Kategori | Diyet

Diyete nasıl hazırlanmak gerekir?

Diyete hazır mısınız? Diyet yapmak kolay iş değil. Kararlı, istekli en önemlisi de hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazırlıklı olmanız gerekiyor

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Kilo verebilmek ve diyet yapmak için ilk adım kararlı olmak… Eğer bu zor ama bir o kadar da önemli safhayı geçebilirseniz işiniz kolay demektir. Ancak bunu başarabilmek için öncelikle kendinize karşı dürüst olmalı, hedefinizi iyi belirlemeli ve zamanınızı iyi ayarlamalısınız.

Kendi kendinize şu soruları sorun;

Diyet yapmaya uygun bir dönemde miyim?
Diyetinizi yarıda kesmek için hiçbir nedeniniz olmamalı. Başlamalı ve bitirmelisiniz bu işi. Hastalık, özellikle yemeniz gereken yemekler, ya da ruhsal durumunuz hepsi diyet dönemine hazırlıklı olmalı.

Sağlığım diyet yapmaya elverişli mi?
Diyette bazı gıdalarda kısıtlamalar olacağından, sağlığınızla ilgili araştırmaları çok iyi yapmalısınız. Sürekli almanız gereken besinler varsa bunları diyet listenize ekleyin ya da diyetisyeninize danışarak hangi gıdaları almanız gerekeceği konusunda bilgilenin.

Seçtiğim diyet özelliklerime uygun mu?
Diyette sonuca ulaşabilmek için seçilen diyetin özellikleri de son derece önemli. Öncelikle kaç kilo vermek istiyorsunuz ve bunu ne kadar zamanda gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz bunları bilmelisiniz. Tabiki bunu yaparken kişisel özelliklerinizi, çalışma hayatınızı ve yeme alışkanlıklarınızı da gözden geçirmeli ve bunlara uygun bir reçete uygulamalısınız.

Kilo verirken hangi yöntemleri uygulayacaksınız?
Öncelikle nasıl kilo vereceğiniz konusunda karar almalısınız. Sadece diyet reçetesi uygulayarak mı kilo vereceksiniz yoksa spor ve diğer yöntemlerden de yararlanacak mısınız. Diyetin yanında yapacağınız doğru ve bilinçli spor kilo vermenizi ve vücudunuzun forma girmesini hızlandıracaktır. Ancak vücut yapınıza göre bu sporun hangisi olacağını da saptamanız gerekir.

Hedeflerim gerçeğe uygun mu?
Gerçekleştiremeyeceğiniz hedefler hem moralinizin bozulmasına hem de diyetinizin sonuçsuz kalmasına neden olur. Diyete başlarken büyük beklentilerde bulunmayın. Her şey gerçeğe uygun olsun. Kısa sürede fazla kilo vermek gibi bir kaygınız da olmasın. Önemli olan sağlıklı kilo verebilmek ve verilen kiloları geri almamak.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler