Kategori | Güzellik

Kadınlar Bitkilerle Güzelliği Keşfetti

Kadınlar kozmetikten sonra bitkilerle güzelleşmeyi keşfetti. Doğada yetişen pek çok bitkinin şifa verdiği yıllardır biliniyordu. Ancak son zamanlarda bitkilerin ve bitkisel yağların kozmetik etkisi kadınların dikkatini çekti. Sivilceden selülite, cilt kırışıklarından saç bakımına kadar her alanda bitkiler ve aromatik yağlar kozmetiklere rakip oldu.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Kozmetiğin temeli de aslında bitkilere dayanıyor; yıllardır kullandığımız kremlerin çoğunun ham maddesi doğadan temin ediliyor. Ancak son yıllarda yükselen doğaya dönüş ve ekolojik yaşam trendleri kadınların dikkatini bitkilere yönlendirirken ekonomik şartlar gereği doğal ürünler kozmetiklerin ikamesi oldu.

bitkisel bakim

Nerelerde Kullanılıyor?

Bitkiler, çoğunlukla çay ya da aromatik yağlar olarak güzelleşmek için kullanılıyor. Bitkisel yağlar bitkilerin yaprak, gövde, kök, tohum, kabuk ve çiçeklerinden çoğunlukla buhar distilasyonu, organik çözücüler ile veya sıkma yöntemleri ile elde ediliyor.
Doğru ürün bilinçli kullanıldığında pek çok sonuna deva oluyor. Mesela sivilceli ciltlerin tedavisinde, çok kuru ciltlerin normalleşmesinde, saç dökülmelerinde, selülitle mücadelede bitkisel yağlar harikalar yaratıyor.

Hangi Bitki Neye Yarıyor?

Adaçayı (Acı Elma) Yağı: Cilt bakım ve temizliğinde kullanılıyor. Ayrıca adet düzensizliğinde ve hormon düzenlemede de kullanılıyor. Ağız yoluyla veya cilde haricen uygulanabiliyor.
Çam Terebentin: Saçlara parlaklık veriyor, kepek ve saç dökülmesini engelliyor. 250 ml.’lik şampuana 10-15 damla ilave edilerek saç diplerine masaj yapılması gerekiyor.
Gül Yağı: Cilde masaj yapıldığında rahatlatıp yumuşatıyor.
Jojoba Yağı: Cildi yumuşatarak kırışıkların ve çizgilerin azaltılmasına yardımcı olarak kullanılıyor. Ayrıca akneleri gideriyor; kuru ve kırık saçları onarıyor.
Lavanta, Limon, Mersin Yağları: Ergenlik sivilcelerini gidermeye yardımcı oluyor; cilde parlaklık veriyorlar.
Nane Yağı: Diş etlerini güçlendiriyor, ağız kokularını gideriyor.
Portakal Yağı: Cildi düzgünleştirerek selülitli görüntünün düzelmesini sağlıyor.
Sarımsak Yağı: Saç dökülmelerinde ve saçkıran tedavi için kullanılıyor.
Acıbadem Yağı: Çilleri ve güneş lekelerini gidermek için kullanılıyor.
Avokado Yağı: Kuru, çatlak ve gergin ciltleri nemlendirir.
Buğday Yağı: Yüksek oranda E vitamini içerir; yıpranmış saçları ve cildi besler.
Ceviz ve Fındık Yağı: Ciltteki lekelerin giderilmesinde kullanılıyor.
Hint Yağı: Tırnak kırılmalarını engeller. Ayrıca saçlara parlaklık verir.
Kayısı Yağı: A vitamini açısından zengindir. Cildi nemlendirerek besler. Tüm cilt tiplerinde kullanılabilir.
Argan Yağı: Saç ve cilt bakımında kullanılır.

Bitkisel yağların pek çoğu ağız yoluyla ya da doğrudan cilde masaj yapılarak kullanılabiliyor. Ancak bunları kullanmadan önce mutlaka nasıl ve hangi miktarlarda kullanılacağını sormalısınız. Çünkü bu yağlar birkaç damlalık dozlarla kullanılıyor. Aksi zarar verebilir. Özellikle gastriti olanların bu yağları ağız yoluyla kullanması önerilmiyor.

Bitkisel yağları alacağınız yerleri seçerken de bilindik isimleri ve aktarları tercih etmek gerekiyor. Çünkü bitkiler ve nasıl kullanıldığı kadar onların doğru bir şekilde yetiştirilip, üretilip, saklaması, yağının çıkarılması da sonucu etkileyen faktörlerdendir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler