Kategori | TV

Kayıp hangi dizinin uyarlaması?

Kanal D ekranlarında Cuma akşamları yayınlanmaya başlayan yeni sezon dizisi Kayıp’ın hangi yabancı dizinin uyarlaması olduğu sosyal medyada izleyiciler tarafından en çok merak edilerek sorulan sorulardan biri oldu. Kayıp dizisinin yabancı versiyonları ile ilgili çeşitli benzetmeler yapıldı. Ayrıca kısa bir süre önce yayınlanmış olan “Kızım nerede” dizisi ile çok fazla karşılaştıranlar var.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Kayıp ve Kızım nerede dizileri arasında olan senaryo benzerliği dikkatlerden kaçmıyor. Her iki dizide de zengin ailenin çocuğu kaçırılıyor ve bu kaçırılma olayı ile birlikte bazı olayların iç yüzü ortaya çıkmaya başlıyor.

kayıp

Peki gerçekte Kayıp hangi diziden uyarlandı?

Kayıp dizisi yabancı bir dizinin uyarlaması değil. Dizinin senaryosu eski bir polis olan Doğan Tv Ceo’su İrfan Şahin‘e aittir. Uzun bir süredir polisiye dizisi yazmak isteyen İrfan Şahin 2010 yılında bu projeye çalışmaya başlamış. Çok kez senaryoda değişiklikler yapmış, çeşitli yönetmenlerle üzerine kafa yormuş ve sonunda ortaya Kayıp dizisi çıkmış.

Kayıp dizisi yabancı versiyonu

Kayıp dizisi gerçek bir hayat hikayesinden alınmamış. İrfan Şahin’in anlattığına göre 70 li yıllarda İtalya’da Fiat’ın patronunun çocuğunun kaçırılması olayı bu fikrin ortaya çıkmasına etken olmuş. Kendisi dizi ile ilgili:

Bizim en zayıf bölümlerimiz ilk 3 bölüm. Sonrasında bu gördüğünden çok daha fazlası var. diyor.

Geçtiğimiz hafta dizinin ilk bölümü yayınlandığında izleyiciler tarafından kalite açısından tam not aldığı kesin. Mete Horozoğlu, Dolunay Soysert, Aslı Enver, Kaan Taşaner, İlker Kaleli, Erhan Can Kartal gibi yetenekli oyuncuların yer aldığı dizi canlı ve sürükleyici bulundu. Ayrıca dizinin Gökhan Kırdar’a ait olan müzikleri de çok beğenildi. “Herkesin bir sırrı, her sırrın bir bedeli var!” sloganı da etkileyici. Yine de akıllarında acaba Kayıp dizisinin yabancı versiyonu nedir diyen izleyiciler tarafından ortaya çeşitli fikirler atıldı. En çok yapılan benzetmeler ise Where is Elisa, Kızım nerede gibi diziler oldu.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler