Kategori | Ansiklopedi

Ella Fitzgerald

ella

Ella Fitzgerald

Ella Fitzgerald ABD’li caz vokalisttir. 25 Nisan 1917 – 15 Haziran 1996 yılları arasında yaşamıştır. 50 yıllık kariyerinde çok sayıda ödüle layık görülen Ella Fitzgerald’in ses tonunun ve yorumunun kusursuzluğu ve doğaçlama söylediğinde bir trompet gibi kullanabildiği üç oktav aralığını aşan sesi iel anıldığı bilinmektedir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Ella Fitzgerald’in hayatı

25 Nisan 1917 de ABD Virjinya’da doğmuştur. Bir süre sonra annesi ve babsı ayrılmış ve küçük Ella annesi ile new York şehrine taşınmıştır. Zor bir öğrencilik dönemi geçirmiştir. 17 yaşında ilk defa Apollo Tiyatrosu’nda sahne almıştır. Burada anlaşma yaparak haftalık 12.50 dolar karşılığında sahne almaya bşlamıştır. İlk kaydı yapılan şarkısı Love and Kisses olsa da tanınıp ünlü olmasını sağlayan A-Tisket, A-Tasket adlı şarkısı olmuştur.

24 yalına geldiğinde Ella Fitzgerald solo kariyerine başlamış ve Norman Granz’la birlikte caz konserlerine devam etmiştir. Great American Songbook adlı farklı bestecilerin eserlerini seslendirdiği 8 şarkı kitabının çalışması sürerken bir taraftan da uluslararası turnelere çıkmaya başlamıştır. Uzun kariyeri boyunca gitarist Herb Ells, trompetçi Roy Eldridge ve Dizzy Gillespie, piyanist Tommy Flanagan, Lou Levy, Paul Smith, Jimmy Rowles, Oscar Peterson ve Ellis Larkins gibi ünlülerle birlikte çalışmıştır.

1989 yılında Ella Fitzgerald son kaydını yapmış ve 1991 yılında  hayatının kaybetmeden 5 yıl önce son konserini vermiştir.

Ella Fitzgerald Great American Songbook

Great American Songbook adlı 8 şarkı kitabındaki eserler için The New York Times yazarı Frank Rich bu eserleri seslendirerek Afrika kökenli ve beyaz Amerikalılar arasındaki kültürel bağların güçlenmesinde önemli rolü olan Fitzgerald’ın bu konuda en az Elvis Presley kadar başarılı olduğunu yazmıştır. 8 şarkı kitabı eserleri aşağıdakilerdir:

  • Ella Fitzgerald Sings the Cole Porter Songbook (1956) (Buddy Bregman)
  • Ella Fitzgerald Sings the Rodgers & Hart Songbook (1956) (Bregman)
  • Ella Fitzgerald Sings the Duke Ellington Songbook (1957) (Duke Ellington & Billy Strayhorn)
  • Ella Fitzgerald Sings the Irving Berlin Songbook (1958) (Paul Weston)
  • Ella Fitzgerald Sings the George and Ira Gershwin Songbook (1959) (Nelson Riddle)
  • Ella Fitzgerald Sings the Harold Arlen Songbook (1961) (Billy May)
  • Ella Fitzgerald Sings the Jerome Kern Songbook (1963) (Riddle)
  • Ella Fitzgerald Sings the Johnny Mercer Songbook (1964) (Riddle)

Ella Fitzgerald resmi sitesinin adresi ellafitzgerald.com olup burada sanatçı hakkında daha geniş bilgilere yer verilmektedir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler