Kategori | Sağlık

Boy uzatan yiyecekler

Boy uzunluğu sadece genetikle ilgili değildir. Genetiğin yanında, sağlıklı beslenme, bazı özel besin takviyeleri ve düzenli sporun da boy uzatıcı etkilerinin olduğu uzmanlar tarafından vurgulanıyor. Yapılan araştırmalara göre uzun boylu olmanın yolları ve boy uzatan besinler aşağıdaki gibidir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Uzun Boylu Olmak Genetik mi?

Uzun boylu olmanın sadece genetik nedenlere dayandırılmayacağını son yıllarda sıkça dile getiren uzmanlar da, yeni neslin özellikle fiziksel gelişim konusunda çok şanslı olduğu düşüncesinde aynı fikirdedirler. Onlara göre genetik yatkınlık; bir çocuğun uzun boylu olma nedenlerinden sadece bir tanesidir. Sağlıklı beslenme, özel besin takviyeleri ve düzenli spor çocuğunuzun uzun boylu olmasının en büyük sebepleri!

Hangi yiyecekler boy uzatıyor?

Boy uzatmaya katkısı olan besinlerin başında tabii ki kalsiyum açısından zengin olan süt ürünleri geliyor. Eğer çocuğunuz süt içmeyi sevmiyorsa peynir, yoğurt ve aşırıya kaçmadan sütlü tatlılar ile bu açığı kapatabilirsiniz.

Süt ürünlerinin dışında; deniz ürünleri, badem, fındık, tavuk, çam fıstığı gibi fosfor içeren yiyecekler de öneriliyor. Omega 3, Omega 6, demir, çinko, bakır, flor ve vitamin takviyeleri de çocuğunuzun hem sağlıklı beslenmesi hem de daha uzun boylu olması için çok faydalıdır. Tüm bu vitamin ve mineralleri içeren tamamen bitkisel besin takviyeleri günümüzde çok büyük ilgi görüyor.

Boy İçin Sporun Önemi

Eğer çocuğunuzun boyunun uzamasına engel olabilecek herhangi bir rahatsızlığı bulunmuyorsa, uzun boylu olmaması için hiçbir neden yoktur. Tek yapmanız gereken onun en kaliteli şekilde beslenmesini sağlamak. Çocuğunuzu basketbol, ​​voleybol ve yüzme gibi sporlara da yöneltin.

Bu spor faaliyetlerindeki yoğun sıçrama ve uzanma hareketleri çocuğunuzun fiziksel gelişimi üzerinde çok etkili olacaktır. Bu sporlardan birine bile düzenli olarak devam eden çocuğunuza yapacağınız ekstra besin takviyeleri, onun çok daha uzun boylu olmasını sağlayacaktır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler