Kategori | Dizi Haberleri

Dona Gracia Kimdir?

Muhteşem Yüzyıl dizisinde yeni bir karakter olarak karşımıza çıkan Dona Gracia 1510-1569 yılları arasında yaşamış olan zengin Yahudi kadındır. Osmanlı’nın tarihinde mühim rol oynamıştır. 1510 yılında Lizbon’da dünyaya gelmiştir. Ailesi İspanyol engizisonu döneminde kaçarak İspanya’dan Portekiz’e geçen Yahudi bir aileydi. Burada Hristiyanlığa geçen fakat gizlice Yahudiliğe devam eden insanlardan olmuşlardır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Dona Gracia Kimdir?

 

Dona Gracia (Dona Beatriz de Luna Gracia Nasi) 18 yaşına geldiğinde zengin Francisco Mendes Benveniste ile evlenmiştir. Bu evlilikten bir kızı olmuştur. Kocasının ölümünden sonra servetini önce Venedik’e daha sonra İstanbul’a taşımıştır. Servetinin II. Selim’in tahta çıkmasında önemli rol oynadığı belirtiliyor. Dona Gracia İstanbul’a geldikten kısa bir süre sonra yeğeni Yasef Nassi’yi de yanına almış ve kızı ile evlendirmiştir. Sonraları Yasef Nassi II. Selim’in döneminde sarayda sözü geçen biri olmuştur. Dona Gracia’nın 1569 yılında İstanbul’da öldüğü bilinmektedir.

donna gracia

Muhteşem Yüzyıl dizisinde Dona Gracia Mendes karakterini yetenekli oyuncu Dolunay Soysert canlandırıyor. En son Kayıp dizisinde kaçırılan çocuk Kerem’in annesi rolü ile ekranlarda gördüğümüz Dolunay Soysert bu kez farklı bir karakterle izleyici karşısına geçiyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler