Kategori | Tatil

Dinler ve Diller Kenti Mardin

Kuruluşundan bugüne Merdo, Merdin, Merdi, Merdo gibi isimleri alan Mardin her zaman diller ve dinler kenti olmuştur. Yöre halkı Mardin yerine kaleler anlamına gelen Merdin’ i kullanıyor. Zira Mardin’ e yolunuz düştüyse bu ismi hakettiğini görmüşsünüzdür. Dar sokakları, tarihi eserleri ile bir dağ üstüne kurulmuş mimarlık eseri bir şehir Mardin. Öyle ki UNESCO tarafından dünya mirası seçilmiş. Mardin dünyanın 3. sit şehri. Her adımda tarihi eserlerle karşılaşmanız mümkün. Kasimiye Medresesi ve Zinciriye Medreseleri bunlara bir örnek.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


mardin

İşim nedeniyle zaman zaman gitme fırsatı bulduğum Mardin, Midyat’ ın güzellikleri görülmeye değer. Gezip dolaştığım şehirler arasında Mardin’in özel bir yeri var benim için orada tanıştığım insanları hiç bir zaman unutacağımı sanmıyorum. Midyat’ ta üç farklı kültür bir arada yaşamakta. Kentin yerlisi olan Süryaniler kendilerine Kadim diyorlar. Bunun nedeni Anadolu’ da Hristiyanlığı kabul eden ilk kavim olmaları. Süryanilerin en önemli din yapısı olan Deyrü’z Zafaran Manastırı’ da bu şehirde. Manastrın bulunduğu bölgeye Turabdin deniyor . Bu Tanrının Hizmetkarları Dağı anlamına geliyor. Manastır bir tepe üstüne kurulmuş büyük bir yapı. Burada Süryani gelenekleri devam ettirilmeye çalışılıyor,seçilen gençler Papaz olmak için eğitiliyorlar. Bu Manastır içinde en dikkatimi çeken şey mezarların, yapı içinde bulunan mahsenlere gömülmesi oldu. Din adamlarının bir sandalyeye oturtularak küçük odacıklara yerleştirilip, üstlerine duvar örülmesiyle oluşturulan bu mezarların, alt bölümlerinde bir avuç toprak koymak için hazneler bulunuyor. Oldukça ilginç değil mi? Yaşamın ölümle bu kadar iç içe olması alıştığımız bir şey değil.

Mardin tarihi boyunca Subari, Hurri, Asur, Pers, Roma, Bizans, Artuklular gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Artukluların başkenti olma özelliğine sahiptir. Camii ve kiliselerin yan yana olduğu Mardin’ de farklı kültürler içi içe geçmiş, aynı halk gibi. Çok az cemaatleri kalmasına karşın kiliselerde ayinler devam etmekte. İzlediğimiz bir ayin sırasında duyduğumuz sözler bize çok tanıdık geldi. İbadet şekillerimiz çok benzeşiyor, kültür etkileşimi bu olsa gerek.

Şehri dolaşırken Murathan Mungan’ ın hikayelerinde olduğunuz hissine kapılıyorsunuz. Yazarın yaşadığı kültürü bize ne kadar gerçekçi yansıtmış olduğuna tanık olduk. Mungan köşkü Mardin’in önemli yapılarından biri. Mardin’in sadece bir ana caddesi var . Sokaklar araç giremeyecek kadar dar, sokaklar birbirlerine Abbara denilen geçitlerle bağlanmış. Eski şehir o kadar dik bir yamaca kurulmuşki yapılar az sonra devrilecekmiş gibi duruyor. Kentin yeni yerleşmesi bu yamacın hemen altında. Çarpık kentleşme burada da kendini göstermiş.

Çekül Vakfı işbirliği ile Mardin ve Midyat’ ta çeşitli restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bu amaçla bir de taş ocağı kurulmuş. Türkiye’ nin kuyumculuk sektörüne büyük katkısı bulunan Mardin’ li telkari ustaları, sayıları az kalmış olsada sanatlarına burada devam ediyorlar. Küçücük atelyelerine girdiğinizde tel gümüşlerin bir anda güzel bir takıya dönüştüğüne tanık oluyorsunuz.

Bu şehre gittiğinize insanların sıcakkanlılığı eminim ki dikkatinizi çekecektir. İlk olarak 99 yılında gittiğimde yoğun güvenlik önemleri vardı, sık sık kimlik kontrolleri yapılıyordu. Bunlar gözünüzü korkutmasın en son 2002 yılında gittiğimde şehir çok sakindi. Terörün izleri silinmişe benziyordu. Şehrin bir diğer özelliğide de ev yapımı şarapları. Bölgede bulunan bağlardan toplanan üzümler yöre halkı tarafından evlerinde işlenerek lezzetli şaraplara dönüştürülüyor.

Çok uzak olduğunu biliyorum. ‘Nasıl gidelim ta oralara’ diyorsunuz eminim. Akdeniz’ e, Ege’ye gitmek kadar kolay olduğuna inanın. Bir GAP turuna katılıp bu bölgeyi dolaşabilirsiniz. Oralara kadar gitmişken yakında baraj suyu altında kalcak olan Hasan Keyf’ e de uğrarsınız. Bu gezi sizin için büyük bir tecrübe olacaktır. Eğer bu turlara katılmayı düşünüyorsanız ilkbahar ya da sonbahar en iyi dönemleri. Yazın sıcaklık 45 dereceye kadar ulaşıyor.

Tarihin, sıcakkanlı insanların ve doğal güzelliklerin bir arda olduğu bölge ve Mardin herşeye rağmen görülmeye değer.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler