Kategori | Kariyer

Doğru davranarak işinizde başarılı olun!

kariyer

Türkiye’de sıradan bir yöneticiye olumsuz tavırları yüzünden rahatsız olduğunuzu belirtin ve cevabı dinleyin: “Kardeşim ben burada para kazanmak için varım. Bana bu iş için para ödüyorlar. Herkes kendi işine baksın!”

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Gerek yurtdışında, gerekse Türkiye’de yöneticiler, sadece işlerini yapmaları için kendilerine para ödendiğini ve en azından şirkete para kazandırmaya devam ettikleri sürece dokunulmaz olduklarını zannediyor olabilirler. Modern orman kanunlarına göre bu tarz varsayımlar ancak gün boyu tek başına çalışan, hiçbir müşteriyle ya da iş arkadaşıyla kontak kurmayan ve hiçbir iç yazışma veya telefon konuşmasında bulunmayan kişiler için geçerli olabilir.

Kısaca, davranış şekli bir yöneticinin işindeki başarısı için, salt bilgi ve beceriden daha da önemlidir diyebiliriz. Hele insanların iş hayatında bile “ben böyle hissediyorum, zannediyorum vs…” kelimelerini kullandığı Türkiye’de, ne kadar batılılaşırsak batılılaşalım (tekerleme gibi oldu!) birilerini “sevmenin” ve “saymanın” hala geçer akçe olduğunu unutmamak lazım.

Daha ‘yetişkin’ toplumlar olarak adlandırabileceğimiz Avrupa ve Amerika’da bile insanların işteki rekabet ortamında kendi silahları olarak kullandıkları ‘tatlı dil ve güler yüz’ taktiğinin, bir de günümüz ekonomisinde ekmeğin gerçekten kapanın ağzında kaldığı, insanların çocukları için bir kuruş fazla harcayabilmek için birbirlerini ezip geçmeye hazır olduğu Türkiye’mizde bu durumun sizi ne kadar çok beladan kurtarabileceğini hep akılda tutmak gerek.

Amerika’da Lucent Technologies’in “hire attitude over aptitude” (işe alımlarda geçmiş başarıdan çok tavırlara bakın) sloganı çok konuşulup, çok örnek alınmış. Neden? Çünkü sonuç olarak, böyle insanlarla yönetilen bir fabrikada kendi kendini yöneten yöneticilerin takımlarının da yüksek performanslı olması firmanın karlılık durumunu doğrudan etkilemiş.

Genellikle şirketlerde işlerin yürümeme durumunun zannedildiği gibi süreç yönetimindeki hatalardan değil, departmanlar arası görüş ayrılıkları ya da sadece birbirini sevmeme durumundan kaynaklandığı gözlenmiş. Bu gibi sorunlarda aksi davranışların çıkış noktasının da çoğunlukla fark edilmeyecek kadar küçük ve önemsiz olaylar olması oldukça düşündürücü. Olmaz demeyin. Siz hiç:

 • Sizin fikrinizi alıp kendi fikri diye anlattı diye birilerine kızmadınız mı?
 • Size verilen bir görevi konsantre olup hemen bitireceğinize süründürmediniz mi?
 • Yöneticinin/patronun size karşı mütecaviz davranışları yüzünden kendinizi bir kurban gibi hissetmediniz mi?
 • Zamanınız olmadığı halde bir kuyrukta beklemek zorunda kaldığınız için sinirlenmediniz mi?
 • Bir konuşmanın ortasındayken sözünüzü kestiler diye kızmadınız mı?
 • Yardımınıza ihtiyacı olan birine arkanızı dönmediniz mi?
 • Bir satıcı ya da daha da kötüsü bir müşteriye kötü davranmadınız mı?
 • Bir satıcı ya da müşterinin size davranışı yüzünden hiç sinirlenmediniz mi?
 • Kendinizi bir iş arkadaşınızdan daha üstün hissetmediniz mi?
 • Kendinizi bir iş arkadaşınızdan daha aşağıda hissetmediniz mi?

Terslemek, ya da ters tepki vermek belki ilk bakışta çok doğal ve kaçınılmaz görünebilir. Ancak her şeyden önde bu tepkiler sizin size para ödeyen, ya da karşılığında size bazı kazançlar sağlayan kişilerle ilgili yaşadığınız olumsuzlukları işaret etmektedir.

Birlikte çalıştığınız insanlar sizin bu tarz tepkilerinizi uzaktan da olsa izleyecekleri için bir açıdan sizin tavrınız herkesi ilgilendirmektedir. Nasıl zaman yönetimi diye bir kavramı hayatımıza soktuysak, aynı şekilde bize işimizde hak ettiğiniz değeri vermeleri ve başarılı olabilmemiz için bizi sinirlendiren ve etkileyen olaylara karşı da Tepki Yönetimi diye bir şey geliştirmeyi de öğrenmeliyiz.

Diyelim ki kendinizi kontrol edemeyeceğiniz bir durum söz konusu oldu. Birkaç basit öneri ile dönülmez bir yolun başlangıcından dönmek hala mümkün olabilir:

 1. Olumsuz bir tutum içine girmeye başladığınızın belirtilerini tanıyın, onları yakalamayı öğrenin.
 2. Olayın gerçek yüzünü görmeye çalışın: Tam olarak ne oldu ve siz neden olumsuz bir tavır içine girdiniz.
 3. Her zaman için olumlu bir tavır içinde olmanın sizin iş ortamınızdaki başarınız için çok önemli olduğunu kendinize sık sık hatırlatın.
 4. Sizi sinirlendirecek benzeri olaylara karşı tepkinizi değiştirme yönünde bir karar verin.
 5. Sonuçta, olumlu davrandığınız için karlı çıkacak kişinin siz olduğunuzu unutmayın.
-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler