Kategori | Sağlık

Dengeli beslenme ne demektir?

NE YEMELİ? Vücudunuzun egzersiz ve fizik aktivite için enerjiye ihtiyacı vardır ve bu enerji de yiyeceklerden sağlanmaktadır. Dengeli bir diyetle doğru gıda maddelerinin tüketilmesi kas gelişimi ve enerji alımına yardımcı olacaktır. Ancak dengeli beslenme ne demektir?

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Beslenme piramiti öğrenmeniz gerekir. Buna uyduğunuz takdirde dengeli besleniyorsunuz demektir. Bu piramitte her gün her yiyecekten ne kadar yemeniz gerektiği belirtilmektedir.

Bu beslenme piramidini kullandığınız takdirde yaşlanma ile birlikte görülebilen bazı hastalıkları önleme veya geciktirme olanağına da sahip olursunuz. Örneğin alınan yağ miktarını azaltarak yüksek tansiyon gibi kalp damar sistemini ilgilendiren hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmış olursunuz.

Bu piramiti incelediğinizde günlük alınan kalorinin büyük miktarının tahıl ürünlerinden ve en az miktarının da katı, sıvı yağlar ve tatlılardan geldiğini görürsünüz.

Belirli sağlık nedenleri ile belirli kişiler kısıtlı diyet altında olabilirler. Örneğin böbrek hastalıklarında belirli yiyecekler ve meyveler kısıtlanmak zorundadır. Eğer doktorunuz böyle bir diyet önermiş ise bu diyete uymanız gerekir.

ANA TABLO

Çoğunlukla insanlar egzersiz yapmaya ve dengeli bir diyet uygulamaya kilolarını kontrol altında tutabilmek için karar verirler. Çoğu kimse için bu sağlıklı alışkanlık kilo kaybı ile sonuçlanır. Ancak bu durum ana tablonun sadece bir kısmıdır. Egzersiz ve dengeli beslenme sizi sadece daha zayıf yapmakla kalmaz aynı zamanda bunu başaramasa bile daha sağlıklı olmanızı sağlar. Örneğin yapılan bir araştırma fiziksel olarak sağlıklı şişman kimselerde ölüm riskinin zayıf ancak sağlıksız insanlara göre daha az olduğunu göstermiştir.

Bu şişman olmanın bir sorun olmadığı anlamına gelmemektedir.

Egzersiz ve dengeli beslenme fiziksel olarak sağlıklı olmanın sadece bir parçasıdır. Bunun yanında yaşam tarzınızda yapacağınız diğer değişiklikleri de düşünmeniz gerekir. Örneğin sigara ciddi hastalık riskleri taşımakta ve sizi egzersizden uzak tutabilecek bir tutumdur. Benzer durum aşırı alkol alımı için de geçerlidir.

GIDA EK MADDELERİ

Gıda ek maddeleri yemeleri gereken her türlü yiyeceği yiyemeyen (vitaminler, mineraller gibi) erişkinler için faydalıdır. Son zamanlarda mağazalarda farklı gıda ek maddeleri de yer almaya başlamıştır. Bu ürünlerin yararlılığı ve güvenilirliği henüz kanıtlanmamıştır.

Dengeli bir beslenme gerekli besin maddelerini almak için en iyi yoldur. Ancak pazarlama tekniği özellikle yaşlı kimselerin belirli gıda ek maddelerini almaları gerektiğine zorlamakta ve kandırmaktadır.

BİR ÖĞÜN NEDİRbeslenme

Tahıl

Bir dilim ekmek

½ kap pilav veya makarna

½ kap pişmiş hububat

1 ounce hazır hububat

Meyveler

1 meyve

1 dilim karpuz

¾ kap meyve suyu

½ kap konserve meyve

¼ kap kuru meyve

Sebzeler

½ kap doğranmış veya pişirilmiş sebze

1 kap yapraklı taze sebze

Süt, yoğurt ve peynir

1 kap süt veya yoğurt

Peynir, örneğin 1 kibrit kutusu büyüklüğünde sert peynir

Not: yağı düşük veya diyet peynirleri tercih ediniz.

Not: bazı kimselerde süt ürünlerindeki şeker olan laktozu sindirme zorluğu vardır. Böyle bir sorununuz varsa aktif kültürlü yoğurtları, düşük yağlı peynirleri veya laktozu azaltılmış sütü tüketebilirsiniz. Bunun yanısıra laktozu sindirmeye yardımcı haplar ve damlalar da bulunmaktadır.

Et, balık, kuru tahıl, yumurta

½ kap pişmiş fasulye

1 yumurta bu grup yiyeceğin 1/3 öğününü oluşturur.

Pişmiş yağsız et, sakatat veya balık bu grup yiyeceğin bir öğününü oluşturur.

Katı ve sıvı yağlar ve tatlılar

Bu ürünlerden ne kadar az yeseniz o kadar iyidir.

DENGELİ BESLENME GÖRÜNDÜĞÜ KADAR ZOR DEĞİLDİR

Aşağıda verilen menü tüm gruplar için gereken en az miktarı içermektedir. Bunu örnek olarak alabilirsiniz.

Kahvaltı

· Yumurta akı ve düşük yağlı peynir içeren omlet

· Fırında patates

· Kepek ekmekli tost

· Küçük bir bardak meyve suyu

Öğle

Somon buğulama
Ispanak
Pilav
Az yağlı veya yağsız yoğurtlu meyve salatası

Akşam

Domates ve soğan soslu makarna üstüne az yağlı kaşar peynir

Köfte eklenebilir
Sarımsaklı ekmek
Yağsız veya az yağlı salata
Az yağlı dondurma veya yoğurt

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler