Kategori | Güncel

Güçlü jeomanyetik kasırgası söz konusu

Kasırganın gücü 9 puanlık sistemle 6 puan olarak değerlendiriliyor ve bu yeterince güçlü manyetik kasırgası olmaktadır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Son günlerde jeomanyetik aktivite yüksek derecede arttı. Geçen hafta boyunca ve günümüzde Güneş’in yüzeyinde görülen çok iri boyutlu taç deliğinin olması buna işaret eder ki, yakın günlerde jeomanyetik hareketlenme ve sonuç olarak jeomanyetik kasırgası gerçekleşecek. Bu olay Haziran 3’ü ve 4’ü olarak bekleniyordu. Fakat 31 Mayıs’tan Haziran 1’ne geçen gece arifesinde ansızın jeomanyetik hareketlenme yüksek dereceye ulaştı, hatta jeomanyetik kasırgası bile yaşandı ve 1 Haziran tarihinde tüm gün devam etti. Bu kasırganın gücü Kp indeksi üzerinden 9 puanlık sistemle 6 puan olarak değerlendirildi ve bu, yeterince güçlü manyetik kasırgası sayılabilir.

İlk analizlere göre, bu sürecin nedeni gezegenlerin uzayda oluşan darbe dalgası olabilir. Fakat darbe dalgasının sebebi henüz bilinmemektedir. Kasırga 1 Haziran’da tüm gün, hatta Haziran 2’de günün ilk yarısında da yaşandı. Şu anda göreceli sakinlik olmasına rağmen, bugün ve yarın yeniden hareketin artması bekleniyor. Haziran’ın 1’de olan jeomanyetik aktivite Dünya’nın kuzey çevrelerinde daha iyi gözlenmiştir. Tek Kanada değil, Amerika’nın kuzeyinde yaşayan insanlar da kutup çizgisini gözlemlediler.

Yaşanan süreçlerin insanların sağlığına etkisine ile ilgili olarak ise, aslında bu sürecin sağlıklı insanlar için hiç bir sakıncası yoktur. Aksine bazı araştırmalar gösteriyor ki, bazı insanlarda bu durum zindelik hissi yaratabilir. Ama risk grubuna dahil olan insanlar – kronik hastalar, yaşlı insanlar ve çocuklarda rahatsızlık oluşmasına neden olabilir. Bazı insanlarda baş ağrılarının olması, yorgunluk duygusu, her şeye çabuk tepki verme olasılığının artması mümkündür. Risk grubuna dahil olan insanların bu günlerde doktor tavsiyesi ile önleyici tedbirler alması tavsiye edilir. Güneş kendisinin aktifliğinin maksimumuna yaklaşıyor. Güneş aktifliğinin maksimum yılında, yahut bundan 2-3 yıl önce ve sonra jeomanyetik canlılık da kendisinin maksimumuna ulaşıyor. Bunlar hepsi doğal olan süreçlerdir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler