Kategori | Kitap, TV

Bugünün Saraylısı romanının özeti

Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Refik Halid Karay tarafından kaleme alınmış “Bugünün Saraylısı” adlı romanın kısa özeti aşağıdaki gibidir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Bugünün Saraylısı romanının şahısları

 • Ata Efendi – Ailenin babası.
 • Üftade Hanım – Evin annesi.
 • Feride – Ata Efendi’nin Kızı.
 • Atıf – Ata Efendi’nin Damadı.
 • Yaşar – Ata Efendi’nin akrabası.
 • Ayşen – Yaşar’ın Kızı.
 • Rüştü Efendi – Ata Efendi’nin patronunun oğlu.
 • İsmail – İş yerinin katiplerinden.
 • Mesture Hanım – İsmail beyin hanımı.
 • Berin – Mesture hanımın kardeşi.
 • Deniz – Berin hanımın kızı.
 • Alımsızoğulları – Yaşar Beyin ortakları.
 • Sait Reşit Bey – Mısır elçisi.

Bugünün Saraylısı kitabının kısa özeti

Ata efendi İstanbul’da karısı Üftade Hanım, kızı Feride ve damadı Atıf’la birlikte yaşamaktadırlar. Durumları pek iyi değildir. Zor geçinmektedirler. Bu sırada Ata efendi’nin akrabası olan Yaşar’dan bir mektup gelir. Yaşar mektupta işlerinden dolayı kızı Ayşen’i onların yanında oturmaya yolladığını yazar. Ayşen ile birlikte ayrıca 300 lira da yollayacağını bildirir.

Bugünün Saraylısı

Bugünün Saraylısı Dizisi

Bu durum Ata efendiyi endişelendirir. Kızın kaç yaşında olduğu aile tarafından merak edilir. Yaşar 3 evlilik yapmıştı. Eğer kız ilk evlilikten olan kızsa 18, son evlilikten olan bir çocuksa 8 yaşında olabilirdi. Üftade Hanım kız 18 yaşındaysa onu geri göndermesini Ata Efendi’ye tembihler. Beraber oturdukları damatları Atıf’ın çapkınlıklarını bildiklerinden Ayşen’in aileye gelişinin sorun çıkarmasından endişelenmektedirler.

Ata efendi gara gider ve kızı beklemeye başlar. Gar insanlar tarafından boşaltıldığında ortalıkta kimse kalmayacak böylece kızı tanımakta zorluk çekmeyecekti. Tahmin ettiği gibi de olur. Bir kız Ata efendi’ye seslenir. 18 yaşında, uzun boylu, sarı karşı, alımlı bir kızdır. Ata efendi kızı eve götürür. Üftade Hanım durumdan pek hoşnut olmaz.

Yemek sırasında kız hediyelerden bahseder. Aynı zamanda babasının bir ticaret ortağı ile sürekli para göndereceğinden bahseder. Bu sürpriz haberle aile rahatlar ve herkes sevinir. Parasızlıktan kurtulurlar.

Ata efendi bu sırada Ayşen’e tutulur. Ayşen ona “dayıcığım” diye hitap etmektedir. Bu sırada Ata efendinin patronunun oğlu olan Rüştü Efendi Ayşen’i görür ve çok beğenir. Ata efendi ile yakınlaşır ve bunun sonucunda Ata efendi işinde terfi eder. Ayşen ise Rüştü Efendi’ye hayır demez ve onu idare eder. Bu sırada çevreleri ile birlikte ortak vakit geçirmeye başlarlar. Ayşen, yani “Bugünün saraylısı” çok değişmeye, güzelleşmeye başlar. Berin’in yardımıyla modayı yakından takip etmeye başlar.

Günler geçtikçe Ayşen’in hayranlar artmaya başlar. Çevresinde çok sayıda ona aşık erkek var. Ve Ayşen hepsini idare etmektedir. Bir süre sonra Mısır elçisi Sait Reşit Bey ile evlenip yurt dışına gitmeye karar verir.

Fakat gittiği yerde mutlu olamaz ve bunu Rüştü Efendi ile Ata efendi’ye bildirir. Zaten kız gidince parasızlık içine düşmüş olan Ata efendi de Ayşen’i geri döndürmek için çaba harcar. Ayşen geri döner ve Rüştü Efendi ile evlenir.

Kitapta ele alınan esas fikir; dış güzelliğin insan hayatına olumsuzluk getirebileceği ve para ilk başlarda mutluluk getirse de bu durum bir süre sonra değişebileceğinden çıkar için ahlaki değerlerden vazgeçilmemelidir.

Refik Halid Karay Bugünün Saraylısı romanını 1954 yılında yazdı. Tasvirler, portreler, benzetmeler kullanarak, sade, akıcı dili, güçlü tekniği ile geçen yüzyılın en iyi romancılarından biri olan Refik Halid Karay Türk edebiyatına çok sayıda güzel eser kazandırmıştır.

Bugünün Saraylısı romanı daha önce tv dizisi olarak TRT ekranlarında yayınlanmıştır. 2013 tarihinde Avşar film tarafından Kudret Sabancı’nın yönetmeliğinde yapılan dizinin oyuncu kadrosunda ise Selçuk Yöntem, Nazan Kesal, Serhat Teoman, Cansu Tosun, Ali Ersan Duru, Gözde Çığacı, Derya Durmaz gibi isimler yer almaktadır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

“Bugünün Saraylısı romanının özeti” yorumları: 20 Yorum

 1. AL dedi ki:

  atıf kimi seviyor

 2. Selena dedi ki:

  Savaş ölmüycek, eminim. Çünkü o kadar güzel oyuncunun filmden çıkması çok kötü olur.

 3. eli dedi ki:

  ya dizi harika, ama eksiklikler var paradokslAR VAR.
  SAVAS HABİRE AYSENİN ATAYLA BAGLILIGINI SORGULUYORDU GECEN BOLUMLERDE SİMDİ HERSEYDEN HABERİ OLDUGU GOSTERİLİYOR.
  SACMA GELSEDE COK SEVEREK IZLIYORUM.

 4. feride dedi ki:

  Bir kitap film olduğunda hikayenin büyük bir kısmı kaybolur.

 5. fatoş dedi ki:

  savas ayseni sevmiyo gibi oldu bu aksam o yuzden bir daha izlemeyecem

 6. toma dedi ki:

  COK GUZEL FILM AMA SONDA BENIM ANLAYISLARIMA GORE SAVAS OLUCEK SIMDIDEN BASINIZ SAG OLSUN SAKA SAKA SAKA SONUNU BILMIYORUM

 7. Berivan dedi ki:

  Neden yazarın adını veriyorlar sonra romanı değiştiriyorlar aslında yorum yazma değmez ama dayanamadım yazdım.Teknoloji gelişti yazarlarımız ve yönetmenlerimiz gerilediler kendine güvenmiyorlar gidip yazarların adını veriyorlar madem değiştiriyorsunuz olayları kendi adınızı soyadınızı yazın bide bütün filimler hep ask konusu birazda toplumsal ve öğretici olsalar sanat sanat içindir kafasıyla devam ediyorlar eski kafalar bu kurgucular ama güzel toplumsal filim yayinlayanlarin hakkını yemek istemiyorum ama onlarda film izlendikten sonra cok uzatıp amacından sapıyor amac ticari oluyor yeter artık cocuklar bu filmleri ister istemez izleyip gerizekali oluyorlar hiç öğretici ve gerçekçi yani tutarlı değil mantık saçmalıkları cok lütfen haksizsam haksizsin deyin

  • Sem dedi ki:

   Bir dizi romana göre uyarlandığı belirtiliyorsa günümüz şartlarına göre oynanabilir. Yalnız romanın anafikrinden sapmamak gerekir. Dizinin anafikrine bakıldığında babasının intikamını almak isteyen bir genç ve evin beyfendisinin unutulmayan aşkı. Romanla dizi apayrı konular. Bu zamana kadar romanın konusuna en yakın oynanan dizi Yaprak Dökümüydü. Her ne kadar birebir olmasa da romanın konusunu biraz olsun ifade edebilmişti

 8. sinem dedi ki:

  Bügünün saraylisi cok guzel bir kitap

 9. belgin dedi ki:

  dizi güzel sariyor diziyi beğendim…kitaptan farklı kitaptaki olayları çok anlatmiyor…ama güzel dizi…

 10. miray dedi ki:

  bu dizi hiç final olmasın çokk güzell …

 11. Sara dedi ki:

  I watch this dizi in Iran. its one of the best serials i have ever seen. really thanks because of such artists who play their roles deeply. i hope this serial doesnt stop like others such az kayip sehir.

 12. sinem dedi ki:

  bence çok hoş bir kitap dizinin konusuda çok hoş , güzel ve dikkat çekicidir ben izlemekten hiç sıkılmıyorum gerçekleri gösteriyolar bence çok güzel ben çok beğendim herkesede izlenmesini tavsiye ettiğim bir dizidir ve okunmasının istediğim bir kitaptır . .)

 13. Melek dedi ki:

  Hence Dixie qayet guzel siz bask alarming aldirmayin iyi gidiyorsunuz:)

 14. yasemin dedi ki:

  bence cok da guzel herkezin fikri dusuncesi ayri tabi butun dizilerde hemen hemen degisikliklr yapiyolar zaten bu dizi bi muddet sonra kesinlikle tutulucak eminimoyuncularida iyi

 15. seyhan dedi ki:

  Bu diziye harcanan paraya yazik ya sacmalayip basini almis gitmis ha bide neden kitab gibk yapilmiorda uzatilior amac uzatip daha fazla para almak iste

 16. nana dedi ki:

  aysen neden bu kadar zevksiz giyiniyor

 17. Dilek dedi ki:

  Kitap cok degistirilmis. Niye kitap adini soylerler anlamam. Hic mi iyi bir senaryo yazan Yok anlamadim ulkede. Var olanlar dislaniyor zaten. Hep ayni tarzlar , konular, kisiler…Ayni sanatcilar. Umarim ay larva surmez konu…

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler