Kategori | Hobi

Hayatınızın Kedisini Nasıl Bulacaksınız ?

Eğer bir kedi hayranı iseniz ve eğer bir kedi sahibi olmayı düşünüyorsanız hatta halihazırda bir kedi sahibi iseniz bu ilginç yazıyı okumanız faydalı olabilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Tanışlarımdan biri, genç ve yalnız yaşayan bir bayan, bir akşam yemeğinde bana; artık bir kedi sahibi olmaya karar verdiğini söyledi. “İyi hoş ama” dedim ” bakabileceğine emin misin ? Sen yalnız yaşayan ve çalışan bir insansın …” Mizacıdır ; önce sert sert yüzüme baktı sonra güzel gözleriyle gülümsedi “Eminim tabii ki , daha önceleri de kedi sahibi olmak istiyordum ama bunu yapabileceğime karar vermem uzun süre aldı , doğru karar vermiş olduğumu umuyorum.”

kedi

Umarım dedim ve bol şans diledim ona .

Arkadaşım haftasonu gelip çattığında uzun uğraş ve aramalar sonucu 10 aylık bir siyam kedisi sahibi oldu. Pazar günü ben de görmeye gittim , şirin bir dişi kediydi ve arkadaşımın kalbini hemen kazanıvermişti, ne zaman onunla ilgilense yürek yakarcasına sevimli bir şekilde miyavlayıp duruyordu. Arkadaşım bu 10 aylık siyam kedisine Haydut adını verdi.
Pazartesi sabahı gelip çattığında arkadaşım Haydut’ a “Hoşçakal , akşama görüşürüz” dedi ve işe gitti. Yaklaşık dokuz saat sonra eve geldiğinde evinin yeni biten bir savaştan kalma bir harabe gibi altüst olmuş olduğunu gördü. Halının üzerinde kırık vazo parçaları, hemen mutfak girişinde bir kırılmış bir fincanın son kalıntıları ve evin hemen hemen her yerine hak geçirmemek istercesine eşit olarak dağıtılmış çöp kalıntıları. Bunlar yetmiyormuş gibi komşusu tarafından kapısına iliştirilmiş bir not vardı :” Lütfen kedinizin daha sessiz olması için bir şeyler yapın!”

Tesadüf bu ya ben de bu arada oradan geçerken ona bir uğrayayım dedim. Gittiğimde arkadaşımı elindeki notla koltukta oturur ve ne yapacağını bilemez bir halde boş boş etraftaki dağınıklığa bakarken buldum. Haydut ise hiç bir şeyi umursamaz bir şekilde salına salına etrafında dolanıyor ve arasıra güçlü bir “miyav” efektiyle oradalığının üstünü çiziyordu.
Ortada sıkça rastlanan klasik bir uyum sorunu vardı : Çok fazla ilgi isteyen bir kedi türü ile kariyerinin baharında genç ve yalnız yaşayan bir iş insanının birlikteliği. Unutmayın kediler kedi hayranları için gerçekten karşı koyulmaz varlıklardır. Ama eğer tercihiniz cins bir kedi ise, şunu aklınızdan çıkarmayın ki , her türün kendine has farklı özellikleri vardır ve her tür sizin yaşam tarzınıza ve daha da önemlisi koşullarınıza uygun olmayabilir.

Gerçekçi ve Dürüst Bir Şekilde Yaşam Tarzınızı Gözden Geçirin

Yaşam biçiminiz gerçekten de hayatınıza girecek uygun kedi türünün belirlenmesinde en önemli seçim kriteri olmalıdır. Örneğin Siyam, Burma, Mısır gibi aşırı derece de ilgi bekleyen kediler yoğun bir iş ve sosyal yaşantısı olan kişilerden çok evinde vakit geçirenler içindirler. Bununla birlikte uzun tüylü İran türü bu türler kadar çok fazla ilgi düşkünü olmasa da bakım ihtiyaçları dolayısıyla çok fazla zaman gerektirebilir.

Örneğin birden fazla küçük, yerinde duramayan, aktif çocuğu olan aileler , kucaktan kucağa dolaşmaya , ordan oraya koşuşturulmaya tolerans gösterebilecek bir cinsin sahibi olmalıdırlar. Örneğin kısa tüylü ve hareketli kimi türler bunun için uygun olabilir. Böyle bir aile için sükunet ve ağırbaşlılığı seven türler tam bir hata olur , örneğin İran kedisi türleri.

Genellikle diyebiliriz ki , kısa tüylü cinsler çok daha sosyal ve sokulgandırlar ve çocuklarla bütünleşme açısından daha uygundurlar.

Tek başına yaşayan ve çalışan kişiler, hatta çocuksuz ve çalışan aileler bir kedi sahibi olmak isterlerse bunun diğer türlere göre daha az bakım ve ilgi gerektiren bir türden olmasına özen göstermelidirler. Kedicik bütün gün evde alnız kaldığında kendi kendini eğlendirebilmeli ve yalnız bırakılmışlığın stresini yaşamamalı.

Bir şeyi daha belirtmekte fayda var : Hangi türe karar verirseniz verin yavru seçimi yaparken anne ve yavrularını iyice inceleyin ve kendi içinde en huzurlu, en (dışdünyaya karşı) meraklı ve en kendinden ve varlığından emin olan yavruyu seçmeye özen gösterin.

Bu yazıda sizlere bir kedi seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken kriterler kısaca anlatıldı. Çeşitli özel durumara göre gözönünde bulundurulması gereken farklı kriterler olabilir . Bunun dışında siz kendiniz için geçerli olan kriterleri belirledikten sonra yapmanız gereken şey veterinerinize danışıp hangi cinslerin sizin kriterlerinizi sağladığını öğrenmek olacaktır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler