Kategori | Diyet

Acele diyet işe yarar mı?

Tatile çıkmak için geri sayım başladığında, bir telaş kaplar ortalığı…  1 hafta sonra plajda olunacaktır ve acil olarak incelmek gerekmektedir!

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Diyet yapmak nedense hep yaza doğru gelir akıllara… Kışın boyunca yenilir, içilir, kalın giysiler içinde alınan kilolar farkedilmez ya da kolayca gizlenebildiği için üzerinde durulmaz. Ama yaz gelipte mayolar, bikiniler vitrinleri süslemeye başlayınca bir telaş başlar… “O mayonun içine nasıl giricem?”, “Bu kilolarla sahilde nasıl güneşlenicem?” gibi kaygılar yüzünden bir anda diyet reçeteleri ortaya çıkartılır, yöntemler denenmeye başlanır… Öyle bir telaş başlar ki bütün kış boyunca alınan kiloların bir hafta gibi kısa bir sürede nasıl verileceği hesaplamalarına başlanır. Böyle bir durumda her gazete köşesindeki diyet mönüler kesilir, ağızdan ağıza dolaşan yöntemler akıllara takılır, acaba ne yapsam da tatile çıkmadan önce zayıflasam diye düşünüp durulur.


“Tatil çıkmak” diyette olanların aslında zorlu bir düşmanıdır. Çünkü gidilen tatil yöresinde kalınan oteldeki yiyeceklerden tutun da, sahil kenarındaki restoranlara, sancak barlardaki atıştırmalara kadar uzayıp giden tehlike listesi hiç de küçümsenemez. Gündüzleri deniz kenarında şezlongda uzanırken büfeden gelen hamburger, sosis, kızartma kokuları bir anda göz kararması, mide kazınması, baş dönmesi yaratabilir. Temiz hava acıktırır, güneş susatır, çevre özendirir…

Kısacası eğer dikkat edilmezse binbir güçlükle verilen ve son dakika da verilen kilolar faiziyle alınmaya başlanır. Tatilen gitmeden önce diyete harcanan para, gayret, sabır da boşa gidiverir…

Peki çözüm ne?


Güçlü bir irade işte böyle durumlarda çok işe yarar. Tabi bu iradeyi devreye sokmak da çok önemli. Öncelikle tüm uzmanların da sık sık üzerinde durduğu bir konuyu hatırlamak gerek; hızlı kilo vermek metobolizmanın dengesini bozduğu gibi kendini korumaya almasına neden oluyor ve az yeseniz bile kilo veremiyorsunuz. Bu nedenle kısa sürede birkaç kilodan fazla vermeye kalkmayın. Son anda yapılan diyetler anacak 1-2 kilo fazlanız varsa işe yarayabilir. Bu nedenle ağır ama sağlıklı kilo vermeyi deneyin. Dahası diyetin yazın yapıldığı fikrinden uzaklaşın ve sıcak yaz günlerinin geleceğini unutmadan diyetinize kıştan başlayın.

Diyelim ki bütün bunları gerçekleştiremeden kendinizi tatilde buldunuz. Öyleyse gittiğiniz yerlerdeki restoranlara değil, plajda gezen incecik kadınlara bakın… Belki bu sizi yemeklerden uzaklaştırmaya yarar.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler