Kategori | Sağlık

Botoks migrene iyi gelir mi?

Migren sebebi bilinmeyen baş ağrıları arasında en yaygın olanıdır. Araştırmalara göre Türkiye’de her 6-7 kişiden birisi migren hastasıdır. Bu hastalığın en fazla 35-45 yaş arasında görüldüğü bilinmektedir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Bazı migren hastaları seneler boyunca ağrılarına ilaçlarla çözüm bulmaktadır. Ancak bazı durumlarda migrene ilaçlar çare olamamaktadır. Uzmanlar ilaca yanıt verilmediği durumlarda botoks migrene iyi gelir mi sorusunun cevabını verdiler.

Botoks migrene iyi gelir mi?

Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Kütükçü bu konu ile ilgili bir takım bilgiler verdi. Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Migren tipi baş ağrılarında en büyük sıkıntılardan birisi ilaç tedavisine yanıt alınamamasıdır. Biz hekimlerin imdadına bu gibi durumlarda halk arasında botoks olarak bilinen Botulinum Toksini yetişiyor. Kronik migrende önleyici tedavi olarak da botoks kullanılabiliyor ve Sağlık Bakanlığı tarafından da ruhsatlandırılmış preparatlar bunlar” dedi.

Ayrıca tüm migren hastalarına botoks yapılmadığını bunun için kronik migren tanısının hastaya konulması gerekir. Kütükçü migren belirtilerini aşağıdaki gibi sıraladı.

Migren hastalığının belrtileri

  • Parlak ışıklar atak işaretidir.
  • Ağrı krizler halinde gelir.
  • Ataklar 4-72 saat arasında sürer.
  • Çoğunlukla ağrı başın tek tarafındadır.
  • Bulantı ya da kusma da görülebilir.
  • Auralı tiplerinde ağrı başladığında görsel bulgulara rastlanır. Baş hareketleri ve günlük fiziksel aktivite ile baş ağrısı artar.

Migren çeşitleri

Migren atak sayısı ve görülme sıklığına göre “epizodik migren” ve “kronik migren” diye ikiye ayrılır. Epizodik migren daha aralıklı ataklarla gelen migrene verilen addır. Kronik migren diyebilmemiz için o hastada son üç aydan beri ayın en az yarısında, yani 15 gün ve üzerinde ağrılı dönem olması, bu ağrıların en az 8’inin migren özelliği taşıması gerekir.

Migreni tetikleyen unsurlar

Kadınlarda hormonsal nedenler migren ataklarını tetikliyor. Bazı yiyeceklerin migreni tetiklediği bilinmektedir. Bunun dışında yorgunluk, yüksek ses, stres, anksiyete, kokular, hava kirliliği, uyku düzenindeki değişiklikler, sigara dumanı, hava değişiklikleri açlık ve öğün atlama, endişe, depresyon, doğum kontrol hapları gibi unsurlar migren ataklarını tetikleyebiliyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler