Kategori | Sağlık

Gripten korunmak için ipuçları

Yazın son günleri ve havaların giderek serinlemesi nedeniyle insanlar arasında grip ve nezle vak’aları hayli arttı . Eğer siz de halsizlik , kas ağrıları , nefes darlığı , boğazda ağrı hissediyorsanız gribin ilk semptomlarını yaşıyorsunuz .

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Doç. Dr. Seyhan Alkan grip ve soğuk algınlığından korunmanın yollarını açıkladı. Size bu önerilerden bazılarını sunuyoruz .

grip

1. Elleri sık yıkamak virüslerden korunmanın en iyi yoludur . Grip virüsleri günlük eşyalar üzerinde saatlerce hatta günlerce yaşayabilir . Gün boyunca ister işte , ister evde hasta insanlarla el ile tokalaştığınızda, onların kullandığı eşyalara dokunduğunuzda hemen ellerinizi yıkayın .

2. Bolca vitamin alın . Vitamin deyince farklı renklerdeki haplar akla gelmemelidir . Bunların yerine koyu yeşil , kırmızı ve sarı renkli meyve ve sebzelerin yenmesi daha uygundur . Sofranızdan havucu, domatesi, kiviyi, yeşillikleri hiç eksik etmeyin .

3. İçeriğindeki proteinden dolayı süper olan tavuk çorbası hem halsizliği azaltır, hem de burun ve boğazdaki rahatsızlıkları giderir .

4. Her gün bir kase yoğurt yiyin . Tıbbi araştırmalar sonucunda yoğurdun soğuk algınlığını % 25 azalttığı kanıtlanmıştır.

5. Sigara içmek , içki içmek gibi bir çok zararlı alışkanlık insanın bağışıklığını zayıflatıyor . Dolayısıyla, tütün ürünleri kullananlar ve alkollü içki içenler daha sık gribe yakalanıyorlar.

6. Günde en az 8 bardak su için . Özellikle hastalandığınızda ılık su, zencefil, bal, limon, tarçın, ıhlamur çayı gibi içecekleri için. Süt ve sütten hazırlanan içecekler insan vücudundaki salgıları kolaylaştırdığından dolayı gribe yakalandığınız zamanlarda bu tür ürünlerden uzak durun.

7. Spor yapmayı deneyin. Günlük spor vücudun ısısını yükseltir , terleme sonucunda vücuttaki sıvılar güncellenip toksinler vücuttan dışarı atılır .

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler