Kategori | Çiçek Dünyası

Çiçek soğanları hakkında herşey…

soganDİKİM DERİNLİĞİ VE DİKİM ARALIĞI
Genel olarak soğanların dikim derinliği soğanın boyutlarıyla ilgilidir. 4-5 cm. ve daha büyük çaptaki soğanlar 15 cm derinliğe dikilmelidir. Soğan çeşitlerine göre dikim derinlikleri aşağıdaki çizimde görülebilir. Dikim aralığı her soğan çeşidine göre değişir. Genelde büyük çiçeklenen soğanlar (Amarlis, Lilyum) 20-25 cm. Aralıklarla dikilebilir. Küçük çiçeklenen soğanlar 8-10 cm. Aralıkla dikilmelidir. Küçük çiçeklenen soğanlarla bir grup yapmak istersek, örneğin lale, soğanları birbirine çok yakın (8-10 cm.) dikebiliriz. Baharda yanyana açmış bir grup lale bahçemizde çok güzel bir etki yaratacaktır. Doğal bir bahçede ise, düzensiz aralıklarla dikilmiş lale soğanları, bahçenizin doğallığını tamamlayan farklı bir etki yaratacaktır. Saksıya yapılan dikimlerde de aynı kurallar uygulanmalıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


BAKIM

Genel olarak çiçek soğanlarının bakıma ihtiyaçları yoktur. Fakat, dikim sonrasında uzun süre yağmur yağmaz ise, su vermemiz gerekir. Ayrıca, sıcaklar devam ediyorsa, toprağın nemini korumak için veya çok soğuklarda dondan korumak için, ağaçlardan dökülen yapraklarla soğanları diktiğimiz bölgenin üstünü yorgan gibi kaplayabiliriz.

DİĞER BİTKİLERLE UYUMU

Çiçek soğanlarının sadece bir sezon çiçeklendiği yanlış bir bilgidir. Bir sonraki sene tekrar çiçeklenmesi için, soğanlar toprakta kalmalıdır. Çiçeği açmış ve solmuş bitkinin çiçeklerini kesip gövde ve yapraklarını bırakmalıyız. Sulamayı azaltıp, yeşil aksamın kurumasını sağlamalıyız. Bu süreç soğanların besin depolamasına yardımcı olacaktır. Kuruma evresinde soğanlarla aynı ortamda bulunan çok yıllık bitkilerin yeşil aksamları ve yaprakları, kuruyan bitkiyi kamufle edebilir. Zaten çok yıllık bitkilerin çoğu Mayıs – Haziran ayından önce çiçeklenmezler. Çiçek soğanları erken baharda (Mart – Mayıs) bahçemizin bol çiçekli ve rengarenk olmasını sağlayacaklardır. Ortanca, begonville, sardunya gibi çok yıllık bitkilerle birlikte, lale, sümbül, crocus, frezya, nergiz gibi çiçek soğanları bahçemizde mükemmel bir bahar yaratacaktır.

RENK UYUMU

Hangi soğanı seçeceğimiz kendi zevkimize bağlı. Fakat aynı renkteki veya birbirine yakın renklerdeki soğanları biraraya dikmek istediğimizde, satın almadan önce dikkat edilmesi gereken konu her soğanın çiçeklenme zamanıdır. Bahçemizin sürekli çiçekli kalması için yazın çiçeklenen çok yıllıkların renkleriyle baharda çiçeklenen çiçek soğanlarının renk uyumuna dikkat etmeliyiz. Mavi çiçek açan soğanlar (muscari, mor sümbül) çok yıllıkların en önüne dikilebilir. Sarı, beyaz ve kırmızıyı çarpıcı olduklarından daha geri plana dikebiliriz. Esas olan evimizin en çok kullandığımız bölümünden görülebilecek yerlere çiçek soğanlarını dikersek, bahçemizin mutluluğu ve eğlencesini çok daha iyi hissedebiliriz.

YER ÖRTÜCÜLER ARASINDA ÇİÇEK SOĞANLARI

Yer örtücüler (katır tınağı, çim, verbana, buz çiçeği, rosmarinus, sedum) bahçelerimizin vazgeçilmezleridir. Yer örtücülerin altındaki toprak, çıplak toprağa nazaran yazın ve baharda daha yavaş kurur. Kışın da donlanmayı önler. Bu nedenle çiçek soğanları ile yer örtücüler birbirini çok iyi desteklerler. Soğanların topraktan çıkan ilk yapraklarını yer örtücüler korur. Çiçek soğanları ile yer örtücüler aynı anda çiçek açmasalar bile, (çünkü yer örtücüler geç çiçeklenir) çiçeklenen soğanlarımıza çok güzel, yeşil bir fon oluştururlar.

ÇOK YILLIK BİTKİLERİN ÇEVRESİNDE ÇİÇEK SOĞANLARI

Sonbaharda yapraklarını dökmeye başlayan çok yıllık bitkilerin çevresine çiçek soğanlarını dikebiliriz. Böylece, bu bitkilerin çevresinde rengarenk bir çerçeve yaratmış oluruz. Crocus, frezya, muscari gibi soğanlar bahçemizi daha erken renklendirir. Bunları lale, nergiz, sümbül takip eder.

SIKÇA SORULAN SORULAR
S: Neden baharda çiçeklenen soğanlar ilkbaharda dikilmez?
Y: Lale, sümbül, nergiz gibi baharda çiçek açan soğanlar sonbaharda veya erken kışta dikilmelidir. Bunun en önemli sebebi, soğanların çiçeklenmesi için gerekli olan biyokimyasal hareketi başlatan uzun soğuk dönemdir.

S: Baharda çiçeklenen soğanları Şubat ayında dikebilir miyim?
Y: Soğanlar çürümemiş ve sağlıklı durumda ise; evet, dikebilirsiniz. Soğanlar yaşayan varlıklar olduğu için gerekli olan besinlerini içerdikleri için elinden geleni yapacaktır. Çiçeklenme zamanının ne kadar geç olacağı önemli değildir. Eğer isterseniz, soğanları buzdolabında 5°C’de Mart ayına kadar (1 ay) beklettikten sonra, ister bahçenize ister saksınıza dikebilirsiniz. Böylece, soğanın çiçek açması için gerekli soğuk dönemi buzdolabında sağlamış olursunuz.

S: İlkbaharda çiçeklerin açma konumunda iken, ani bir don olursa ne yapabilirim?
Y: Hiç merak etmeyin. Baharda çiçeklenen soğanlar, soğuğa, kısa süreli donlara dayanıklı soğanlardır. Soğanlarınız tomurcuklanmış olsa bile, don onlara zarar vermeyecektir. Herhangi bir ek önlem almanıza gerek yoktur.

S: Baharda çiçeklenen soğanları ılıman iklimlerde yetiştirebilir miyim?
Y: Evet, yetiştirebilirsiniz. Sadece soğanlarınız soğuk iklimlere göre daha erken çiçek açacaktır.

S: Baharda açan çiçek solduktan sonra ne yapabilirim?
Y: Nergiz dışında, solan çiçek kafalarını kesiniz. Gövde ve yapraklarını kesmeyiniz, böylece enerji ve besin depolamasını sağlamış olursunuz. Yeşil aksam, kuruyup kahveregileşip, kendiliğinden dökülene kadar bu süreç devam eder. Periyodik olarak birkaç kez daha sulamayı devam ettirin ve kendi haline bırakın. Bir sonraki sezon kendiliğinden tekrar çiçeklenecektir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler