Kategori | Sağlık

Dört Mevsim Nezle Mahsülleri

-Müzmin Nezle Nezle Mahsulleri Ofisinden Bildiriyor!

-- Sponsorlu Bağlantılar --


AKSIRIK, TIKSIRIK, KAN VE GÖZYAŞI

(Başlarken Not : Sevgili Okur, bu yazıda gazeteci-muhabir kisvesine bürünmüş bulunuyorum, yazımın ilginçliğini arttırmak için (yalan, içimden öyle geliyor) zaman zaman dedektif vb. kılığında da karşınıza çıkabilirim. Ola ki şaşırırsınız, aklınızda bulunsun. ‘Lütfen alıcılarınızın ayarıyla oynamayın’)

Sevgili izleyenler, kıştan yaza geçiş döneminde olduğumuz şu günlerde artan nezle-grip şikayetlerini (ve kendi durumumuzu da) göz önüne alarak, bu gün Nezle Mahsulleri Ofisinden (NMO) yazı yayın yapıyoruz. Kişisel notlarımızın yanısıra, ofisten en taze nezle mahsulleri, haberler, ofis arşivinden ilginç kayıtlar ve faydalı bilgilerle karşınızda olacağız. Bizden ayrılmayın.

Nezle Mahsullerinezle

  1. Nezle: Soğuk almaktan ileri gelen, burun akması, aksırma ile beliren hastalık
  2. Grip: Yorgunluk, kırıklık, kas ağrıları ve ateşle beliren, bulaşıcı, salgın hastalık
  3. Bademcik: Boğazın iki yanında bulunan, badem biçimindeki organ(ın şişmesi)
  4. Öksürük: Üşütme gibi bir sebeple ortaya çıkan göğüs ingini

1. Nezle

Müzmin bir nezle olduğumu çalıştığım işyerinde tesadüfen öğrendim. Müşterimiz olan firmanın satın almasında Nuh Bey vardı ve ben de planlamacı olarak sık sık (günde milyonlarca kez) kendisiyle irtibat kurmak durumunda kalıyordum. Satın almacıdan gelen telefon kabus gibidir. Çünkü planı değiştirecek veya siparişe uyamadıysanız, canınızı sıkacak bir takım sözler işitmeniz işten bile değildir. (Fakat Nuh Bey iyiydi, yemeyelim hakkını, az sonra da göreceğiz) Derken efendim, Ben Nuh Bey’le sabah konuşmamı(!) yapmış, aradan bir vakit geçtikten sonra bir iş için Pilot’la (Bölümün müdür vekili) konuşmaya gitmiştim (yan masada oturuyordu kendisi). Laf arasında bana az önce Nuh Bey’le konuştuğunu, onun kendisine ‘yazık değil mi Beyza Hanım’a, nezleden gripten kırılıyor, izin versenize’ dediğini söyledi (izin istemek aklıma gelmemişti, bir an heyecanlanıp, sevindirik oldum 🙂 ). Bunun üzerine kendisi de ona, ‘Beyza Hanım müzmin nezle, o zaman yaz kış daimi izin vermek lazım’ demiş. Konu böylece otomatikman(!) kapandı ama bu sayede ben de müzmin nezle olduğumu öğrenmiş oldum.

Solak Nezle Virüsü

Beni nezle-grip en çok uykuda yakalar. Yine böyle uykuya dalmak üzere olduğum bir gece, bir baktım sol bademciğimde bir acı… Acı bir karıncalanma. İşte yine nezle-grip geliyor dememe kalmadı, akabinde sol burun bölgesi (adeta sıçrayarak ilerliyor) oradan da sol göz cenahımda aynı emareler. Anladım ki çok özel bir virüsle karşı karşıyayım. Duyduğum tüm rahatsızlığa rağmen bu ilginç virüs, damarlarımdaki bilim adamlığı cevherini kabarttı, keşif hazzı duydum.

Nezle Müziği

Genelde toplum önünde icra edilmeyen, insanların kendi kendilerine yaptıkları, en doğal beşeri müziklerden biridir. Tınısı basa benzer ama yapısal olarak saksofonu daha çok andırır. Başlangıcının neandertal insan olduğu tahmin edilir. Bazen toplum içinde yapılması insanı, nereye kadar doğal, nereye kadar toplumsal olmak felsefi sorusuna sürükler.

Hapşırmalar

Kim sever hapşırmayı, hele ki trafikte tutunca. İnsanın bir an tüm dünyayla ilişkisi kesilir. İlkokulda bir arkadaşım, derste ‘merak ettiklerinizi sorun’ köşesi açan öğretmenimize şunu sormuştu: ‘Öğretmenim neden insanlar hep iki kez hapşırır?’ Soru kesin bir yargıyla gelince, yargıyı sorgulamak direkt akla gelen bir şey değil. Hele ki üzerinde düşünmek bile aklına gelmeyen bir konuda biri kalkmış, gözlem yapmış, gözlemleri sınıflandırmış ve kesin bir kanaate varmış. Ne denir buna şimdi? Emek var ortada. Neyse yıllar geçti büyüdük, anladık ki farklı sayılarda hapşırmalar mevcut.

2. Bir Ara Türkiye’yi Vuran Meşhur Çin Gribi

Müzmin bir nezle-grip olmanın iyi tarafları da var. Mesela herkes bu Çin gribinden perperişanken ben hiç etkilenmedim, ohh keyfime baktım. Üstelik hiç olmadığım kadar da nezlesiz, gripsiz oldum o dönem. Vücut nezle ola ola iyice pişmiş bu olaylara demek ki. Çok gurur duymuştum o zaman kendimle.

3. Bademcik

Bir gün elemanlardan Şeker’in annesi telefon etti. Şeker hastaymış, bademcik hastası. Gelemeyecekmiş. Bugün, yarın böyle bir şey bekliyordum zaten.Yine de sinirlenmeyi ihmal etmedim.

4.Öksürük

Yaş ilerledikçe ciğerler büyür. Bu bilimsel bir iddia değildir, kapılmasanız iyi olur. Dediğim gibi, çocukların ciğerleri küçüktür, bu yüzden en çok onlar öksürüğe yakalanırlar ve etiketleri çilekçi, yalandan tatlı öksürük şurupları da hep onlar içindir. Ben de çocuktum ve bir gün öksürüğe yakalanmıştım. Dershanedeydim. Dersi bölmek pahasına öksürük krizi gelmişti… Hoca baktı ki böyle giderse ders yapamayacak, beni dışarı buyur etti; öksürüğüm ve ben boynumuz bükük, sınıfı terk ettik. Geride kanlı gözyaşları bırakarak…. (Böylece ana başlığa gönderme yaparak, sırf estetiksel tutkuyla oraya koyduğumuz kavramları metne katmış oluyoruz. Yine de bunu ne kadar başardığımız tartışmaya açıktır, çünkü sınıfın arkamızdan göz yaşı döktüğünü sanmıyoruz.)

Freudsal Nezle Mahsulleri

Freud illa ki çocukluk dönemi der. Ama çocukken grip oldum, yorgan döşek yatıyorum diyen büyükler bana sahtekar gelirdi. İşten kaytarmak için söylediklerini düşünürdüm. Çocukken taşa da otururduk, cereyanda da dururduk, ince de giyinirdik, saçımız ıslak da dolaşırdık, terli terli su da içerdik ve hiçbir şey de olmazdı! Büyükler çocukları kendileri gibi zannedip karışır dururlar. Ama şimdi onları da anlıyorum. Islak saç kafa ağrısı (alın değil, kafatası) yapıyor, yağmura yakalanırsam pestile dönüyorum. Değil soğuk su, soğuk hava bile bademcikleri şişiriyor ve kışın yenen dondurmalar sadece çocuklar için.
(Bu kısmın ‘öksürük’ kısmıyla çelişkisi gözden kaçmamıştır ama her ikisi de doğrudur, işte hayat böyle çelişkilerle doludur.)

Nezle Mahsullerine Karşı Basit Önlemler

Bir gün işe geldim baktım bizim Hayal (sekreter) boğazına defalarca dolanmış beyaz bir tülbentle oturuyor. O zamana dek böyle bir şey görmemiş olabilir miyim? Bu ne Hayal dedim, bademciklerimi üşütmüşüm dedi. Haa! dedim (İçimden; 1- Vay canına! Demek işe yarıyor! 2- Yok Canım! Dışarıdan ısıtmanın faydası olur mu hiç? Böyle de karışıktır insanın içi işte.) Şükür, onu öyle görmüşüm, sonraları fark ettim ki, ısıtma bu konuda birincil etken. İster dışarıdan ister içeriden ama, boyna yakın yerlerde oluşan bir soğukluk, şak! zaaf sebebi. Ve vücudumu içeriye girip zayıf düşüren dış etkenlerin de ağız yoluyla kaleye girdiğini tespit ettim. Bunda en önemli sebep ağızdan nefes almak. Gerçi Acar Baltaş’ın ‘Üstün Başarı‘ kitabını okuduktan sonra sırf burundan nefes almaya başlamıştım ama burun da sık ve sürekli tıkalı olunca….O zaman önlem, ağzın burunsal niteliksel takviyesini arttırmak. Nasıl mı? Örneğin ben sürekli peçe misali göz altına dek çektiğim kalın bir atkıyla dolaşıyorum. Sokak, ev, içerisi, dışarısı, komşu ve kapısı, ayık ve uykuda, hiç ama hiçbir şey fark etmiyor, devamlı atkım ağzımda. Bazen de caddede yürürken kendimi Bridget Jones gibi (o sahne) hissediyorum.

Nezle Mahsulleri İltifatları

Halsiz ve hasta görünmenin insana yakıştığı pek görülmemişse de, nezlenin de bir iltifatı vardır tabii. Nezle sese vurduğu zaman çok güzel olur. Derinden, buğulu, elektrikli bir ses çıkar ortaya. Şarkıcılar sesleri güzel çıksın diye sabah erkenden stüdyoya gideceklerine bir taktik olarak bunu da deneyebilirler. Yapmak da çok kolay, açın buzluğu, içine birkaç derin nefes alın, oldu bitti! Bildiğimiz tüyoları esirgemeyeceğiz tabii ki!

Selpak Endüstrisine Katkılarımdan Dolayı Plaketle Taltif Edildim

Kağıt mendilin adı Selpak kalmıştır. Benzer olay orkid, oralet, uhu ve mermerit’de de vardır mesela. Neyse konumuz bu değil. Evet başlıkta da yazdığım gibi, kağıt mendil tüketimim yüzünden geçtiğimiz günlerde güzel bir resepsiyonda plaketle taltif edildim. Ya gerek yoktu, ne zahmet ettiniz, bu doğamdan gelen bir şey dediysem de dinletemedim. Ama gerçekten de evde bir Selpak Cumhuriyeti kurulmuş durumda. Bilumum yerlerde küçük selpak dağcıkları mevcut. Yani ödülü burnumun hakkıyla aldım.

Nezle Mahsulleri Ofisinden Son Dakika Bir- Atlatma- Haber!

Sevgili izleyenler, bilim adamları nezle-grip familyasıyla ilgili az önce inanılmaz bir açıklamada bulundu! İçinde ‘nezle’ geçen her yazıdan virüs bulaşabildiği tespit edildi. ‘Yazıdan da virüs bulaşır mı?’ şeklindeki sert karşı iddialara bilim adamları, Bilgisayara virüs bulaştığına inanıyorsunuz da buna neden inanmıyorsunuz?’ şeklinde cevap verdi. Bilim dünyası uzun süre bu haberle çalkalanacak ve şiddetli tartışmalar sürecek gibi gözüküyor. Biz de size an be an gelişmeleri aktarmak için burada olacağız.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler