Kategori | Hobi

Dekupaj tekniği

İkibinyıl önce ilk kez Çin’de uygulanmaya başlanan dekupaj tekniği, XII. ve XIII. yüzyıllarda Avrupalıların kağıtla tanışmasından sonra birçok ülkede yaygınlaşmış.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Sanatçılar ürettikleri eserlerde, kendi kültürlerini, teknik, beceri ve stil aracılığıyla yansıtmışlardır. Türklerde “kat’ı” adını alan bu sanat, güzel sanatların bir kolu olarak çok popüler olmuş, ustalar kaligrafilerden kestikleri ve süsledikleri bu kağıtlar için özel bıçaklar geliştirmişlerdir.

Japonlar “monkiri” adını verdikleri bu sanatı, evlerinin iç dekorasyonlarında uygulamışlar ve dini objelerde kullanmışlardır. Bunun dışında bazı samuray silahlarında da bu uygulamaya rastlamak mümkündür. Dekupaj XVI. yüzyılda İran’da da popüler olmuş ve yazılı metinlerin süslenmesinde kullanılmıştır. Yapımının zorluğu ve bu işi yapan ustaların zaman içinde azalmasıyla neredeyse kaybolmuştur.

Son yıllarda özellikle İtalya, Fransa ve İngiltere’de tekrar canlanmaya ve çalışılmaya başlanmıştır. Ülkemizde de bazı sanat atölyelerinde ve eğitim kurumlarında eski ağırlığını kazanmaya ve çalışılmaya başlanmıştır. Belli kuralların dışında tamamen kişinin yaratıcı gücü ile ortaya çıkan bu tarz çalışmalar özellikle dekorasyonda eski ağırlığını kazanmaya başlamıştır.

Antikacılardan, hatta eskicilerden toparladığınız bazı ahşap objelere “eski bir hava” vererek dekupaj tekniğini uygulayabilirsiniz.

YAPILIŞI

Makas, falçata veya jilet yardımı ile kestiğiniz hayvan, çiçek, insan veya meyve resimlerini bir eşyanın üzerine yapıştırıp bir kompozisyon dekupajhazırlanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, oyularak yan yana gelen resimlerin birbirinin üstüne binmemesidir. Resimleri seçerken kompozisyon ve renk ile olan uyumu çok önemlidir. Yapıştırma işi tamamalandıktan sonra, resimlerin üzeri en az 10 kat verniklenir. Her üç kat vernikleme işleminden sonra obje zımparalanır ve verniğin iyice nüfuz etmesi sağlanır. İşlemler bittikten sonra obje kurutulur ve kullanılır.

Basit gibi görünse de bu işlem için iyi bir arşiv, sabır ve zaman gerekli…

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler