Kategori | Ansiklopedi

Kahvenin Osmanlıya Gelişi

Bugün dünyanın vazgeçilmez içeceği haline gelen kahvenin bu hale gelip bir dünya içeceği olmasında Osmanlı devletinin büyük bir rolü olmuştur.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Kahvenin Osmanlıya gelişi 1517 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşa aracılığıyla olmuştur. Yavuz Sultan Selim’in döneminde Yemen’de valilik yapan paşa kahveyi tatmış ve çok sevdiğinden dolayı İstanbul’a getirmiştir.

Kahve ile tanışan saray halkı bu farklı içeceği beğenmiş ve böylece kısa bir süre sonra kahve Osmanlı’nın saray mutfağında yerini almıştır. Kahve pişirmekle görevlendirilen kahvecibaşılar ortaya çıkmış ve bu kişiler devlet erkanının kahvesini pişirme görevini üstlenmişler. Osmanlının tarihinde kahvecibaşılıktan sadrazamlığa yükselenler olduğu kahvecibaşıların ne kadar önemli kişiler olduğunun bir anlamda ispatıdır.

Kahvenin Osmanlıya Gelişi

İstanbul’da ilk kahvehane ise 1544 yılında açılmıştır. İki Suriyeli Arap tarafından Tahtakale semtinde açılan ilk kahvehanede tavalarda kavrulan çiğ kahve çekirdekleri, dibeklerde dövülür ve cezvelerde pişirilirdi.

Venedik kökenli olduğu bilinen Nurbanu Sultan’la yakın dost olan İstanbul’da üç yıl büyük elçilik yapan Gianfrancesco Morosini sayesinde Venedik kahveyle ilk temasını kuruyor. Osmanlı tüccarları, Venedik limanına çuvallar dolusu kahveyi indirmeye başladığında takvimler 1640’ı gösteriyor.

Kahve zaman zaman bir takım yasaklarla da karşılaşıyor. Bazı sultanlar döneminde, miskinler tekkesine dönüştüğü ve saltanat karşıtlarının örgütlendiği gerekçesiyle kahveler kapatılıyor, bazen de kahve ithalatı yasaklanıyor. Ama ne yapılırsa yapılsın tahtından indirilemiyor….

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler