Kategori | Tatil

Floransa Yemekleri

Eğer iştahlı bir insan değilseniz ve yolunuz İtalya’ya düşerse işiniz çok zor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Keyifle yemek yiyor İtalyanlar ve çok da yiyorlar.

Özellikle akşam yemeklerinde yemek yemek başlangıç, ilk tabak, ikinci tabak ve tatlıdan oluşuyor.Floransa yemekleri

‘Antipasti’ denilen başlangıç bölümüne ise sadece tek bir tabak yemek getirmekle yetineceklerini düşünüp yanlış yapmayın sakın.

Küçük tabaklarla bir çok ‘anti-pasti’ de getirebilirler. Mükemmel ekmekler, harika zeytinyağı da masada olunca daha asıl yemeğe geçmeden tıka basa doymak da mümkün İtalya’da.

Floransa benim için tam bir yemek keyfi gezisi oldu. Hatta şöyle de söyleyeyim, Paris’te bile Floransa’da olduğu kadar yemeklerden keyif almamıştım.

Gerçi Fransızlar da bu işi iyi başarıyorlar ama İtalya’da yediğimiz az pişmiş et gibi başka hiç bir yerde et yiyemedim.

‘Bisteca alla Fiorentina’, son derece az pişmiş bonfile. Harikulade bir tad bu ve bölgeye özgü güzel Chianti kırmızı şarabıyla mükemmel bir uyum sağlıyor bu tad.

Özletiyor bu tad kendini. Param bol olsa sadece bu eti yemek için giderim vallahi Floransa’ya.( İlk lokanta tavsiyem Enotaca de’Giraldi: Via de’Giraldi, 4/r Tel: 055/216518)

Az pişmiş et yiyemeyenlerdenseniz, çok pişirtmeye çalışmayın oralarda bunu. Çünkü çok pişirdik diye getirdiklerinde de yine çiğ oluyor. Daha da fazla pişirtmek isterseniz reddedebilirler şaşırmayın.

Bunun dışında bir yediğim et de Osso Buco’ydu. Antinori şaraplarının sahibi olan ailenin restoranı ‘Cantinetta Antinori’de yediğim bu et de bana o güne kadar yemiş olduğum bütün Osso Buco’ların yanlış pişirilmiş olduğunu kanıtladı. (ANTİNORİ:Piazza degli Antinori 3 Tel: 055/292234)

Tabii bir de başka mesele var. İtalya son derece ileri endüstriyel bir ülke ama tarım ve hayvancılık sektörü de son derece canlı. Son gün açılmış olan pazarda kokladığım meyve ve sebzelerdeki kokuyu Türkiye’de maalesef ve de ne kadar acıklı ki yıllardır duyamıyorum.

Keza Türkiye’de güzel et bulabilmek de çok zor (Ben Bostancı’daki Günaydın’dan alıyorum etlerimi. Onlar aslında çok kaliteli et de veriyorlar ama bu gözlemim istisnaları kapsamıyor) Çünkü Türkiye’de hayvancılık can çekişiyor.

İtalya’da ise hayvancılık mükemmel örgütlenmiş bir sektör. Az pişmiş et de o yüzden çok lezzetli olabiliyor zaten.

Hava güzel olduğu taktirde-ki bu aralar tam da mevsimi oralarda olmanın- mutlaka Caffe Concerto’nun bahçesinde oturun. Bu muhteşem büyük meydana bakan yerde hem tarihi içinize çekecek, hem çevrenizde şık insanları görecek hem de lezzetli yemekleri çok da pahalı olmayan fiyatlardan yiyebileceksiniz (CAFFE CONCERTO: Piazza della Republica 6, Tel: 055/210236)

Öğle yemeğini hafif bir salatayla geçiştirmek niyetindeyseniz hiç durmayın doğruca RISTORANTE PİOLİ’ye gidin (via de’Tavalini 12 r. Tel:055/216215). Salatayı isteğinize göre masanızda hazırlıyorlar. Garsonların şıklığı, havası, mesleklerine duydukları saygı müthiş. Bir de salata hazırlayışları var, konser verir gibi ciddi ve dikkatliler. Çok lezzetliydi benim karışık salatam.

CIBREO’da ise bir şey ısmarlamıyorsanız, restoranın sahibi ve şefi size o geceki yemekleri pişirdikçe getiriyor. Dur demek yok, durmak yok. Unutulamaz şekilde Al dente pişirilmiş yani tam kıvamında spagetti’yi burada yedim. Floransa bifteği de burada mükemmeldi. Ortam da çok keyifli, büyük bir aile yemeğine gitmişsiniz gibi hissediyorsunuz kendinizi. CIBREO: Via A.Del Verrocchio, 8 r Tel: 2341100

Tabii turistsiniz oralarda ama ne yapın ne edin turistik lokantalardan kaçının. Biz bir tanesine yanlışlıkla gittik (MAMMA ROSA; Via Magalotti, 11 r tel: 055/216589) Türkiye’deki İtalyan restoranlarından bile kötüydü orası.

Siena’da ise son derece sevimli AL POZZO restoranını tavsiye ediyorum

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler