Kategori | Ansiklopedi

Berdel nedir?

Berdel daha ziyade Doğu illerinde karşılaşılan bir kız değiş tokuşu adetidir. İki aile arasında başlık parası verilmez, kız alınan aileye berdel olarak kız verilir. Birçok durumda berdel kan davasını bitiren olay olarak görülmektedir. Çünkü bir aileye kız verilir ve o aileden kız alınır, böylece aileler akraba olurlar ve kan davası sona ermiş olur.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Berdelin ilk çıkış nedeninin başlık parası kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Başlık parasına maddi olarak gücü yetmeyen aile kız değiş tokuşu yoluna giderek hem bu yükten kurtulmakta hem de iki düğünü birarada yaparak ek düğün masraflarını aza indirmektedir.

berdel nedir

Küçük gelin’den bir sahne: Berdel olarak verilen küçük kız

Bugüne kadar yüzlerce insanın berdel yüzünden istemediği hayatı yaşamaya zorlandığı bilinmektedir. Aile olacak gelin ve damatların fikirleri genelde sorulmaz. Aile büyüklerinin lafı geçerli olur. Hal böyle olunca olan gencecik çocuklara olur.

Berdel Anadolu kadınının çaresizliği çok acı bir şekilde ortaya koyan bir adettir. 1926 yılında çok eşli evliliklerin yasaklanmasıyla berdel de bir şekli ile yasaklanmış ancak geleneklerine ve kültürlerine giren bu kötü adet maalesef bazı insanların kafasında yasallaşmıştır.

Berdel usulü evlendirilen çiftlerden birinin boşanması halinde diğer çiftin de adete göre ayrılması gerekir veya başka bir bedel ödenmesi gerekir. Bu durum insanlara nasıl bir eşya – mal gözüyle bakıldığını fazlasıyla gözler önüne seriyor.

Son dönemlerde Samanyolu ekranlarında yayınlanan Küçük Gelin adlı dizi de törenin bu insanlık dışı uygulamasını gözler önüne seriyor…

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler