Kategori | Diyet

Göbek eritme yöntemleri

Aşırı şişmanlık çağımızdaki en önemli sorunlardan biridir. Biyolojik özelliklerin yanında modern yaşam şekli, stres, çalışma saatleri, beslenme biçimi de hep bu sorunu destekleyen niteliktedir. Günümüzde hareketlerimizi olabildiğince sınırlayıp hareketsiz bir yaşam ortamı yaratan sözde rahatlatan her şey çok makule geçmektedir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Gelişmiş Ülkelerin Ortak Sorunu: Göbek!

Vücudumuzdaki yağın toplandığı bölgeler öncelikle yaşa, cinsiyete, yapısal özelliklere göre değişiklik gösterir. Bu bölgelerin içinde de hem estetik olarak hem de sağlık sorunları açısından en önemlisi karın bölgesinde toplanan yağlardır; yani “göbek”.

Kadınlarda özellikle doğumdan sonra ve menopoz döneminden sonra karın bölgesinde yağlanma görülüyor. Erkeklerde ise yağları özellikle karın bölgesinde depolama eğilimi vardır ve bu yaşla birlikte metabolizmanın da yavaşlamasıyla artıyor. Günümüzde artık genç insanların hatta çocukların bile dikkat çekecek derecede bir göbeğe sahip olduğunu görüyoruz. Tabii ki bu beslenme alışkanlıklarıyla çok yakından ilgilidir. Çünkü bir egzersiz alışkanlığımız yoktur ve harcadığımızdan çok çok aşırı kalori alıyoruz. Üstelik bu kaloriyi sağlıksız, besleyici özelliği olmayan besinlerden alıyoruz.

Aşırı Olmadıkça Vücut Yağları Doğaldır

Vücut yağının % 50 civarı cildin hemen altında, geri kalanı ise kasların arasındadır. Karın bölgesinde bir miktar yağ olması doğaldır. İç yağların başlıca amacı iç organları korumaktır. Bu nedenle karın yağlarının hepsini yakmak ve tamamen kaslı bir karına sahip olmak biraz da insan doğasına meydan okumaktır. Bunu başarmanın bu tür zor olmasının başlıca sebebi de budur.

Karın yağlarının çok olması estetik görünümün kötü olmasını ile beraber kalp hastalığı, diyabet, iç organların yağlanması sonucu olarak fonksiyonların bozulması gibi bazı rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca az yağlı bir vücuda sahip olmak sağlıklı olmanın da bir göstergesidir denebilir.

Göbek Yağları İçin “Mucize” Çözümler Yok. Çözüm, Disiplinli ve Bilinçli Beslenme + Egzersizdir

Göbek yağlarını yakmak için bir çok insan çaba gösterdiği halde bunlardan çok azı başarıya ulaşmaktadır. Çünkü bunu başarabilmek için doğru bir yöntem kullanmak gerekir. Mucize gibi sunulan bazı diyetler ve bazı egzersiz makineleri aslında sizi hedefinize ulaştırmaktan çok uzaktır. Göbeğinizi eritmek için yapmanız gereken, diyet ve egzersizi disiplinli bir şekilde yapmak ve sürdürmektir. Aslında bu, başlangıçta zor gibi görünebilir; ama gerçekten doğru bilgiye sahip olup bunu disiplinli bir şekilde yaparsanız hedefinize adım adım ilerlemeye başlarsınız.

Yaşam biçiminizde köklü bir değişim gerçekleştirin!

Yaşam biçiminiz konusunda esaslı bir değişiklik yapmakla ilgili motivasyon ve zihinsel olarak hazır olmak çok önemlidir. Eğer zihinsel olarak hazır değilseniz diyet ve egzersiz konusundaki çabalarınızın yarıda kalma ihtimali çok yüksektir. Kimse sizden tüm alışkanlıklarınızı birden değiştirmenizi bekleyemez. Kararlı olun ve değiştirilebilir olmasını en mümkün gördüğünüz şeylerden başlayın. Elinizdeki listenize hedef konusunda yeni maddeler ilave edin.

Belki görüntünüz dolayısıyla çok endişelisiniz ve bunu hemen yapmak istiyorsunuz. Fakat bunu kabul etmelisiniz ki; yılların birikimi olan göbeğiniz sizin istediğiniz gibi kısa sürede gitmeyecek.

Göbeğinizi eritmek çok yönlü bir disiplin gerektirir. Sadece egzersiz ya da sadece diyetle hedefinize ulaşmanız çok uzun zaman alacak. Bu sırada da kuvvetli ihtimalle siz çoktan vazgeçmiş olacaksınız. Sadece egzersizle yağ yakmak profesyonel atletlerin başardığı bir şeydir. Genellikle normal bir kişinin yapısı egzersizle yeterli kalori harcamaya uygun değildir. Diyet konusuna gelince; sadece diyetler de istenilen miktarda kalori yakılamaz. Çünkü bunu hedefleyen çok düşük kalorili diyetler vücut üzerinde çok fazla olumsuz etki etmektedirler.

En Etkili Göbek Eritme Yöntemi

Yapılması gereken, diyet ve egzersizi bir yaşam biçimi haline getirmektir. Bu konuyu aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

1) Göbeği eritmek için yapılan egzersizler:

• Kardio egzersiz
• Ağırlık egzersizi

2) Göbeği eritmede beslenme biçimi
Göbek eritmek için Yapılan Antrenmanlar

Yağ Yakmak İçin Kardio Antrenmanlar

Karın yağlarınızı yakmak için kalori harcamak zorunda olduğunuzu unutmayın. Bunu da kardio egzersizlerle kolayca yapabilirsiniz. Kardio egzersizler; yürüyüş, koşu, yüzme, step aerobik, bisiklet, badminton, tenis ve basketbol gibi faaliyetlerdir. Eğer bu spor dallarından herhangi birine günlük programınızda yer veremeyecekseniz azından yürümeyi deneyebilirsiniz. Yürümek de başta bacak kasları olmak üzere; karın, sırt ve kol kaslarını çalıştırdığı için tüm vücut çalışması sağlar. Bu çalışmalar metabolizmaya destek sağlar ve hızlandırır.

Kardio egzersizler vücudu bol miktarda oksijenle beslerler, bu sayede kalori yakmaya yardımcı olurlar. Sistematik etkilidirler ve vücudun yağ toplayan her bölgesinden yağ yakılmasını sağlarlar.

Çalışan kaslar kendilerini korumak için ek kaloriye ihtiyaç duyarlar. Yediklerinizin çoğu da sorunlu bölgelerde toplanmak yerine, kaslarınızın ihtiyacı için harcanacak.

Kardio egzersizler kalp hızını arttırır ve en azından 20 dakika yapıldığında yağları yakmaya başlar. Vücuttaki yağ, bir organ gibidir; bölgesel olarak yakılması da mümkün değildir.

İdeal olan haftada 3-4 kez 30-45 dakikalık kardio egzersiz yapmaktır. Başlangıç ​​aşamasında 15 dakika egzersizi hedefleyin, 5 dakika artırın. Farklı hedefleriniz yoksa aerobik egzersizi 1 saatten fazla yapmayın. Yağ yakılmasını hızlandırmak için uzun uzun monoton egzersiz yapmanın yerine yüksek yoğunluklu ara egzersiz ekleyin. Ara kardio ve aerobik egzersizleri için hızınızı her birkaç dakikada bir değiştirin. 2 dakika çok hızlı koşabilirsiniz, sonra yavaş, sonra daha hızlı, sonra tekrar yavaşlayarak hızlı bir yürüyüşle egzersizi sonlandırabilirsiniz. Ara kardio egzersizleri, değişik yoğunluk seviyeleri sayesinde kalp ve akciğer iş kapasitesini arttırırlar. Önemli olan şey egzersiz programının uzun olması değil, yoğun olmasıdır. Yaptığınız egzersizin her dakikasını yağ yakmak için kullanın.

Göbek yağlarını yakmak İçin ağırlık çalışmaları

Göbeğinizi yakmak istiyorsanız kardiyovasküler egzersizle birlikte kas güçlendirme de çalışmalısınız. Bu da en güzel ağırlık çalışmaları sayesinde yapılır. Burada egzersiz olarak bahsettiğimiz konu tüm büyük kas gruplarının çalıştırılması. Ağırlık çalışmaları sayesinde kas kitlenizi artırarak daha önce hiç olmadığı kadar metabolizma hızınızı da artırırsınız. Büyüyen kaslar daha fazla kalori yakarlar ve hatta dinlenirken bile kalori yakmaya devam ederler. Ayrıca kas kütlesini artırmak enerji seviyesini yükseltir.

Yapacağınız egzersizler aşağıdaki kas gruplarını kapsamalıdır:

• Sırt

• Ön ve arka bölümler ile baldırları

• Kalçalar

• Göğüs – Omuzlar

• Kol arkası

• Pazu

Yapılan her bir egzersiz sonucunda karın kaslarınız da çalışacak. Bunun geçerli bir nedeni vardır. Tüm egzersizleri yaparken, aslında dolaylı olarak karın kaslarınızı da kullanıyorsunuz. Karın kasları formunuzu kontrol altında tutmak için önemli ölçüde sabitleyici fonksiyonu taşımaktadır. Eğer karın kaslarınız zayıfsa tüm egzersizlerden gördüğünüz optimum fayda daha az olacaktır. Daima büyük kaslardan küçük kaslara doğru çalışmalısınız.

Göbek Yağları ve Beslenme Alışkanlıkları

Aslında beslenme biçiminiz karın yağlarının oluşumunda belki de birinci sırada gelmektedir. Günümüzde beslenme alışkanlıkları; büyük porsiyonlarda, donmuş ve besin değeri düşük, karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek besinleri tüketmek biçimindedir. Artı bu beslenme biçimi gençler ve çocuklar arasında oldukça yaygın durumdadır. Marketlerin raflarının genellikle karbonhidrat ve yağ oranı yüksek, besleyici olmayan gıdalarla dolu olduğunu görüyoruz. Çeşitli reklamlar da bizleri sağlıklı olmayan gıdaları tüketmek konusunda teşvik etmektedir. Bir çok insan gıdaların içeriği, besin değeri konusunda bilgi sahibi değildir. Durum böyle olunca da yanlış şekilde beslenen yetişkinler, gençler ve çocuklar aşırı kilolu olma yolunda hızla yol kattetmektedirler. Sadece estetik açıdan değil, sağlık açısından da bu durum oldukça endişe vericidir.

İster bölgesel çokluğunuz olsun, isterse normalin üstünde bir kiloya sahip olun; bunun yoluna girmesini istiyorsanız doğru bir beslenme alışkanlığı edinmek zorundasınız.

Kiloları konusunda şikayetçi olan bir çok insanın “zaman zaman diyet yaparım” cümlesini kullandığına sık sık şahit oluyoruz. Bu aslında şu anlama gelmektedir: “Vermek istediğim belirli bir kilo var, o kiloyu verdiğim zaman eski beslenme alışkanlıklarıma geri döneceğim.” Bir çoğumuzun aklından geçen budur, değil mi? Bu da diyeti bırakmamızla birlikte eski kilolarımızın bir bir geri geleceği anlamını taşımaktadır. Yapılan diğer bir yanlış tercih de hızlı kilo verme isteğiyle çok düşük kalorili diyetler yapıp metabolizma hızını iyice yavaşlatmaktır. Fakat aslında diyet, zayıflama anlamına gelmemelidir; kelime anlamı olarak kısaca, kişinin beslenme alışkanlığı demektir. Kişilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanmış kişisel beslenme planlarıdır aslında. Tabi bunları hazırlarken yaş, cinsiyet, ideal kilo, yaşam şekli, diyet geçmişi, sağlık durumu gibi konular dikkate alınmalıdır. Bu nedenle diyetinizi bir uzmanın önerisiyle uygulamanız öneriliyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler