Kategori | Yemek tarifleri

Besin maddelerinin saklanması

Buzdolaplarının soğutucu bölmesinde gıda saklarken nelere dikkat etmeliyiz?

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Besin maddelerinin saklanması

Özene bezene seçip aldığımız besinlerin en büyük dostu evlerimizdeki buzdopları, derin dondurucular kuşkusuz. Özellikle çabuk tüketilmesi gereken ürünlerde, biraz daha dikkatli olarak ve elimizdeki imkanlardan maksimum faydalanarak besinlerimizi daha sağlıklı korumak mümkün.
Her ne kadar hala kalabalık ailelerde, günlük taze sebze-meyvelerin tüketimi bir problem olmasa da, günden güne artan çekirdek aileler ve tek kişilik yaşamı tercih edenler için meyve-sebze tüketimi bazen dert oluyor. Ne kadar az alınsa da, çabucak tüketilemeyen ya da olağandışı programlarla ertelenen yemek eylemleri sonunda dolaplardaki çürüklerle hayalkırıklığına dönüşüyor. En nihayet bir mucize gerçekleştirip, sonsuza kadar taze kalmalarını sağlayamıyoruz ama birkaç küçük detaya sığınıp ömürlerini uzatmaya ne dersiniz? Evet, bazen poşetleme ya da doğru kullanımla besinlerimizin ömrünü uzatmak, istenmeyen kötü koku ve görüntülerden uzaklaşmak mümkün. Bir akşam eve geldiğinizde bir önceki akşam yemeğinin kokularıyla sizi karşılayan bir buzdolabı istemiyorsanız ya da kahvaltılık malzemelerinizi kurumadan tüketmek istiyorsanız önerilerimize kulak verin.

Besinlerin bozulma nedenleri

Besin maddelerinin bozulmasının 3 temel nedeni vardır. saglikli-beslenme
1. Besin maddesinde mikroorganizmaların üremesi.
2. Besin maddesinin kimyasal değişime uğraması. (Havadaki oksijen ile tepkimeye girmesi.)
3. Fiziksel değişimler. (Zaman içinde besin maddesindeki su miktarının değişmesi.)

Mikroorganizma üremesi nedeni ile gıdaların bozulması

Mikroorganizmalar (bakteriler) uygun sıcaklık, nem ve gıda bulunan ortamlarda çok hızlı bir biçimde ürerler. Uygun şartlar sağlanmışsa tek bir bakteri, her yarım saatte bir bölünerek çoğalarak, 15 saatte 1 milyar bakteriye ulaşır. Bakterilerin bu hızda üremeleri sonucunda besinlerin tatları, kokuları çok kısa sürede bozulur. Bunun yanında, bakterilerin açığa çıkardığı atıklar insanlar için ölümcül tehlike oluşturur. Bakterilerin üremesi -10°C’nin altında %50 azalır. -15°C ve daha düşük sıcaklıklarda ise tamamen durur, fakat ölmezler. Sıcaklık yükselirse yeniden üremeye başlarlar. Ancak yüksek sıcaklıklarda (+63°C ve üzerinde) ölürler. (şekil 1. Bakterilerin üreme hızları.)

Kimyasal değişme ile gıdaların bozulması

Kimyasal değişim sonucunda, sebze ve meyvelerin vitaminleri yok olur, etin rengi koyulaşır ve böylece besin değerleri azalır. Kimyasal değişikliğe uğrama hızı sıcaklığa bağlıdır ve bu hız +10°C’nin altında %50 yavaşlar.

Fiziksel değişme ile gıdaların bozulması

Gıdaların uğradığı en önemli fiziksel değişim içlerindeki nemi kaybetmeleridir. Nem kaybı sonucunda gıdaların ağırlığı, tadı, kokusu ve görünüşleri kötüleşir. Gıdaların yüksek sıcaklık yerine (63°C üstü) düşük ortam sıcaklığında saklama gerekliliğinin bir sebebi de düşük ortam sıcaklığında nem kaybının az olmasıdır.

Yiyecek saklamada dikkat edilmesi gereken konular

– No Frost buzdolaplarında yiyecekler kesinlikle açık şekilde konulmamalıdır. Buzdolabında, hava fan yardımıyla dolaştırıldığından açık bırakılan yiyeceklerin kokuları birbirine karışır ve koku problemleri oluşur.
– Çift kapılı buzdolaplarında soğutucu bölmede yiyecekler kesinlikle arka duvara değdirilmemelidir. Bu yiyeceklerin donmasına ve buzdolabında soğutma performansının bozulmasına neden olacaktır.
– Çift kapılı buzdolaplarında soğutucu bölmede en soğuk yer sebzelik örtüsünün olduğu bölgedir. En sıcak bölge ise üst rafın olduğu bölgedir. Bu sebepten dolayı en üst rafa 1-2 gün içerisinde tüketilen gıdalar konmalıdır.
– Tek kapılı buzdolaplarında soğutucu bölmede sıcaklık yükselmeye başladığında buzdolabını mutlaka defrost yaptırmak gerekmektedir. Çünkü tek kapılı buzdolaplarında defrost otomatik değildir.
– Sebzeler nemli ve ıslak buzdolabına konduğunda bakteri oluşumu için ortam yaratılmaktadır. Besinler ıslak konulmamalıdır. Aksi takdirde hem vitamin kaybına neden olacak hem de bozulma süresini artıracaktır.
– Gıdalar ağızları sıkıca kapanan, poşetler içinde saklanmalıdır. Özellikle No Frost teknolojisi ile soğutan buzdolapları kuru ve soğuk hava üflediğinden, besin maddeleri daha hızlı nem kaybederler.
– Yeşil yapraklı sebzeler, perfore poşetlere ya da ağzı gevşek olarak bırakılmış poşetlerde, sebzelikte saklanmalıdır. Bu sayede dışarı verdikleri nem, poşetin yüzeyinde yoğunlaşarak yaprakların üzerine geri damlaması engellenir. Oluşan nem sebzelerin çürümesine yol açar. Poşetlerle saklama ile poşet içindeki oksijen miktarı %1-4 civarında olmakta, besinlerin raf ömrü 2-4 gün paketlenmemiş durumlara göre artmaktadır. Oksijen seviyesi %0.5’in altına indiğinde meyvelerde bozulmalar başlamaktadır.
– Pişirilen yemekler oda sıcaklığında soğumadan buzdolabına yerleştirilmemelidir. Sıcak konulan yemekler buzdolabının daha çok çalışmasına ve fazla enerji tüketimine yol açar. Ayrıca yanında bulunan yiyeceklerin daha kolay bozulmasına sebebiyet verir.
– Yoğurt, tereyağı ve salça gibi besin maddelerinden kullanılacak kısım ayrı bir kaba temiz bir kaşık ya da tahta kaşıkla alınmalıdır. Aksi takdirde kullanmış olduğunuz kaşıktan besine bulaşacak olan mikroorganizmalar besinin kısa sürede bozulmasına neden olabilecektir.
– Kahvaltılık malzemelerin kurumaması için, bu besinler kapalı kaplarda saklanmalıdır. Açık saklanan kahvaltılıklarda kısa sürede sararmalar ve tat bozuklukları başlar.
– Buzdolabına koymadan önce çürümüş veya bozulmaya başlayan sebze veya meyveleri ayıklamak gereklidir. Bu gibi besinler daha çok etilen gazı yayacaklarından diğerlerinin bozulmasına neden olacaktır. Bir adet çürümeye başlamış elma sebzelikteki diğer meyvelerin bozulmasına neden olacaktır.
– Lahana ve kereviz gibi yapraklı sebzelerin toksit birikebilen en dış yaprakları ve başları kesilerek buzdolabına konmalıdır.
– Patates buzdolabı yerine %80 bağıl nem ve 10°C ortam sıcaklığında saklanmalı ve soğan ile yan yana konmamalıdır. Birbirlerinin raf ömürlerini kısaltan farklı gazlar yaymaktadırlar.
– Mantarın %90’ı su olduğundan kağıt poşetlerde saklanmalı ve asla polietilen poşetlerde saklanmamalıdır. – Kesilmiş olarak saklanan meyvelerde, çok kısa sürede kesilen yüzeylerde oksjien miktarının artmasından dolayı siyahlaşma ve bozulma başlayacaktır. Kesik meyveler özel buzdolabı poşetinde saklanmalıdır.
– Hazır olarak satılan imalat esnasında poşetlenen gıdaların poşetleri açıldığında paketleme sırasında oluşturulan ortam şartları değiştiğinden bozulacaktır. Hemen tüketilmelidir.
– Yumurta buzdolabından çıkarıldıktan sonra hemen sıcak suya konulmamalıdır. Bu yumurtanın çatlamasına sebep olacaktır. Bunu önlemek için yumurta bir süre ortam sıcaklığında bekletilmeli ve eğer direkt sıcak suya konulacaksa, sıcak suya bir miktar tuz konulmalıdır.
– Buzdolaplarında, oluşan koku ve bakterileri yok etmek için tasarlanmış özel koku filtreleri kullanılmaktadır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler