Kategori | Kültür - Sanat, Sinema

İzlenmesi gereken filmler – TOP 10

“İyi bir film söyle izleyeyim”. Bu soruyla her birimiz dönem dönem karşılaşıyoruz. Tabii ki birey olarak her birimizin zevki farklıdır . Fakat bazı anlarda tavsiyeleri dinleyip kulak vermeyi tercih ediyoruz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


top10 film

Bu filmler biyografik tarzdadırlar. Fİlm tutkunları arzu ederlerse izleyebilirler.

1. Temple Grandin : Otizm hastası olan kadın dünyayı herkesten farklı görüp, duyuyor . Fakat hayata tüm gücü ile sarılır . Gerçek hayat hikayesine göre yapılan bu filmin kahramanı 1947’de Boston’da doğdu, otizm hastası olmasına rağmen Colorado Eyalet Üniversitesinde profesörlüğe kadar yükseldi.

2. The Countess : 1560 yılında doğan kontes kendisinden yaşça küçük gence aşık olur. Fakat bu ilişkiye karşı çıkan gencin babası çeşitli yollarla onları ayırmaya çalışmaktadır. Yaş ve güzellik kompleksine giren Erzebeti artık psikolojik yönden de sağlıklı değildir . Bakire kızların kanı ile yıkanarak güzelleşeceğine inanan kontesi ölümden beter ceza bekliyor .

3. Carmen : O İspanya’nın güneyinde yaşayan çekici bir kadındır. Özgürlüğüne düşkün olan bu kadın bir gün Jose adlı subayla tanışır. Carmen güzelliği ve çekiciliğini kullanarak bu gencin ve kendi hayatının imhasına neden oluyor.

4. The Quills : Sadizmin babası olarak bilinen Marquis de Sade’ın ömrünün son 10 yılından bahseden filmdir. İnsanlık tarihinin tüm değerlerini tahrip eden Sade bugün de yazıları ve fikirleri ile günceldir .

5. Milk : Amerika’da eşcinsellerin haklarının savunucusu Harvey Milk bu alanda bir çok başarıya sahip olsa da, bunu canı ile ödemek zorunda kalıyor.

6. Young Goethe in Love : Alman yazarı Goethe’nin gençlik yıllarındaki aşkından bahseden ” Genç Werther’in Acıları ” romanına uyarlanarak yapılmıştır. Bu roman bir çok insanın intihar etmesine neden oldu.

7. Desert Flower : Waris Dirie 10 yıl boyunca modellikle uğraşıyor. Ancak herkesten sakladığı bir sırrı vardır : sünnet olmak . Bu sır ortaya çıkınca tüm hayatını kadın sünnetine karşı mücadele etmeye adıyor .

8. Agora : İskenderiyeli Hypatia en güzel kadınlardan biridir. 45 yaşındayken onlarca erkeğin şiddeti ile ölen ve cesedi sokaklarda parçalanan bir sona sahip bu kadın kendi felsefesi ve inançları ile tarihte kendine özgü bir yer tutmuştur.

9. Goya s Ghost : İspanya’nın XVIII yüzyıl en büyük ressamlarından olan Francisco Goya döneminin kilise mahkemesi tarafından ahlaksızlıkla suçlanır. Dostu sandığı Lorenzo yardım istemesine rağmen kendi prestiji için bu isteği reddeder. Filmin sonunda daha büyük gizemler ortaya çıkıyor .

10. Pope Joan : Papa olmak için evlenmek ve çocuk sahibi olmak yasaktır. Pope Joan 851 yılında bu göreve sahip oluyor. Fakat herkes onun kadın olduğundan habersizdir. Kaza sonucu attan düşerek gebeliği ortaya çıkan Papa’yı feci bir son bekliyor .

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler