Kategori | Kitap

Akşam Güneşi roman özeti ve incelemesi

Akşam Güneşi Türk edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Reşat Nuri Güntekin’in 1926 yılında yazdığı romanıdır. Ünlü yazarın Gizli El, Çalıkuşu, Damga, Dudaktan Kalbe romanlarından sonra yazdığı 5. romanıdır. Akşam güneşi romanının ana düşüncesi hayatın her zaman beklediğimiz gibi gitmediği ama tüm sürprizlere hazır olmamız gerektiği düşüncesi üzerine kurulmuştur. Kitapta ünlü yazarın başarılı anlatım gücüne sahip olduğu konu olan umutsuz aşk anlatılıyor. Diğer romanlarında olduğu gibi bu eserinde de sürükleyicilik ön plandadır. Daha önce beyaz perdeye uyarlanan eserin bir de dizisinin yapılacağı gelen bilgiler arasındadır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Romanda olaylar 1900 yıllarında geçiyor.

Akşam Güneşi roman özeti

Akşam Güneşi Karakterleri

Nazmi: Eserin ana kahramanı. Çocukken yetim kalmış, amcası tarafından büyütülmüş bir subay.
Şükran: Nazmi’nin amcasının kızı. Çok yardımsever biri. Nazmi’yi hayata döndürür.
Jülide: Nazmi’nin amcasının torunu.
Nazan: Nazmi’nin amcasının komşu kızı. Bir dönem Nazmi ile birbirlerinden hoşlanırlar ancak bu ilişki ayrılıkla sonlanır.
İhsan: İstanbul beyefendisi. Jülide ile evlenir.
Burhan: Jülide’nin Avruğa’dan tanıdığı elçilik çalışanı

Romanın özeti

Bir adada annesi ve babası ile yaşayan küçük Nazmi okuduğu okulun en beğenilen aynı zamanda en haylaz çocuğudur. Annesini tifodan kaybettiğinde babası da yaşlı ve hasta olduğundan dolayı çocuğu amcasının yanına Galatasaray’a gönderiyor. Bu olaydan 2 yıl sonra babası da vefat ediyor.

Nazmi’nin sorumluluğunu amcası üstleniyor. fakat bu iş hiç kolay olmuyor. Nazmi hem yaramaz hem de çok kararsız bir çocuktur. ne olacağını bir türlü karar veremiyor bir gün gemi kaptanı, bir gün balıkçı olmak istediğini söylüyor sonunda subay olmakta karar kılıyor. Amcası bu konudan pek emin olmamakla birlikte onu subay okuluna yolluyor.

Nazmi okulu zorlukla bitirip kurmay subay olarak mezun oluyor. Önce Şam olmak üzere bir takım ülkelerde görev yaptıktan sonra en son Paris’e gönderiliyor. Gece hayatına aşırı düşkün olan Nazmi buralarda gününü gün ediyor. Çok para harcıyor, maaşını yetiremediği için amcasından da para almaya devam ediyor.

Bir süre sonra memlekete dönen ve geri dönüşünde de propaganda işlerine bulaşan Nazmi yaralanır. Emekliye ayrılıp amcasının yanına döner. Bir süre sonra amcasının kızı Şükran’la aralarında duygusal bağ oluşuyor ve evlenip adadaki Nazmi’nin babasından kalma çiftliğe yerleşirler.

Bu sırada Nazmi’nin küçükken ellerinde büyüyen amcasının torunu Jülide Avrupa’dan döner. İlk başlarında sürekli çatışma içinde olup kavga ederler ancak Nazmi bir süre sonra bu güzel kıza aşık olur. Yıllar hızlı bir şekilde geçer. Bir gün Jülide İhsan’la evlilik kararı verir ve evlenip Bakü’ye yerleşme kararı alırlar. Bu olaydan 2 hafta sonra Nazmi katıldığı bir davette vefat eder.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler