Kategori | Kadın, Sağlık

Ayak terlemesi

ayak terlemesi

Kadın erkek, yaz kış demeden çoğu kişi ayak terlemesinden şikâyetçidir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Kişilerde görülen ayak terlemesi, kişiyi hem fiziksel sağlık yönünden hem psikolojik yönden rahatsız eder. Çünkü önüne geçilemeyen ayak terlemesi, ayaklarda mantar hastalığı oluşmasına, kötü ayak kokusuna neden olur. Bunun yanında sürekli yaş çorap görüntüsü de, ayak terlemesinin ayrı bir olumsuz yanıdır. Kişi ister kış mevsiminde kapalı ayakkabı ile ister yaz mevsiminde açık ayakkabı ile sürekli ayak terlemesinden şikâyet eder hale gelir. Özellikle iş hayatında aktif olan kişilerde ayak terlemesi çok büyük sorun olmaktadır. Ayak terlemesini önlemek için birçok farklı yönteme başvurulmaktadır.

Bu yöntemlerin bazıları geçici çözüm sunarken, bazıları çok fayda etmeyen çözümler, bazıları ise çoğu kişiye göre pahalı olan yöntemlerdir. Bir de bazı elektronik cihazlar var ki çoğu kişi ayak terlemesini önlemek için bu tür elektrikli cihazları kullanmaya korkarlar. Çünkü bir zamanlar oldukça reklamı yapılan içi su dolu elektrikli kâselere ayaklarınıza sokarak belli bir süre beklemenin belli süre boyunca ayak terlemesini önleyeceği ifade ediliyordu. Ancak hem maddi açıdan hem de güvenlik açısından birçok kişi bu tür yöntemleri tercih etmediler. Bunun yanında son zamanlarda sıklıkla reklamlarını gördüğünüz bazı kremler, tozlar satılmakta ki, bu ürünleri ayaklarınıza sürdüğünüzde ayak terlemesini ve ayak kokusunu yok ettiği iddia ediliyor.

Tüm bu ürünler dışında evde kendiniz bazı yöntemler uygulayarak ayak terlemesine çözüm bulmak istiyorsanız, size birkaç önerimiz olacak. Ayak terlemesini önlemek için yapacağınız ilk şey, kişisel temizliğinize gereken özeni göstermeniz. Çünkü ayaklarınızı yıkadıktan sonra mutlaka pamuklu bir havlu ile ayak parmak araları dahil ayaklarınızı iyice kurulamalısınız. Çünkü nemli tutulan ayaklarda zamanla mantar hastalığı ortaya çıkmaktadır. Giydiğiniz çorapların mutlaka pamuklu çoraplar olmasına dikkat edin. Naylon çoraplar ayaklarınızın terlemesine ve kötü kokmasına neden olacak. Eğer burnu kapalı ayakkabılar giyorsanız, ayaklarınıza mutlaka pamuklu çoraplar giymelisiniz. Giyeceğiniz babet çoraplar emin olun ki yaz mevsiminde ayaklarınızın hem daha serin olmasına hem de terlemesine fayda edecek. Gece yatmadan önce ayaklarınızı yıkayıp iyice kuruladıktan sonra, eczanelerde satılan ve oldukça ucuz olan bebek pudralarından alıp ayaklarınıza sürüp masaj yaparak yedirdikten sonra, üzerine pamuklu çorap giyerek yatmanız ertesi gün ayak terlemesi olmadan bir gün geçirmenize yardımcı olacak.

Bunun dışında kuru nane ayak terlemesini ve ayak kokusunu önlemek de oldukça etkilidir. Çünkü akşamları bir çanağın içine 1 litre su koyup içine birkaç yemek kaşığı kuru nane atar ve ayaklarınızı bu suda yarım saat bekletip ardından iyice kurularsanız, kuru nanenin ertesi gün size terlemeyen ayaklar olarak etki ettiğini göreceksiniz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler