Kategori | Kadın

Dünya Kadınlar Günü’nden Sonra

8 martDünya Kadınlar Günü sonrası farklı yorumlar yapıldı. Şiddetin tartışılması gerekirken kadın-erkek tartışmaları başladı. Bu konuda olabildiğimce objektif olmaya çalışıyorum.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Şiddet sadece kadınlara uygulanmıyor, insanlar kendilerinden daha güçsüz ve savunmasız olana şiddet uygulamayı kendilerinde hak görüyorlar. Çocuklara karşı da, hayvanlara karşı da şiddet uygulanıyor. Eğitimin bir parçası olmaktan da çıkarılamadı dayak. 7 yaşındaki sessiz, sakin bir çocuk olan yeğenime, yavaş okuyor diye tokat atan öğretmen adlı canavarı ben de dövmek istemiştim! Hepimizin içinde şiddet var. Benimki de böyle hallerde ortaya çıkıyor. Dayanamıyorum böyle insanlara. Anlayışsız bir toplum olduk. Çocukken bize öğretildiği gibi bize taş atana, biz ekmek atamıyoruz. Yanlışlıklara bile tahammülümüz yok artık. Şiddetin fiziksel güç olmadığını çoktan öğrendik.

Neden kadınlar daha fazla şiddete maruz kalıyor diye düşünüyorum. Bunun nedeni sadece fiziksel güç üstünlüğü olmamalı, başka nedenlerde vardı. Geçen yazıda Deniz’in dediği gibi kışkırtılan erkeklik, bastırılan kadınlık vardı. Şiddeti biz kendi içimizde yaratıyoruz. Çevrelerinden şiddet gören kadınları gözlemlediğim kadarıyla, içlerine kapanıyorlar. Bunları konuşmak, paylaşmak zor geliyor. “Ayıp birşey” dayak yemek diye düşünüyorlar. Hele hele buna karşı duramayacak durumdaysalar, kendi geçimlerini, çocukların durumu, aile baskısını, toplumun dul damgasına karşı duramayacaklarını düşünerek susmak zorunda kalıyorlar.

Gerçi bu duruma tezat örnekler de yok değil. Bugüm karşılaştığımız, ortak zamanlar geçirdiğimiz, eğitimli, kültürlü ve kendilerine bakabilecek durumda olan kadınlar da şiddet yaşıyor. Onların neden buna karşı durmadığını Yasemin’le konuşacağız. O da bunları yaşadı, benim tanıdığım bilinçli insanlardan neler yaşadığını konuştuk. Öncelikli olarak şunu söylemeliyim ki bu konuları yazmak benim de hoşuma gitmiyor dünkü sohbetimizden sonra Yasemin anlattıklarından dolayı kendini iyi hissetmedi ben de yarasını deşdiğim için kendimi kötü hissettim!

Ne yapıpta onu sinirlendirdim?

Editör; İsmini kullanayım mı?
Yasemin; Hayır, Yasemin diyelim.

Editör: Kendini tanıtır mısın?
Yasemin: Üniversite mezunuyum, 26 yaşındayım ve çalışan bir kadınım.

Editör: Şiddet konuları ile ilgili yazılanları okudun ne düşünüyorsun?
Yasemin: Bazı insanlık (!) hal ve durumlarının çirkinliğinin insan beyinlerinde bir yankı bulması için “sert” tabir edilen cümleler kullanılmasının doğru olduğunu düşünüyorum.

Editör: Sen yaşadıklarını anlatır mısın?
Yasemin: Birçok insanın yaşadığından farklı şeyler yaşadığımı düşünmüyorum. Bu coğrafyada yaşayan herkesin yaşamının bir veya birçok evresinde şiddete maruz kaldığını düşünüyorum.

Editör: Kimdi bu şiddeti uygulayan?
Yasemin: Birliktelik yaşadığım insandı.

Editör: Ne kadar sürdü birlikteliğiniz?
Yasemin: 5 yıl, bu süre boyunca hep şiddet yaşanmadı ama.

Editör: Neydi yaşadıkların?
Yasemin: Karşımdaki insanı sinirlendirdiğim zaman önceleri sözlü tartışmalarla başlayan, sonraları fiziksele dönüşen davranışlar. Bir tokatla başladı, saçlarımın ellerinde kalmasıyla son buldu. Sonrası kızgınlık ya da nefret değil. Ne yapıpta onu sinirlendirdiğim düşüncesiydi.

Editör: Neden kendini suçlu görüyordun?
Yasemin: Bu aslında bireysel, karşındaki insana bunu yakıştıramadığın için kendini sorgulamaya başlıyorsun.

Editör: Neden ayrılmadın?
Yasemin: Klasik, yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyordum.

A..K.; Değişti mi bu sürede?
Yasemin: Değişme sözleri alındı fakat düzelmedi!

Artık uzun saçı sevmiyorum!

Editör: Seni en çok üzen neydi?
Yasemin: Bir insanın nasıl bu kadar kontrolünü kaybedebileceğiydi.

Editör: Tepkilerin ne oldu?
Yasemin: Ağlamak, sadece ağlamak fakat gözyaşlarım onu daha çok sinirlendiriyordu.

Editör: Hiç karşı koymadın mı?
Yasemin: Yeteri kadar güçlü değildim. Bir keresinde haksız olduğunu düşündüğüm bir konuda fikir beyan etmek gafletinde (!) bulundum. Tartışmaya başladık. Önce vurdu sonra saçlarımdan tutup yatağa sürüklemeye başladı. Oraya savurduktan sonra “ellerimdekini görüyor musun?” dedi. Saçların!!!

Editör: Şimdi saçların kısa…
Yasemin: Artık uzun saçı sevmiyorum!

Editör: Bu biten ilişki sende ne gibi izler bıraktı. Yeni ilişkilerin nasıl?
Yasemin: Kendime ve karşımdaki insana karşı yoğun bir güvensizlik. Ve bir çok hal ve durumdan tiksinti. Şimdi yaşadığım sadece şefkat.

Editör: Şu an hayatında olan kişi bu kadar şefkatli olmasaydı, olur muydu?
Yasemin: Olmazdı!

Editör: İstediğin yanlızca sana kol kanat gerecek biri mi?
Yasemin: Hayır, korkmayacağım biri.

Editör: Teşekkür ederim paylaştığın için.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler