Kategori | Güncel, İş Dünyası

Dünyanın En Etkili 100 Kadını Listesi 2013

Amerikan Forbes 2013 yılına ait olan “Dünyanın En Etkili 100 Kadını Listesi” ni açıkladı. Listenin düzenlenmeye başlanmasının bu yıl 10. yıldönümü olmaktadır. Listede 7 kategoriden temsilciler yer almaktadır: milyarderler, iş, yaşam tarzı (eğlence ve moda), medya, kar amacı gütmeyen organizasyon, politika ve teknoloji. Seçimleri 3 ana kriter belirlemektedir: para, medyada etkinlik ve ekonomiye katkı.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Dünyanın En Etkili 100 Kadını Listesi’nde bu sene Almanya Başbakanı Angela Merkel dahil olmak üzere 9 devlet lideri yer alıyor. Listede yer alan 16 gaziantep bayan escort kadın kendi işleriini kurmuş katılımcılardan oluşmaktadır. Listede 15 yeni kadın yer almaktadır. Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye yeni katılan kadınlar arasındadır. 10 katılımcı ise her sene olduğu gibibu sene de listeye dahil edildiler, bu katılımcılar arasında eski dışişleri bakanı Hillary Clinton ve tv divası Oprah Winfrey yer alıyor. Listedeki tek Türk kadın ise Güler Sabancı olmaktadır.

Birinciliği 10 yılda 7 defa en etkili kadın seçilen Angela Merkel almaktadır.

Angela Merkel

Dünyanın En Etkili 100 Kadını Listesi ilk 10 aşağıdaki gibidir:

1. Alman Şönsölyesi Angela Merkel
2. Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff
3. Bill & Melinda Gates Vakfı Eş Başkanı Melinda Gates, ABD
4. ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama
5. Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton
6. Facebook Yöneticisi Sheryl Sandberg, ABD
7. IMF Başkanı Christina Lagerde, Fransa
8. ABD İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano
9. Ulusal Kongre Partisi lideri Sonia Gandhi, Hindistan
10. PepsiCo Üst Yöneticisi Indra Nooyi, ABD

Güler Sabancı listede 94.sırada yer alıyor Forbes tarafından Güler Sabancı “büyükbabası tarafından tekstil üretimi için kurulan şirketin ilk kadın başkanı” olarak tanıtılırken Sabancı Holding’in Türkiye’nin ikinci en büyük şirketi olduğu belirtildi.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler