Kategori | Tatil

Burma’ya Sanal Ziyaret

Altın kubbeli tapınaklar ve gülen insanlar ülkesi

-- Sponsorlu Bağlantılar --


BURMA

Altın topraklar diye anılan Burma’yı ziyaret edenler bu ülkenin büyüsünü asla unutamaz. Üç taraftan yüksek dağlarla kuşatılmış olan bu Asya ülkesinin bir tarafında deniz, diğerinde Çin, Laos, Kamboçya ve Tayland yeralıyor. Bu zümrüt yeşili tropikal ülkenin yarısını ise ormanlar oluşturuyor.

Uzun yıllar önce Portekizliler’in daha sonrada İngilizler’in egemenliği altında yaşayan Burmalılar, Aung San’ın liderliğinde yürüttükleri uzun ve zorlu mücadeleler sonucu 1948 yılında sömürge olmaktan kurtuluyorlar.

İlk seçimi kazanan Aung San arkadaşları tarafından öldürülür. Marksist hükümet zamanla zayıf düşünce 1962 yılında yönetime Genaral Ne Win el koyar. Seçimlerin yapılması ancak yıllar sonra mümkün olur. En yüksek oyu Aung San’ın kızı Suu Kyi kazanınca ordu seçimi iptal eder. Suu Kyi’i gözlem altına alır. Bu nedenle iç savaş patlak verir.Ve bu karışıklıklar halen devam etmektedir. Herşeye rağmen bu Asya ülkesi gerçekten heyecan verici bir yer.

Şimdi isterseniz doğasına ve tarihi yapısına kısa bir gezi yapalım.

Swedwgon

Yangon’da muhteşem Swedwgon Pagodası’na bakışlar

Bir efsanenin dediğine göre, Shwedagon Pagodası’nın ilk taşını Monlar getirmiş ve günümüzden yaklaşık 2500 yıl önce Buda Gautama için inşa etmişler. Monlar ayrıca, Burma’nın ço verimli bölgelerinde ilk pirinci yetiştiren kişiler olarakta tarihe geçmiş.

Piular ise ülkenin başka bir merkezine, Pagaan’a ve Mandalay’a yerleşmişler. Yaşamlarını avcılık yaparak sürdüren Piular çok güçlü bir yönetim kurmakla kalmamış, güçlerini 8. yüzyıla kadar sürdürmüş.

Kentin en geniş caddelerinden birinde Viktoria dönemine ait mavi boyalı evler sıralanıyor. Muson yağmaurları dönemi olduğu için hemen hemen hiç turist yok. Bu yüzden olan turistlerede meraklı bakışlarla bakıyor insanlar. Çok sevimli, içten bakışlar bunlar. Burmada ezan sesine rastlamak hiçde zor değil. Zira, yüzde 90’ı Budist, Yüzde 4’ü Hindu olan Burma nüfusunun yüzde 4’ü de Müslümanlar’dan oluşuyor. Ülkenin para birimi “kiat”.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler