Kategori | Sağlık

Bebeklerde uyku düzeni

Yeni bebek sahibi olan ailelerin en çok endişe duydukları konulardan biri hem bebeklerinin hem de kendilerinin uyku düzenlerinin istedikleri gibi olmamasıdır. Özellikle gece uykularının azalması ve bölünmesi anne ve babayı kısa sürede yorar, üzer ve doktora başvurmalarına nedeni olur. Yeni doğan bebekler 2-3 saatlik bölümler halinde toplam olarak yaklaşık 16-18 saat uyurlar. Ancak bu süre zamanla azalır. Bir kerede kesintisiz olarak ancak 1 – 2 saat uyurlar. Daha sonra beslenmek veya çevreyle ilgilenmek için uyanırlar. Gece ve gündüz ritmi henüz yoktur. Yani ilk haftalarda uyanmadan bir gece geçirmeyi beklememek gerekir. Gece bebeğinizi ya beslemek ya da altını değiştirmek için kalkmanız gerekecek. Bebek büyüdükçe uykusu da düzene girmeye başlar.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Nelere Dikkat edilmeli?

• Uyku sırasında bebek için sıcak, huzurlu ve konforlu bir süreç olmalıdır. 1 aylık olana kadar tekerlekli bebek arabaları, taşınabilir yataklar, beşik veya sepetlerde yatırılabilirler.
• Yattığı oda sessiz ve çok aydınlık olmayan, güvenliğinin sağlandığı, güneş gören, nemsiz, hava akımı olmayan ve her gün havalandırılabilen bir oda seçilmelidir.
• Çocuğunuz için ideal uyku ortamı hafif ışık, sessiz ve rahat edebileceği ısıda bir odadır. Oda sıcaklığının 21-25 derece arasında olması yeterlidir ve gece uykusuna hazırlık yaparken her hareketinizin huzurlu ve sakin olmasına önem vermelisiniz.
• Çocuğunuz uykuya dalmadan önce sessiz bir dönem geçirmesini sağlamak, ışıkları azaltmak, sakin müzik dinletmek gibi bir rutin geliştirmeye çalışılması ve bunların düzenli yapılması bebeğinize uyku saatinin geldiğini hissettirecek.
Sakin ve huzurlu bir ortam yaratıp gece uykularının huzur ve mutluluk verici olduğunu ve korkmaması gerektiğini fark ettirebilirsiniz ve sonunda uzun uykularını geceye sığdırabilirsiniz.
• Çocuğunuzun uykusunun geldiğini gördüğünüzde onu yatağa götürün. Eğer uykusu geldiğinde onu yatağa yatırmakta gecikirseniz çok yorulur ve uykuya dalmakta zorlanacaktır. Kısa bir süre sonra zaten altıncı hissenizle bebeğinizin uyku düzenini ve ne zaman uykusu geldiğini içgüdüsel olarak anlayabileceksiniz.

• Çocuğunuzun nasıl gevşeyip uykuya dalabileceğini öğrenmesi gereklidir. Bebeği yatağına koyun ve ona şarkı mırıldanmaya edin, sırtını okşayın ve huzurlu olmasını sağladıktan sonra odadan ayrılın. Eğer uykusu geldiğinde onu sallar veya kucağınızda uyutmaya alıştırırsanız, gece uyanınca da uyuyabilmek için aynı aktivitelere ihtiyaç duyar. Gece uykusuna alıştırma kendi kendine dalmasını öğretmekle başlar. Bebeğinizi yatağa biberon ile yatırmayın. Emzik bebeklerin emme refleksini sağlamak içindir, uykuya dalması için değildir. Eğer bebeğiniz uykuya ağzında biberonla dalıyorsa, tam yatmadan biberonu ağzından çıkarın ve yatakta biberonsuz kalsın.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler