Kategori | Genel

Gizemli Kediler

Hepimiz eski evlerine dönmek için inanılmaz mesafeler aşan kedilerin öykülerini duymuşuzdur. Haftalar ya da aylar boyunca yabancı şehirleri, otoyolları aşan kediler, kitaplara, gazetelere ve televizyon programlarına konu olmuşlardır. Peki bunu nasıl başarıyorlar?

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Araştırmalara göre, kedinin de göçmen kuşların yön bulmada kullandıkları gibi bir yöntem geliştirdiği saptanmış. Evde yaşarken, kedi otomatik olarak, günün farklı zamanlarında güneşin açısını aklında tutar. O anda yerini değiştiriseniz hemen açının değiştiğini hissedip beynindeki merkeze gerekli veriyi yükler. Bu egzersizler sonucu, deneme-yanılma yöntemiyle belli bir deneyime ulaşınca, artık dilediği kadar evden uzaklaşabilir, ava çıkabilir ve evine dönme denemelerine başlayabilir.

kedilerKediler bizlerin duyamadığı seslere ve titreşimlere olan duyarlıklarıyla her zaman biz insanları büyülemişlerdir.

Boş bir evde ya da bahçede fareyi hissedebilir veya duyabilirler. Tüylerini kabartıp homurdanır ya da hırlarlar.

Tüylerini kabartma içgüdüsü, kedinin başka bir kediye ya da köpeğe saldırmaya hazırlanırken gösterdiği bir davranıştır. Buna ek olarak, böyle bir eylemde kulaklarını geriye yatırır, kuyruğunu havaya kaldırır ve vücudunu sıçramaya hazırmış gibi büzer. Gerçekte, rakibinin sırtını dönüp pes ederek gitmesi için böyle davranır.

Kediler vahşi ya da evcil olsun sosyal yaratıklardır. En sert ve güçlü erkek kedi patrondur. Diğerleri onun emrindedir. Eğer hastalanır ya da zayıf düşerse, kendinden sonraki en güçlü onun yerini alır.

Kediler çok “bölgeci”dirler. Evde özel bir koltuğu sahiplenirler ya da bahçede özel bir yer seçer, orayı kendisinin ilan ederler. Diğer kedilere orasının kendi mülkü olduğunu, burada yalnız kalmak istediklerini belli ederler. Kendi bölgeleri için diğerleri ile kavga ederler.

Siz, siz olun… Kedi deyip geçmeyin…

Sevgiyle,

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler