Kategori | Kadın

Çocuk yetiştirme – düşünceler!

Bebekler

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Bebeğizin bakım programını kendinize uygun bir şekilde geliştirin. Sizin uymanız mümkün olmayan programı uygulamanız da mümkün olmayacaktır. Bebekler her yerde uyuyabilirler. Ancak eğer siz onların sessiz ortamda uyumalarını düşünüp öyle alıştırırsanız o zaman bebeğiniz gürültülü ortamlarda uyuyamaz.

Bebeğinizin gece boyunca uyuyabilmesi için, onu gece boyunca rahat bırakmanız gerekecektir.

Anne Babadan Ayrılma SıkıntısıBebek

Çocuğunuz her an sizi görmek için can atmıyor. Siz çocuklarınıza sizden ayrı kalmalarına fırsat vermediğiniz sürece onlar da sizden ayrı kalmayı öğrenemeyeceklerdir.

Çocuğunuzun Dağınık Odası

Çocuğunuzdan odasını her an temiz ve düzenli tutmasını beklemeniz çocuğunuzla aranızda gereksiz gerginliklere yol açacaktır. Evinizin ortak alanlarında çocuğunuzdan kendi dağıttıklarını toplamasını istemeniz ona, diğerlerine saygı duymayı öğretecektir. Ama, bu, kendi odası için geçerli değildir. Çocuğunuzun odasında siz yaşamıyorsunuz. Oda temizliğini ve düzenini bir kontrol konusu haline getirmediğiniz sürece çocuğunuz kendi çapında odasını temiz ve düzenli hale getirecektir.

Eğer bu konuyu bir güç meselesi haline getirirseniz, o zaman çocuğunuz size daima karşı gelecektir.

Seçenekler, Kararlar, Kontrol

Seçenekler çocuklar için çok önemlidir. Hayatlarını kendileri kontrol ettikleri hissini verir onlara. Çocuğunuza biraz kontrol etme fırsatını verirseniz çocuğunuzun size, karşı çıkma eğilimi azalacaktır. Çok ciddi sonuçlar yaratılamayacak konularda bırakın, hata yapıp hatalarını da kendileri öğrensinler.

Para ve Sorumluluk

Anne ve babanın sorumluluğu, çocuğunun temel ihtiyaçlarını karşılamaktır. Lükse kaçan istekler sağlanabilir de sağlanmayabilir de. Temel ihtiyaçlar anne ve baba tarafından tanımlanır. Eğer çocuğunuz bundan fazlasını istiyorsa o zaman onun da para konusunda yardımcı olması öğretilmelidir. Örneğin cep harcıklarını biriktirip sembolik bir katkıda bile bulunsa bu, çocuk için çok önemli bir kavramdır. Türkiye’de çocuk yetiştirmede en büyük sorunlardan bir tanesi budur. Erişkin insanlar bile halen anne ve babalarından gereğinden fazla maddi destek görmektedirler.

Ergenlik Çağı

Ergenlik çağındaki hemen hemen tüm gençler, anne ve babalarının “modern zamana” uymadıklarını düşünürler. Onlarla birlikte vakit geçirmekten kaçınırlar. Bu tarz davranışları kişisel bir hakaretmiş gibi görmeyin. Bu tarz davranışlara ergenlik çağındaki bir gencin “normal” tepkisiymiş gibi bakın.

Bu konularda konuşmamaya ve gencin sürekli üzerine gitmemeye çalışın. Bunları ne kadar çok yaparsanız o kadar çok çocuğunuz da bu davranışlarını sürdürmeye çalışır. Çocuklarınızı “mecbur tutmakla” bu tür “savaşları” kazanamazsınız.

Sizin onları kontrol etme isteğiniz onların bu kontrole karşı gelme isteğiniyle aynı orantıdadır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler