Kategori | Spor

Ağrı Dağı ve Efsanesi

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en yüksek daği olan (5137m) Ağrı (Ararat), İran ve Ermenistan sınırında yer alır. Ağrı zirvesinden Kafkaslar’daki Elbruz ve İran’daki Demavend zirvelerini ve Kaçkar zirvelerini görmeniz mümkün. Nuh Tufanı ile ilgili efsanelerle adını duyuran Ağrı dağcılar içinde bir efsanedir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Yörede nereye giderseniz gidin hep karsinizda duran bir ulu dag vardir. Sürekli sizi izliyor gibidir. Ondan kurtulamazsiniz. Bu Agri Dagi’dir.

Yaz döneminde Ağrı’da hava güneşli, kuru ve sıcaktır. Fakat 3000m den sonra dağ koşulları kendini göstermeye başlar. Soğuk ve sert hava hakimdir. Dağın güney yamacı en güvenli ve en kolay rotadır. Biz tırmanışımızı ulaşım, iletişim ve güvenlik açısından en uygun rota olan bu rotadan yapacağız. 3200m kampında gece sıcaklık 0 derece, 4200m kampında ise -15 derece civarında olabilir.

agriİran’da Koh-i Nuh, Ermenistan’da Marsis, Avrupa’da Ararat olarak bilinen Ağrı en son 10.000 yıl önce patladığı tahmin edilen ağrı artık sönmüş bir volkandır. Dağın 4200m den sonrası buzulla kaplıdır.

5137 metre yüksekligi ile Türkiye’nin en yüksek dagi olan Ağrı’nın Güneydoğusunda 3896m lik zirvesiyle Küçük Ağrı yer alır. Büyük ve Küçük Agri 1188’km2 bir alani kapliyor. Eski bir volkanik dag olan Agri tarih boyunca efsanelere konu olagelmis. Kutsal kitaplar ondan sözetmis, kutsal sayilmis.

Bir çok arastirmaci ya da merakli Nuh’un Gemisi’ni yillardir arayip duruyor. Kimisi resimlerini bile çektigini iddia etti. Bu resimler yayinlandi, gemi midir degil midir, tartisildi. Tufanda her türden birer çift canliyi alarak gemiye binen Nuh Peygamber’in gemisinin karaya oturdugu yerin Agri Dagi olduguna inaniliyor. Kutsal kitaplar da böyle yaziyor. Hz. Adem ile Havva’nin yasadigi Irem Bahçelerinin de dagin kuzeyindeki Aras Vadisi’nde oldugu söyleniyor.

Doğuda bir çok öykünün, söylencenin anlatildigini söylemistik. Bunlar çok ayrintili, iyi örülmüs öykülerdir. Iste bu öykülerden biri de Agri’yi anlatiyor. Biz kisaltarak aktaracagiz:

Ağrı Dağı Efsanesi

Büyük ve Küçük Ağrı yeryüzündeki bütün dağların padişahı Kafdağı’nın ailesindenmis. Kizkardes Küçük Agri, Kafdagi’nin oglu Yeni Kafdagi ile de nisanliymis. Büyük Agri daglar serdari oldugundan ordusu ile 70 yil sürecek uzun bir yolculuga çiktiginda Padisah Kafdagi ölmüs. Yeni padisahlik Büyük Agri’nin hakkiymis ama Yeni Kafdagi onun yoklugundan yararlanip tahta oturuvermis. Büyük Agri çok üzülmüs bu haksizliga, kizkardesi Küçük Agri’yi da yanina alip Kafdagi ülkesinden ayrilip Aras’in yanina, simdiki yerine gelip yerlesmis. Yasli, yorgun ve üzgün Büyük Agri basini kizkardesinin dizine koyup uykuya dalmis. Aradan uzun yillar geçmis, Yeni Kafdagi nisalisini özlemis ve Büyük Agri’ya elçi gönderip kendisini bagislamasini, nisanlisini da göndermesini istemis. Büyük Agri elçileri kovmus ve yeniden uykuya dalmis. Yeni Kafdagi kizmis bu kez, ordusunu toplayip Büyük Agri’ya saldirmis. Ama nafile, Büyük Agri tek basina koca orduyu bozguna ugratmis.

Yeni Kafdagi da yilmamis, yedi kez ve her seferinde daha büyük orduyla saldirmis. Ama her seferinde bozguna ugramis. Bu arada Küçük Agri da nisanlisina kavusmak ister ama agabeyinden çekinirmis.

Zorun sökmedigini gören Yeni Kafdagi bu kez hileye basvurmus. Sessizce yaklasip nisanlisina gelmesini isaret etmis. Küçük Agri dizini yavasça agabeyinin basinin altindan çekip kaçmayi denemis ama Büyük Agri öksürüp agzindan alevler, dumanlar çikarak uykuda olmadigini göstermis. Yeni Kafdagi korkup kaçmis. Bu arada çevredeki köyler yanip kül olmus. Küçük Agri her yetmis seksen yilda bir agabeyinin iyice daldigini düsünüp dizini çekmeye çalistiginda Büyük Agri öksürüp yeri gögü sarsarmis.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler