Kategori | Sağlık

Aromaterapi (çift etkili terapi yöntemi)

Doğada herşey bütünlük mantığı ile görev görür, insan vücudu bile bütün olarak çalışır ve bu çalışmanın sağ lanması için belirli hormonlar, ateşleyicilere ihtiyaç duyarız, bunu da gerçekleşttirebilmek için doğa ile bütün olarak yaşarız (nefes alırız, doğadaki gıdayı kullanırız).

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Bitkilerin özünde bizim vücudumuzda bulunan hormon ve ateşleyicilerin benzeri aktif maddeler bulunur, bunlara essential oils adı verilir, bu aktif maddeler vücudumuzda dengeyi sağlayan hormon ve ateşleyicilerin görevini üstlenerek denge kurarlar.

Aromaterapi

Bu essential oils dediğimiz uçucu yağlar aromaterapi tedavisinin temelini oluşturur, aynı aktif maddeler bitkilerden elde edildiğinde bitkisel ilaç kullanımı için hazırlanır. Aromaterapi terapilerin çift etkili olma özelliği bu aktif maddelerden kaynaklanmaktadır bir bütün olarak iyileştirici dengeleyici etki sağlarlar. Denge sağlama özelliklerinden dolayı bir dizi dengesizliği aynı anda dengeye getirebilme özelliğine sahiptirler, örneğin lavanta yağı mikrop öldürücü özelliği ile birlikte ağrı gidericidir ama aynı anda yanıkları hafifleticidir.

Uçucu yağlar çok konsantre yağlardır, her damla aroma en az bir kilo bitkiden elde ediliyor olabilir, bitkinin içinde az miktarda bulunurlar ve mevsimin belirli zamanında yoğunlaşirlar, yağların kalitesi ise toplanma zamanında toprağa bulunduğu bitkinin kalitesine ve iyleştirici güçüne bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Aromaterapi bir kaç çeşit yöntem ile uygulanabilir.  Belki en etkili yöntemi masaj ve yakın temastır, ağız yolu ile bile kullanılır ama bütün bitkiler ağız yolu ile alım için elverişli değildir ve organik olarak hazırlanmış olmaları gerekir. Masaj en etkili yöntemdir zira 60-120 dakika içinde tamamı ile emilip ve ortalama 4 saat içinde sorunlu bölgeye ulaşip denge kurma özelliğine sahiptir. Nasıl asprin diş ağırınız var ise dişi, baş ağrınız var ise başı görmeden ağrı dindirici ise papatya yağı da aynı uyuşturma etkisi sağladığı için ağrıyı dindirir.

En etkili masaj yöntemleri ise İsveç ile Şiyatsu tekniği karışımı özel aromaterapi masajıdır, kan dolaşimını hızlandırıcı masaj ve akapunktur noktalarına uygulanan parmak basınç etkisi ile çift iyileştirici etki sağlayıp aynı anda masajın etkisi ile yağların güçü ve emilim hızı artmış olur.

Bunun yanında kompres, banyo sularına ekleme, odada havalandırmalara ve yağ apartaları ile odaya yayma, belirli karışımlar ile direkt sorunlu bölgeye pulse point mantığı ile kullanma gibi çeşitli uygulama yöntemleri bulunur, bitkisel içerikli kremlerde nemlendirici olarak kullanmadan, şampuan veya saç bakımına uzanan uygulama teknikleri bulunur. Aynı anda bir sürü etki elde edilebilir örneğin okaliptus yağı kas gevşetici olmasının yanısıra mikrop öldürücü ve nezleyi azaltıcı etkisi bulunmaktadır . Balgam sökücü etkisinden dolayı direkt göğüse uygulandığı gibi kış mevsiminde odada kalorifer üzerine konulmuş sıcak suya eklendiğinde,  odada bulunan mikropları öldürücü etki yaratığı icin nezlenin yayılmasını engeller.

Aromaterapi çok eskilere dayanan bir terapi yöntemidir, Hindistan, Çin uygarlığında başlamış, Mısırda ise mumyalamada ve ayinlerde kullanılmıştır, Mısırdan Yunan uygarlığına oradan da dünyaya yayılmıştır.Kimyasal ilaçların sanayileşme devri ile ortaya çıkması ile aromaterapi terapileri gündemden kaybolmuş fakat modern dünyada Fransız kimya doktoru Gattefosse bitkisel yağların iyileştirici etkisini kanıtlayarak tekrar gündeme getirmiştir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler