının on üçüncü yılındaydı.

1453’te Amerika kıtasında Maya, İnka, Aztek vb uygarlıklar vardı. Batı Uygarlığının Kristof Kolomb nezninde Amerika’yı keşfetmesine daha 39 yıl vardı.

1453’te Batı uygarlığı henüz Avustralya kıtasına da ayak başmamıştı. Kıtanın Hollandalı denizci Abel Tasman tarafından keşfine ise daha 192 yıl vardı. Kıtada yerli halk, Aborjinler yaşıyordu.

1453’te ortaçağın “karanlığı”ndaki batı uygarlığında dünya evrenin merkezi sayılıyordu ve hiç değilse evrenin merkezinde dünyanın değil güneşin yer aldığını iddia edecek Kopernik’in doğumuna yirmi yıl vardı.

1453’te matbaanın mucidi Alman bilim adamı Johannes Gutenberg (53) yaşındaydı ve ilk kitabın basılmasına (42 Satır İncili diye de anılan, büyük boy, Latince İncil) iki yıl vardı.

1453’te Leonardo da Vinci (1) yaşındaydı ve Piri Reis’in doğmasına da (12) yıl vardı.

1453’te İtalyan ressam Piero della Francesca (33), Sandro Boticelli (8) yaşındaydı.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler