Kategori | Güzellik

Göz makyajı önerileri

Göz makyajınızda, kaşınızda, kirpiğinizde yapacağınız değişikliklerle mananız değişiverir. Eee, gözler ruhun aynasıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Gözler ruhun ve duyguların aynasıdır! Yalan mı? Yaşadığımız, hissettiğimiz her şeyi bakışlarımızla ifade ederiz değil mi? Zaten bu yüzden özellikle makyaj sırasında gözlere büyük önem veriyoruz. Gözlerin daha anlamlı, bakışların daha çarpıcı görünmesi için ayna karşısında dakikalarca uğraşıyoruz. Sadece gözler değil, kirpiklerin kıvrık ve uzun olması gibi bir derdimiz daha var. Tabii ki tüm bu dertlerimizin basit çözümleri var. Küçük ama etkili makyaj hileleri ile gözleriniz kesinlikle daha güzel görünecek. Kirpik boyası ve perması ile kirpikleriniz daha dolgun ve iri. Bakalım…

Makyaj hileleri

Teninize ve saçınıza uygun bir göz makyajı ile çok etkileyici görünmeniz mümkün. İşte  göz makyajının sırları:

 • Açık tenli ve renkli gözlüler: Bilinenin aksine kendi göz renginizdeki farları kullanmanız hiç doğru değil. Mürdüm rengi, gri tonları ve pembeyi tercih etmeniz daha uygun.
 • Esmer tenli ve renkli gözlüler: Kesinlikle kahverengi tonlarını tercih etmeyin. Mürdümsü ve gri renkler sizin için ideal. Sade makyaj seviyorsanız sedefli bakır tonlar kullanabilirsiniz.
 • Esmer tenli ve kahverengi gözlüler: Siz canlı renklerin kadınısınız. Özellikle pembe ve yeşil farların soft tonları tam size göre.

Gözlerinizin küçük ya da iri oluşu sizi rahatsız ediyorsa onun da çözümü var

 • Küçük gözler: Gözlerinizi büyük göstermek için gözün içine beyaz kalem, üst kirpik diplerine eye – liner çekin. Göz altı kirpiklerine ise farla gölge yapıp, fırça yardımıyla dağıtın.
 • İri gözler: İri gözlerinizi daha küçük göstermek için alt ve üst kirpiklerinizin içine kalem çekin.
Kirpik perması yaptırmak isteyenler için
 • Kirpiklerinizi en az 10 gün öncesinden kirpik kıvırma aletiyle kıvırmayın. Aksi takdirde perma kirpiklerinizi kırabilir.
 • Kirpik perması 2 ay dayanır. Ancak çok kalın kıllı ve sert kirpiklede bu süre daha kısa.
 • İkinci uygulamadan sonra kalıcılık artar.

Sıra kirpiklerde

Gözler kadar kirpikler de önemli. Kirpiklerinizi daha uzun, dolgun ve kıvrık göstermeniz için piyasada pek çok maskara var. Kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Ancak sürerken şu noktalara dikkat! Maskarayı kirpik dibinden ucuna ve aşağıya doğru bakarak sürmelisiniz. Gözlerinizi daha büyük göstermek için dış yarıdaki kirpiklere daha fazla maskara uygulayın. Rimel sürmekten hoşlanmıyorsanız size pratik ve kullanışlı bir önerimiz var: Kirpik perması. Bu yöntem sayesinde kirpikleriniz daima kıvrık ve dolgun görünüyor. Peki kirpik perması nasıl uygulanıyor? Makyöz Birant Acıbal uygulamayı şöyle anlatıyor: “Göze hiçbir zararı olmayan kimyevi iki ilaç hazırlanıyor. Bu ilaçlardan biri kıvrılmayı, diğeri kalıcılığı sağlıyor. Her iki ilaç sırayla kirpik diplerine sürülüyor. 15’er dakika bekletiliyor.” 30 dk. sonra artık kirpikleriniz daha kıvrık. Kirpik permasının kalıcılığı ise 1 – 2 ay sürüyor. Kirpiklerinizin renginden memnun değilseniz o halde kirpik boyası yaptırmalısınız. Sarışınlara ve kirpik kılları açık olanlara önerilen bu yöntemde 4 farklı renk mevcut: kahve, gri, mavi siyah ve siyah. 10 dakika içinde, dayanıklılığı 1 ay süren yeni kirpik renginiz hazır oluyor.

Herkesin gözü renkli

Kirpiklerin rengine gelene kadar daha göz rengi var. Herhalde göz rengini değiştirmek isteyen daha fazladır. Evet lensler… Piyasada birçok markanın, pek çok farklı renk seçeneği mevcut. Seçim yaparken en önemli kriter ten renginize en uygun rengi tercih etmek. Lens takıyorsanız makyaj malzemesi seçiminin ve buları doğru kullanmanın önemi büyük. Öncelikle “antialerjik” ürünler kullanmanızda yarar var. Lenslerinizi yerleştirdikten sonra makyaj yapmanız daha sağlıklı. Bu nedenle far seçiminizi sıkıştırılmış formdakilerden yana kullanın ve çok fazla sürmemeye özen gösterin.

Lens kullananlara makyaj önerileri
 • Lenslerinizi taktıktan sonra makyaj yapın ve çıkardıktan sonra temizleyin.
 • Hassas gözler için olan makyaj malzemelerini tercih edin.
 • Suda çözünebilen makyaj malzemelerini kullanmaya özen gösterin.
 • Eye – liner’i gözünüzün iç kısmına sürmeyin.
 • Üç ayda bir eye – liner ve maskaralarınızı değiştirin.
 • Gözleriniz kızarmış ve enfekte iken kesinlikle makyaj yapmayın. Belirtiler devam ederse doktorunuza danışın.
-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler