Kategori | Genel

Hayatımız, sorumluluklarımız ve biz

hayat

Hepimizin hayatında “olmazsa olmaz” dediğimiz, yapmamız gereken sorumluluklarımız bulunuyor. Çoğumuz çocuk sahibiyiz, onun bakımı ve ihtiyaçlarının karşılanması, evde yapılması gerekenler, iş hayatımız ve pozisyonumuz gereği üzerimizdeki sorumluluklar, eşimize karşı olan sorumluluklarımız, kendi anne babamıza karşı sorumluluklarımız…

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Liste gerçekten uzun. Farkında olmadan kaç parçaya bölünüyoruz. Hayatımızda pek çok rolümüz var; anne-baba rolü, eş rolü, çocuk rolü, iş kadını- adamı rolü vb. Bu rolleri her zaman taşıyoruz. Zamanla bazı rollerimizin önemi artarken, bazılarının önemi azalabiliyor.
Kendimizi çoğu zaman en iyisini gerçekleştirmeye uğraşırken, her yere, her şeye yetişmeye çalışırken bulabiliyoruz.

Her yeni güne başladığımızda aklımızda o gün yapacağımız işlerin listesi oluyor. Gün içinde her bitirdiğimiz işin üzerine belki zihinden, belki de somut liste üzerinde bir çizgi atmak gerçekten mutluluk veriyor, zaman zaman silinenlerin yerine yenilerin eklenmesine rağmen.
Sabah kalkışımızdan işimizi bitirdiğimiz ana kadar yaşadıklarımıza, duygularımıza bir kulak verelim, belki de çok tanıdık gelecektir; “yapmam gereken çok şey var” , “işlerimi şu saate kadar bitirmeliyim”. Bunun gibi kendi kendimize söylediğimiz sözler, gerçekleştirilmesi gereken işler, sorumluluklarımız, kısıtlı zaman ve tüm bunların doğurduğu sıkışmışlık duygusu.

Ya da insanüstü bir güce sahip olmamız gerektiği düşüncesi. Tüm rollerimizin gerektirdiklerini en iyi şekilde gerçekleştirmek için “mükemmel olmalıyım” duygusu. Hele bir de mükemmelliyetçi bir yapımız, hatasız, eksiksiz ve en iyi şekilde her şeyi yapma ihtiyacımız varsa , sıkışmışlık duygumuz daha da yoğunlaşabilir.

Peki ya biz, kendimiz? Hayatın bu koşturmacasında kendimiz için ne yapıyoruz? Kendimize yeteri kadar önem veriyor, zaman ayırıyor muyuz?
Kendimiz sağlıklı ve huzurlu olmazsak yaşantımızdan ne kadar keyif alabiliriz? Çevreyle, ailemizle olan ilişkilerimiz nasıl etkilenir ? Ürettiklerimiz ne kadar istediğimiz kalitede olabilir ?

Yarın yeni bir gün, “bir başlangıç günü” olabilir. Alışkanlıklarımızda ve zaman çizelgemizde yapacağımız ufak değişikliklerle kendimiz için daha fazla şey yapabiliriz. Kendimizi şımartabiliriz. Ertelenebilecek işlerimizi erteleyip, sorumluluklarımız arasında kendimize, kendimiz için yapacaklarımıza yer açabiliriz. İhtiyaçlarımızı, zevk alacağımız şeyleri düşünüp, fırsat buldukça, yarattıkça hayata geçirebiliriz.

Başkalarını ya da sorumluluklarımızı ihmal etmeden ama sadece onlar için değil kendimiz için de yaşamak bir yaşam ilkesi olabilir bizler için. Kendimizi dinlemek, kendimizle başbaşa kalmak ve sevdiğimiz, keyif aldığımız aktivitelerde bulunmak bize enerji verecek, bizi rahatlatacak, daha huzurlu olmamıza ve daha üretken olmamıza katkıda bulunacaktır.
“Sizleri kendinizi şımartmaya davet ediyorum”

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler