Kategori | Sağlık

Besin temizliğine dikkat edelim

Ekonomik olumsuzlukların yaşandığı günümüzde, gıdaların bilinçli kullanımı ve israfını önlemek için alınacak önlemler arasında, besin sanitasyonun da (temizliği) önemli yer tuttuğu belirtildi.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Besin sanitasyonunu, herhangi bir besinin temizliği ve tümüyle hastalık etmenlerinden arınması olarak tanımlayan beslenme uzmanları, bir besin türünün sağlık ve temizlik yönünden güvenilir olup olmaması ve bu nedenle atılıp atılmamasının, toplumun ortak sorunu olduğuna dikkati çekiyorlar.

Besinlerin hastalık oluşturabilmesi için besinin bulunduğu ortamda mikroorganizma ile temas etmesi gerektiğini ifade eden beslenme uzmanları, ”Mikroorganizma ile temas eden besinler tüketildiğinde sağlığı bozuyor.

Bu nedenle tüketilmeyip atıldığında ise aile bütçelerine yük oluşturuyor ve kaynakların israfına yol açıyor” dediler.

-UYARILAR-

Bu etkenlerin insan ve hayvan dışkıları, toprak, su ve haşereler olduğunu anlatan beslenme uzmanları, şunları kaydettiler: besin hijyeni

”Besinler, özellikle etler kesim, depolama ve taşıma sırasında çeşitli yollarla mikroorganizmalar tarafından kirlenmiş ve bu eti tüketen bireylere geçerek hastalıklara neden olabilir.

Yine besinlerin her yönden güvenilir nitelikte olabilmesi için hazırlanma, saklama ve servis sırasında uygulanan sağlık ve temizlik ilkelerine de dikkat edilmeli.

Sağlam, zedelenmemiş, bozuk olmayan besinler seçilmeli. Sebze ve meyveler, toz, toprak ve ilaç kalıntılarından temizlenmeleri için iyice yıkanmalı. Hastalık yapıcı şüpheli besinler, özellikle küflenmiş olanlar ve aynı durumdaki konserveler tüketilmemeli. Herhangi bir haşere bulaşmasından kuşkulanılıyorsa taze sebze ve meyveler 20 dakika tuzlu suda bekletilmeli. Besinlerin hazırlanması, saklanması, pişirilmesi, servis için sıcak tutulması ve yeniden ısıtılması sırasında uygulanacak sıcaklık dereceleri, bakterilerin çoğalmasını önleyecek yeterlikte olmalı.

Et, tavuk, balık, süt, yumurta ve bunlarla hazırlanmış yemekler, oda sıcaklığında kesinlikle 2 saatten fazla bekletilmemeli.

Çünkü, bu sıcaklıkta bekletilen besinlerde mikroorganizmalar toksinler çıkararak, besin zehirlenmelerine neden olurlar.”

-DONDURULMUŞ GIDALAR-

Çabuk bozulan et, tavuk, balık, büt ve yumurta gibi besinlerin, satış merkezlerinde güneşten uzak ve buzdolabında saklanması gerektiğini besin hijyenianlatan beslenme uzmanları, tüketicileri bu ürünleri
alırken, üretim ve son kullanma tarihleri yanında, konuldukları yer konusunda da duyarlı olmaya çağırdılar.

Dondurulmuş besinlerin, özellikle etlerin buzu çözüldükten sonra yeniden dondurulmaması gerektiğini vurgulayan beslenme zmanları, şu önerilerde bulundular:

”Çözülmüş besinler bekletilmeden pişirilmeli. Çözülme işlemi oda sıcaklığında, radyatör üzerinde, ateşte veya güneşli yerde değil, buzdolabının alt raflarında bekletilerek yapılmalı. Kıyma ve sakatatlar uzun süre saklanamayacağından, kısa sürede tüketilmeli.

Süt ve sütlüler, sosis, salam, yumurta ve yumurtalı besinler, krema, deniz ürünleri, soğuk etler, kanepeler, kremalı pasta ve tatlılar ile kıyma kullanılan gıdalar kesinlikle oda sıcaklığında tutulmamalı. Eğer oda sıcaklığında tutulmuş ise tüketilmemeli.”

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler