Kategori | Sağlık

Depresyon beyin hacmini küçültüyor

Yapılan araştırmalara göre migren ve depresyon beyni küçültüyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


ABD’de yapılan araştırma, migren ve depresyondan şikayet eden kişilerin beyin hacminin küçük olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmanın sonuçlarına göre, iki sorundan muzdarip olanların beyni diğerlerine kıyasla 19.2 mm daha küçüktür.

Maryland eyaletinde Uluslararası Yaşlanma Enstitüsü profesörü Larus Gudmundsson’un grubu ile birlikte yürüttüğü araştırmada ortaya çıkan sonuca göre, her iki hastalıktan muzdarip insanlar farklı tedavi yöntemi almalıdır.

Araştırma ekibi 1967 ve 1991 yılları arasında migreni olan ve olmayan, yaklaşık 51 yaşında 4 bin 300 kişinin sağlığı hakkında bilgi edindi. 2006 yılında yaşı 76 olan aynı insanların depresyon oranları öğrenilip ve MRI (manyetik rezonans görüntüleme) beyinleri kontrol edildi. Araştırmaya katılan 37 kişide hem migren, hem de depresyon gözlendi. Ancak birinden dolayı acı çekenlerin beyin boyutunda hiçbir fark görülmemiş. Her ikisinden şikayetçi olanlarda ise beyin iltihaplanması gerçekleşir. Genetik özellikler, sosyal ve ekonomik faktörler de beyin hacmini etkiliyor.

Araştırma grubu kaç yaşında migrene ve depresyona yakalanmanın da beyin hacminin zamanla değiştiğini etkilediğini söyledi.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler