Kategori | Yemek tarifleri

Karabuğday (Greçka) nedir? Faydaları nelerdir?

Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan karabuğday bir diğer adı ile greçka market raflarında yerini almaya başladı. Karabuğday hem lezzetli, hem de çok faydalı bir üründür. Diğer tahıllarla kıyasla karabuğdayın bünyesinde çok miktarda protein vardır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Karbonhidratların az olduğundan karabuğday diyet ürünü sayılır ve diyabet hastalarına, zayıflamak isteyenlere vb. grup insanlara uyumludur.

Karabuğdayın faydaları

Ayrıca Karabuğday vitamin ve mikro elementler açısından da çok zengindir. Bu tahılda olan folik asit kalp ve damarları güçlendirir, kanın bileşimini geliştirir. Ayrıca Karabuğday demir, kalsiyum, çinko, fosfor, iyot, bakır vb. insan vücudu için çok önemli olan başlıca elementler vardır.

Karabuğday ayrıca B1, B2, B6, P vitaminleri açısından da zengindir. Bu vitaminler sinir ve bağışıklık sistemini çok olumlu etkiliyor.

Diğer tahıllar gibi karabuğday da selüloz açısından zengindir ki, bu da mide bağırsak sisteminin normal çalışması için çok önemlidir, organizmada bulunan toksinleri ve diğer zehirli maddeleri hariç ediyor.

Karabuğday özellikle çocukların besinlerinde önemli rol oynuyor. Onun alımı çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini çok olumlu etkiliyor.

Yaşlı insanların mutfaklarında karabuğday mutlaka olmalıdır. O ateroskleroz ve hipertansiyon, artrit vb. hastalıklar sırasında vücuda büyük yardımcıdır.

Karabuğday içeceği

Bu içeceği hem mide bağırsak, hem de kalp damar sistemi için çok iyidir.

Karabuğdayı kahve makinesinde öğütmek gerekir. Sonra elde edilmiş undan 3 çorba kaşığı alıp 300 ml soğuk suda karıştırın ve kaynayana kadar karıştırın ve birkaç dakika boyunca pişirin.

Karabuğday nasıl pişirilir?

Malzemeler:
Karabuğday – 1 bardak
Su – 2 bardak
Tereyağı – 1/2 ç.k.

Hazırlanışı:

Karabuğday temizlenir, yıkanır, biraz kurutulur. Sonra tavada orta ateşte altın renge dönüşene kadar kavrulur.

Kavrulduğu vakit karabuğday karıştırılmalıdır.

Tencerede tereyağı eritilir, tuz ve kavrulmuş karabuğday ilave olunur. Diğer tarafta 2 bardak su ısıtıcısıda kaynatılır.

Karabuğday yağda biraz da kavrulduktan sonra üzerine kaynar su eklenir ve ateş en aza indirilir.

Kazanın kapağı kapatılır ve 15-20 dakika pişirilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler