Kategori | Güncel

Bu yeni yılda neleri farklı yapabiliriz?

Eğer siz de benim gibi her sene yeni yılda farklı olmasını istediğiniz, başarmak istediğiniz şeylerin listesini yapıp duvarınıza asan tiplerdenseniz aşağıdaki yazıyı mutlaka okuyun derim!

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Her sene yeni yıl bir çok umut vaat eder. Hiç düşündünüz mü, eğer ülkeler de kendilerine bir değişmesini istedikleri şeyler listesi yapsalardı her şey nasıl olurdu? Belki Türkiye’nin bu yılki listesi şöyle olabilirdi: Ekonomik kriz çıkmasın, deprem olmasın, kargaşa dursun, insanlar dürüst iş yapsın, sokakta karşılaşan iki insan tanışmasalar bile birbirini selamlasın…

mdajYa siz kendiniz için neler dilerdiniz? İş ortamınızda, bu uyku dışında vaktinizin en çoğunu geçirmek durumunda kaldığınız yerde nelerin farklı olmasını dilerdiniz? Dilemenin yanı sıra, bunları gerçekleştirmek için nasıl planlar yapardınız. Çünkü planlanmamış bir dilek gerçekleştirilmesi neredeyse mümkün olmayan bir dilektir. Eğer hazırsanız listemize geçebiliriz:

1. Bu yıl her gün kendinize hedefler koyun ve gerçekleştirin: Günlerinizi geldiği gibi yaşamak yerine, sizin istediğiniz gibi geçmesini sağlayın.
2. Yöneticiniz hakkında olumsuz konuşmayı bırakın: O asla değişmeyecek ve siz nefesinizi tükettiğinizle kalacaksınız. İyisi mi siz enerjinizi daha verimli bir şekilde kullanın, hem de aranızdaki elektriği azaltmış olun.
3. İnsanları yargılamayı bırakın: Toplantılarda, iş ortamında geçen konuşmalarda, bire bir ilişkilerinizde insanları yargılayıcı, kalıplara sokan, haklarında kesin kararlar verdiğiniz konuşmalar yapmayı artık bırakın. Bırakın, herkes istediğini desin ve yapsın. Siz kendinize bakın. Bunu şu uzun tatil boyunca iyice düşünün.
4. Mesleklerdeki cinsiyet ayırımını kafanızdan kaldırın: Erkek halkla ilişkiler müdürü, kadın şoför, erkek hemşire, kadın otomobil tamircisi, neden olmasın?
5. Artık teknoloji özürlü olmayı bırakın: Microsoft Excel, Word gibi programların hayatınızı kolaylaştıracak özelliklerini öğrenip, kullanmaya başlayın. Teknolojik şeylerden kaçınmayı bırakın.
6. Sabahları işe giderken toplu taşımacılık yöntemlerini kullanın: Zaten İstanbul’da kirli havadan boğulmak üzereyiz. Her sabah ve akşam milyonlarca İstanbul’lu tek başlarına arabalarıyla işe gidip geliyorlar. Oysa yurt dışında her çalışan, kendi evinin yakınında oturanlarla birleşip, işe üçer, dörder kişilik gruplar halinde gidiyorlar. Üstelik bu kişiler için (arabada iki kişiden fazla bulunan kişiler için) sabahları ve akşamları özel yol şeridi belirleniyor ve bu kişilere yol geçişinde öncelik sağlanıyor. Metro yepyeni ve tertemiz. Dolmuş ve otobüslerin de daha temiz ve düzgün olanlarına rastlanıyor artık.
7. İş yerinde her sabah insanlara günaydın, her akşam hoşçakalın demeyi alışkanlık haline getirin.
8. Kendi kendinize artık kimseye kimsenin hakkında konuşmama sözü verin: Ne olursa olsun, birinin arkasından konuşuyorsanız, olumsuz bir şey yapmış olursunuz. Her ne kadar bu sizce önemsizse de, vicdanınız sizden habersiz bunun farkındadır. Gereksiz sıkıntılarınızın sebebini siz hiç merak etmediniz mi???
9. İş ortamında daha başarılı olmak için eksiklerinizin listesini yapın: Bu listeye, bu eksikleri gidermek için izleyeceğiniz hareket planını da dahil edin.
10.Bu yıl, her gün www.beyazdefter.com okumaya devam edin!

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler