Kategori | Müzik

Bob Marley: Raggae müziğinin unutulmayan efsanesi…

Gerçek adı: Robert Nesta Marley 6.Şubat.1945

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Uluslararası alanda süperstar statüsü kazanan ilk Jamaica’lı sanatçı, müzikal kariyer yapmak için 14 yaşında evi terketti. 1962 yılında Leslie Kong için ‘Judge Not’ adlı şarkıyı yaptı. 1963 yılında Bunny Livingstone, Junior Braithwaite, Beverly Kelso ve Cherry Smith ile önce ‘Teenagers’ adlı bir grup kurdular. Ardından ‘The Wailing Rudeboys’ olan adlarını son olarak kısaca ‘Wailers’ a çevirdiler. Prodüktör Coxsone Dodd ile anlaşan grup, ‘I´m Still Waiting’ adlı ilk single´ını yayınladı. Junior Braithwaite ve Cherry Smith´in ayrılması üzerine Bob Marley vokale geçti. 1964 başında piyasaya çıkan ‘Simmer Down’ adlı parça Jamaica´da bir numara oldu. Grup, 1966 yılında dağılmadan önce, Coxsone Dodd için 70 tane şarkı yapmıştı.

Bob Marley

Sonradan ‘I-Threes’ ile çalışacak olan ‘Soulettes’ solisti Rita Anderson ile evlenen Bob Marley (10.Şubat.1966), Ekim ayında Bunny Livingstone ve Peter Tosh ile ‘Wailers’ı tekrar kurdu. Ardından ‘Bend Down Low’ adlı single´ı yayınlayan üçlü, aynı zamanda kendilerini Rastafari inancını öğretmeye adamıştı.

1968 yılı başında prodüktör Lee ‘Scratch’ Perry ile işbirliği yapmadan önce prodüktör Danny Sims ile çalıştılar. Kısa bir süre sonra ‘Upsetters’dan Aston ‘Family Man’ Barrett (bas) ve Carlton Barrett da (davul) Wailers´a katıldı.

1972 yılında Island Records ile anlaşma imzalayan grup, bir yıl sonra ‘Catch A Fire’ adlı Jamaica dışındaki ilk albümünü yayınladı. Bunu ‘I Shot The Sheriff’ in de yer aldığı ‘Burning’ adlı albümleri izledi. Böylelikle süperstar statüsüne ulaşan gruptan, solo kariyer için Bunny Livingstone ve Peter Tosh ayrıldı. Bob Marley´in isteğiyle ‘I-Threes’den Rita Marley, Marcia Griffiths ve Judy Mowats ile grup en son şeklini aldı. 1975 yılında yayınlanan ‘Matty Dread’ adlı albümlerindeki ‘No Woman No Cry’ ile daha da popüler oldular. Yıl sonunda ‘Live!’, 1976´da da Amerika´da Top 10´e yükselen ‘Rastaman Vibration’ adlı albümleri yayınlandı.

Bob Marley´in ünü artık Jamaica dışına taşmıştı ve insanlar üzerindeki bu gücü birçok kişiyi korkutuyordu. 3.Aralık.1976´da kendisine düzenlenen bir suikast sonucu yaralandı ve Jamaica´dan bir yıl ayrı kaldı.

1977 yılında o güne kadar ki en büyük albümleri olan ‘Exodus’ yayınlandı. ‘Jamming’, ‘Waiting In Vain’ ve ‘One Love/People Get Ready’ albümün en sevilen parçaları oldu.

1979 yılına ait ‘Kaya’ adlı albümlerinde yer alan ‘Is This Love?’ ve ‘Satisfy My Soul’ un başarılarının ardından aynı yıl ‘Babylon By Bus’ adlı konser albümleri yayınlandı.

1980 yılında piyasaya çıkan albümlerinin adı ‘Survival’ idi. Bu albümün Amerika´daki tanıtım turnesi sırasında Bob Marley kanser olduğunu açıkladı. ‘Uprising’ adlı albümünün yayınlanmasının ardından 11.Mayıs.1981´de, 36 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

Bob Marley´in ölümünün ardından yayınlanan ‘Redemption’ (1983) ve ‘Legend’ (1984) adlı albümlerle müziği devamlı canlı tutuldu.

Eşinin ölümünden sonra Rita Marley, ‘One Draw’ adlı bir single yayınladı. Bunu diğerleri de izledi. Parçalar başarılıydı, ancak o müziğe devam etmek yerine çocuklarını yetiştirmeyi tercih etti. Sonraki yıllarda da ‘Ziggy’ adıyla bilinen en büyük oğlu David başta olmak üzere tüm çocukları müzik dünyasına atıldı.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler