Kategori | Sağlık

Depresyon Sobe!

Her şeyin mükemmel olduğunu düşünürüz, aslında değildir, hepimizin yaşadığı varlığından haberi olmadığı bir depresyonu vardır aslında. Şartlara ve bulunduğumuz yaşam standartlarına göre değişiklik gösteren pek çok depresyon türü olduğu gibi, en çok gençlerde görülen ama bilinmeyen –farkında olunamayan- depresyon. Bakalım nasıl gizliyormuş kendini, neler yaşanıyormuş; içindeyken.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


depresyon

Gençlik Çağında Depresyon :

Depresyon, gençlik çağında tüm belirtileriyle çok seyrek olarak görülür. Ergenlik çağından önce süper egonun gelişmemiş olması, çocuğun kendini gözleme ve eleştirme yetisinin zayıflığı, dışa dönüklüğü, dürtülerin dizginleşmemiş oluşu nedeniyle durgunluk, çökkünlük, umutsuzluk, kendini suçlama gibi temel depresyon belirtileri apaçık ortaya çıkmazlar; çıksa da sürekli olmazlar. Başka bir deyişle, üstbenlik, benliği ve dürtüleri tama egemenliği altına alamaz. Genç, depresyona karşı kendini savunmaya girişir. Ortaya üstü örtülü, dolaylı ya da depresyon eşdeğerleri denen belirtiler çıkar. Altta yatan depresyon göstergesi olabilecek belirtiler şunlardır:

¬ Genç can sıkıntısı çeker ve tedirgindir; hiç bir işle uzun süre ilgilenemez
¬ Bir uğraştan diğerine yönelir. Ancak sonunu getiremez.
¬ İstekle başladığı bir işten çabuk bıkar; coşku ile bezginlik arsında gider gelir.
¬ Dikkatini yoğunlaştırmakta güçlük çeker; okuduğunu anlamaz ‘okuduklarım kafama girmiyor’ der
¬ Unutkanlıktan, dalgınlıktan yakınır. Ders dinleyemez ve başarısı düşer.
¬ Bedeniyle uğraşır, yorgunluktan, baş ağrısından, mide bulantısından, karın ağrısından, uykusuzluktan yakınır.

İlk gençlikte görülen davranış bozukluklarının bir çoğunun altında yatan bir değersizlik, benlik saygısında azalma ve yalnızlık duygularına bir tepki olarak, geliştikleri sıklıkla belirtilmektedir. Baş kaldırma ve saldırgan davranışlar, içteki bir güçlük duygusunu örtme çabaları olarak nitelendirilmişlerdir. Genç, kendinin güçsüz olmadığını kanıtlamaya uğraşmakta, depresyonla savaşmaktadır. Yalnızlık duygusundan kurtulmak için insanlardan kaçmak yerine onlara sokulmayı deneyebilir. Aile ilişkileri çok bozuk olan, evde istenmediğini, sevilmediğini duyumsayan bir genç, kişisel yakınlığı ev dışında arayabilir. Bu durumda eğer genç, bir kızsa beğenildiğini, aranıldığını görerek, ilişkilerini çok ileri götürebilir, sevgi açlığını birine sığınarak gidermeye çalışır. Cinsel yaklaşmayı sevgiyle karıştırır, ancak aradığını bulamayınca, ya da cinsel isteklerin doyurulmasıyla sevginin sona erdiğini görünce ve yüzüstü bırakılınca daha büyük bir çöküntüye uğrar; canına kıymaya kalkışabilir. Ailede boşanma, ayrılık, ölüm gibi benlik saygısını azaltan durumlarda pek çok gencin ilk tepkisi davranış bozukluğu biçiminde olmaktadır. Gencin, birden umursamaz bir tutum takındığı, derslerine boş verdiği, okuldan kaçmaya, öğretmenlere karşı gelmeye başladığı, haylaz arkadaşlara kapıldığı gözlenir. Açıkça ayar tutamayan depresyon belirtisi göstermeyen genç, dolaylı olarak depresyonunu aşmaya çabalar. Kolay arkadaş edinemeyen kimi genç de ilişki alanını daha daraltıp, yanlış uğraşlara yönelebilir. Hayvan besleyerek tüm gününü onların bakımına ayırarak, onlarla konuşup severek, depresyona karşı kendini savunmaya çalışabilir.

Depresyon bir öcü değildir, bunun farkına varmak ve bilmek -içimizde neler olduğunu-, anahtarını bulmaktır, mutluluğun kapılarının.

Sevgiyle ve Sağlıkla.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

“Depresyon Sobe!” yorumları: 1 Yorum

  1. Mehmet GÜNATA dedi ki:

    Şu an insanların yarısından çoğunun depresyondan dolayı sıkıntı yaşadığı ve bundan dolayı hayatlarından yeterli bir şekilde memnun olmadığını biliyoruz.Ve ne yazık ki bunların çok azı şu an tedavi görebiliyorlar…

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler