Kategori | Sağlık

Ayak kokusu nasıl giderilir?

ayak terlemesi

Ayak kokusu bir insanı hem estetik açısından, hem de sağlık açısından çok rahatsız eden bir durumdur. Bu durumu engellemek ve kokuyu yok etmek için uzmanların verdiği bu bitkisel karışımları denedin.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Reçete 1

Bu 10 tariften birini seçin ve gerektiği gibi uygulayın. Unutmayın hiçbir şekilde geçmeyen ayak kokularında bir doktora danışmalısınız.
Öncelikle gözenekleri açmalı. Bunun için 5 litre ılık suyun içinde her gün 20 dk. ayaklarınızı dinlendirmelisiniz.

Reçete 2

Ayaklarınızı dinlendirdikten sonra 100 gram talk pudra, 5 gram şap tozu, 10 gram mısır nişastası, 10 gram un ve 10 gram lavanta suyunu karıştırın. Bu karışımı ayaklarınıza sürün ve 30 dakika bekletin.

Reçete 3

5 litre ılık su, 5 gram lavanta yağı, 5 gram okaliptüs yağı, 5 gram tentürdiyot. Bu karışımı bir kova içerisine dökün ve ayaklarınızı 10-20 dakika kadar içinde bekletin.

Reçete 4

Bir kova içerisine bileklerinizi geçecek kadar sıcak su koyun. 5 paket siyah çay koyun. Su ılıyana kadar bekleyin. Şimdi ayaklarınızı içine koyun ve çay içerisinde bulunan tanin maddesi ayaktaki bakterilerin ölmesine ve gözeneklerin küçülmesine neden olsun.

Reçete 5

Derin bir kabın içine ılık su koyun ve içine 6 damla manuka yağı, 6 damla çay ağacı yağı, 6 damla kekik yağı, 10 damla lavanta yağı ve 1 tatlı kaşığı jojoba yağını ekleyin. Ayağınızı hazırladığınız karışım içinde 15 dakika bekletin. Bu uygulamayı 2 gün arka arkaya tekrar edin.

Reçete 6

Bir bardak kaynamakta olan suyun içine kırk kilit otunu koyun. Bir başka adı atkuyruğu bitkisidir. Bir süre bu karışımı kaynatın ve ılınmasını bekleyin. Ardından ise ayaklarınızı bu karışımla yıkayın. Bu uygulama 2-3 gün tekrar edilmelidir.

Reçete 7

Bir tutam ada çayını ve bir adet rendelenmiş cevizi 3 su bardağının içinde kaynatın. Süzün ve ayaklarınızı yıkayın. Tamamen koku gidinceye kadar bu karışımı her gün tekrarlayın.

Reçete 8

1 çay kaşığı kına ve 2 yemek kaşığı sirkeyi 1 su bardağı suyun içinde kaynatın. Bu suyla ayaklarınızı yıkayın.

Reçete 9

Ak huş ağacının yaprağı 1 litre suda kaynatılır ve süzülerek elde edilen sıvı ile ayaklar yatmadan önce yıkanır.

Reçete 10

Kekik ve naneyi (kuru ya da taze olabilir) birer yemek kaşığı olacak şekilde bir litre kaynar suyun içinde 10-15 dakika bekletin. Su ayaklarınızı rahatça koyabilecek sıcaklığa ulaştığında 15-20 dakika içinde bekletin. Bu uygulamayı ihtiyaca göre 1 ya da 2 hafta uygulayın.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler