Kategori | Sağlık

Hangi hastalığa hangi besin iyi gelir?

Dünyada en çok rastlanan ve ölüme neden olan hastalık, kalp krizidir. Uzmanlar hastalıklara iyi gelen besinleri açıkladılar. Ölüme neden olan hastalıklar listesinde akciğer ve prostat bezi kanseri de yer alıyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


1. Kalp hastalıkları – Çay
Her 3 saniyede bir kişi kalp yetersizliğinden ölür. Bilim adamları bu ölümleri yüzde 80 oranında önlemenin mümkün olduğunu düşünüyorlar. Günde 2 bardak çay içmek kalp hastalığı riskini yüzde 25 azaltır.

2. Felç – Ispanak
Her 5 erkekten biri felç oluyor. Bunların ise yarısından çoğu ölümle sonuçlanır. Ispanak yiyenler yüzde 30 oranında felçten uzaklaşmış oluyorlar.

3. Akciğer kanseri – Fındık
Araştırmalara ve tahlillere göre, akciğer kanseri en ölümcül hastalıktır. Sigara içmeyenler yüzde 90 oranında bu hastalığa yakalanmıyor. Sigarayı bırakanlar ise yüzde 70 oranında bu hastalık riskinden uzak olur. Fındık yemek bu hastalığı yüzde 48 oranında azaltır.

4. Bağırsak kanseri – Su
Zamanında tedavi edilirse, iyileştirmek mümkündür. Bol su içip az yemek bağırsakları daha sağlıklı yapar.

5. Solunum yolları – Kivi
Her yıl bronşit ve solunum yolu hastalıklarından 3 milyon insan ölüyor. Kivi ise mucizevi şekilde solunum yollarını korur.

6. Prostat kanseri – Acı biber
Erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski diğer kanser hastalıklarından daha yüksektir. Düzenli cinsel yaşam ve acı biber bu hastalıktan koruyabilir.

7. Karaciğer – Sebze
İçki içenlerde karaciğer sorununa daha çok rastlanır. Bu durum ise çokğu zaman ölümle sonuçlanır. Alkol alanlar yüzde 85 oranında, içkiyi bırakanlar ise yüzde 60 oranında karaciğerlerini temiz tutarlar. Sebzelerle beslenmek hastalığa yakalanma riskinden uzaklaşmaya yardımcı olur.

8. Böbrek hastalığı – Somon
Tek böbrekle yaşamak mümkündür ama 1970 yılından beri böbrek yetmezliğinden ölenlerin sayısı her yıl iki kat arttı. Somon balığının içerdiği vitaminler böbrekleri korur.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler