Kategori | Diyet

Hatasız kilo vermenin yolları

Diyet yapıp zayıflayamayanlar, zayıflayıp, tekrar kilo alanlar… Kiloluyum diye kendini mutsuz hissedenler… Kısacası kilo ilgili derdi olanlar hatanız nerde acaba?

-- Sponsorlu Bağlantılar --


“Diyet yapıyorum ama bir türlü zayıflayamıyorum” diye başlayan şikayetler bitip tükenmiyor. Herkes aynı ortak payda altında birleşiyor. Diyetler, egzersiler ve yapılan pek çok şey hep havada kalıyor, ya sonuca ulaşmıyor ya da kısa süreli bir sonuç sağlıyor.

İyi ama o zaman ne yapmak gerek? Hata nerde? Öncelikle şunu bilmelisiniz ki kilo vermek değil, verilen kiloları geri almak almamak önemli. Herkes hayatının bir bölümünde, çok sıkı diyet yaparak, çeşitli aletlerin yardımıyla kilo verebilir. Ancak beslenme alışkanlığı değişmediği sürece, verilen kilolar hep geri alınır. Beslenme uzmanlarının ortak düşüncesi de bu. Beslenme alışkanlığınızı değiştirin, yiyeceklerinizi iyi seçin, en önemlisi yiyecekler arasında hangisi kilo aldırır hangisi aldırmaz onu iyi bilin. “Neden kilo veremiyorum” sorunsunun cevabı “Neden kilo alıyorum” ile başlamalı… İşte size birkaç tavsiye…

  • Bir kere şu tartıyı gözünüzün önünden uzaklaştırın. Hergün kilonuzu tartmak sinirlerinizi yıpratmasın. Unutmayın sizin bir hedefiniz var ve bu hedefe ulaşana kadar moralinizi bozacak hiçbirşey olmamalı.
  • Vücudunuzu iyi tanımalı, beklentilerinizi abartmamalısınız. Podyumdaki mankenlere bakıpta onlar gibi olabileceğinizi hayal etmeyin. Herkesin farklı bir yapısı, kalıtsal özellikleri var. Kendi ölçüleriniz ve yapınız içinde zayıflayabilirsiniz.
  • Aceleci olmayın. İşte en büyük hata. Uzmanlar çabuk verilen kiloların hızla geri alınacağını her zaman söylüyor. Bu uyarılara kulaklarınızı tıkamayın. Yavaş ama sağlıklı kilo vermeye çalışın.
  • Yöntemlere dikkat… Diyelim ki diyet size göre değil ya da belli bir bölgenizden zayıflamak için yeni bir yöntemi denemek istiyorsunuz. Yöntemin size uygun olup olmadığını iyice araştırın. Her yeni çıkan şeyi, uygun olduğundan tam emin olmadan uygulamayın. Kilo vericem derken daha beter olabilirsiniz.
  • Özellikle en fazla şişmanlatan besinlerden uzak durun; hamur işi tatlılar, alkol, mayonez, tereyağ ve margarin, kızartma yağları
  • Diyetinizde şu besinlere yer verin; yulaf ezmesi, kuşkonmaz, salatalık, mantar, karpuz
  • Diyet yaparken yağsız etler mönünüzde olsun. Örneğin; Hindi
  • Canım sıkılıyor diye grissini bile olsa atıştırmaktan vazgeçin… Sonra önüne geçemezsiniz.
  • Tembellik, zamansızlık, bazen de imksansızlık…. İşte sizi spordan uzaklaştıran nedenlerin başlıcaları… Direnin, hedef koyun, en azından günde 1 saat spor yapın. Hiçbirşey yapamıyorsanız, yürüyün.
  • Su beni şişiriyor diye diyet süresince sudan uzak kalan çok kişi var. Ama unutnayın günde 13 bardak su içmelisiniz. Hem diyetiniz, hem de sağlığınız için…

 

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler