Kategori | Sağlık

Kekemelik nasıl geçer?

Çocuklar yaklaşık üç yaş civarında kendilerini ifade etme becerilerinde oldukça ustalaşmışlardır. Bu yaşlar çocuğun oldukça aktif ve meraklı olduğu dönemlerdir. Her an yeni kavramlarla tanışmaya ve söz hazinelerini genişletmeye hazırdır. Yeni ve değişik hayatlarını paylaşmaya oldukça hevesli olan 3 yaşlı çocuklar, bazen söylemek istedikleri sözü bulamıyor ya da telaffuz ederken bazı hatalar yapıyorlar. Bu yaş grubundaki tüm çocukların görüşmeleri sırasında aynı kelimeleri ya da cümleleri arka arkaya tekrarladıklarına, nefeslerini söylemek istedikleri cümlenin uzunluğuyla eş güdümlü olarak uyumlu yapmadıklarına ve uygun olmayan yerlerde duraklamalar yaptıklarına tanık oluruz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Çoğu zaman bu konuşma biçimi “gelişme kekemeliği” olarak adlandırılır. 2-7 yaş çocuklarının konuşmalarında gözlenen ve normal olduğu düşünülen bu tip konuşma kusurları bazen kalıcı bir sorun haline gelebilir.

Kekemelik nedir?

Kekemelik; konuşmanın akıcılığının ve ritminin, duraklamalar, tekrarlar, uzatmalarla ve çoğu zaman bunlara eşlik eden vücut hareketleri ile kesilmesidir. Kekemeliğin miktarı ve şiddeti, farklı ortamlarda, günden güne, hatta aynı gün içerisinde bile değişebilir.

Kekemelik başka sorunlara yol açar mı?

Erken dönem kekemeliğinin kendiliğinden düzelip düzelmeyeceğini bilmek her zaman çok kolay değildir. Bazen çocuğun ebeveynleri veya yakınları, çocuğun bu konuşma biçiminin yaşı büyüdükçe kendiliğinden düzeleceğini düşünerek bir uzmana başvurulmasını gerekli görmüyorlar. Ancak unutulmamalıdır ki kekemelik erken dönemde müdahale edildiğinde çok daha kolay kontrol altına alınabilen bir problemdir. Çünkü çocuk büyüdükçe kendi konuşmasına dair duygusu artıyor. Ayrıca, sosyal çevresi genişledikçe daha fazla insan onun konuşmasındaki farklılığı kendisine hissettirmeye başlar. Özellikle ilkokul döneminde kekemelik sorunu yaşayan çocuklar arkadaşları tarafından alay edilir hatta bazen grup dışı tutulur. Çocuk kekemelikle uğraştıkça daha çok kekeler ve bazı çocuklar giderek konuşmaktan ve sosyal ortamlara girmekten kaçınırlar. Dolayısıyla, konuşmadaki problemin yanında bir takım psikolojik ve sosyal sorunlar da ortaya çıkmaya başlar.

Kekemeliğe ilişkin yanlış inançlar:

“Kekemeliğin nedeni psikolojiktir!”

Günümüzde kekemeliğin sebeplerine dair birçok farklı görüş ileri sürülmüştür. Bu görüşlerden en yaygın olanı kekemeliğin psikolojik nedenlerden kaynaklandığı görüşüdür. Birçok kişi kekemeliğin nedeninin aşırı korku, üzüntü veya heyecan gibi psikolojik bir nedeni olduğuna inanıyor. Bu yaygın görüşün aksine uzmanlar, kekemeliğin psikolojik nedenlerden kaynaklanmadığını ancak, bu gibi faktörlerin kekeleme sorunu yaşayan kişilerin konuşmaları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu kabul etmektedir. Yani hiçbir çocuk ya da yetişkin bir şeyden çok korktuğu ya da bir olaya çok üzüldüğü için kekemelik sorunu yaşamaz. Bu gibi nedenlerin, kekemeliğe yatkınlığı olan bireylerde tetikleyici ya da kekemeliği şiddetlendirici etkileri olabilir. Ancak asla kekemeliğin doğrudan nedeni değildir.

“Kekemelik ırsidir!”

Toplumda yaygın olan bir başka fikirse, kekemeliğin genetik olmasıdır. Bir çocuğun anne ya da baba tarafındaki akrabalarından herhangi birinde kekemelik varsa, o çocuğun kekeleme ihtimali yaklaşık% 40-60 oranında daha fazladır. Ancak, ailesinde hiç kekemelik olmayan kekeme bireyler de var. Dolayısıyla kekemeliğin sadece genetik nedenlerden kaynaklandığı görüşü doğru değildir. Ayrıca birinci derece akrabalarında kekemelik olan birçok kişide kekemelik görülmüyor.

“Kekemeliğin tedavisi yoktur!”

Kekemelikle ilişkin bir başka yanlış inanç, kekemeliğin geçmeyeceği ve tedavisinin olmadığına aittir. Bazen bilgisi olmayan ya da bu konuda yeterli bilgi sahibi olmadan kişiler, çocuklarının kekemeliğinin kalıcı olduğuna ve hiçbir zaman iyileşmeyeceğine ilişkin yanlış yönde bilgilendirmektedir. Bu gibi yanlış telkinler ailelerin ümitsizlik duygularına kapılıp durumu bu şekilde kabul etmelerine ve çocuğu bu sorunla tek başına bırakmalarına yol açabiliyor. Günümüzde çok farklı kekemelik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır ve kekeme çocuklar bu yöntemlerden yararlanıyor. Özellikle de okul öncesi dönemde tedavi edilen çocuklar ileriki dönemlerde hiç kekemelik sorunu çekmedikleri gibi, birçok küçük yaşlarda uygulanan tedavinin bile hatırlamıyor. Ancak ergenlik dönemine kadar hiçbir tedavi görmeyen ya da bilimsel yöntemler dışında bir takım arayışlara yönelen bireylerde kısa sürede kesin sonuç alınması daha zordur. Çünkü çocuğun yaşı ilerledikçe, hiçbir zaman kekemeliğini kontrol altına alamayacağına inanmaya başlar. Ayrıca, sürekli olarak etrafındaki insanların eleştirilerine maruz kaldıkları için konuşmayı gerektiren ortamlara dair bir takım korkular geliştirirler. Bu nedenle ebeveynler çocuklarının kekemelik sorunu yaşadıklarını düşündükleri halde hiç vakit kaybetmeden bu konuyla ilgilenen bir doktordan yardım almalıdır.

“Kekemelik ilaçlarla geçer!”

Kekemeliğin tedavilerine ilişkin bir diğer yanlış inanış ise kekemeliğin ilaçla geçebileceği görüşüdür. Halen dünyada kekemeliği iyileştiren bir ilaç tedavisi bulunamamıştır. Fakat bazı doktorlar kekemelik şikayetiyle başvuran ailelere bazı ilaçlar önermekte ve bu ilaçların çocuğun konuşmasını bulacağı yönünde yanlış bir izlenim yaratırlar. Kekemeliğin tedavisi için önerilen bu ilaçların çocuklar için zararlı bir etkisi olmamakla birlikte hiçbir yararlı etkisi de yoktur. Ailelerin kekemeliği düzeltecek, bilimsel olarak ispatlanmış herhangi bir ilaç tedavisi olmadığı konusunda bilinçli olmaları ve bu tip tedavilere bel bağlamamaları çok önemlidir.

“Kekeme çocuklar okulda başarısız olurlar!”

Kekemelik sorunu yaşayan çocuklar çok zaman konuşmaktan kaçınırlar ve çok iyi bildikleri şeyler hakkında bile konuşmaya bilirler. Bu da ilk etapta onların yanlış tanınmalarına neden olur. Kekemelik problemi ile karşı karşıya kalan çocuklar zihinsel gelişim açısından diğer çocuklardan daha geri değildirler. Sadece konuşma konusunda daha isteksiz olabilirler. Çeşitli alanlarda başarılarıyla topluma mal olmuş birçok kekemelik sorunu çeken insanlar vardır. Aristoteles, Charles Darwin, Marilyn Monroe, Bruce Willis, Isaac Newton, Musa Peygamber.

Kekemeliğin Belirtileri Nelerdir?

Ses, hece veya kelime tekrarları (kkk-kalem aldım / Ben-ben-ben geldim.)
Ses uzatmaları (aaaaana / sssssənin)
Abartılı yüz ve vücut hareketleri (ayakları yere vurma, kaş kaldırma, burun kanatlarının hareket etmesi, göz kapatma, göz kırpma, kolların aşırı hareket etmesi, başını sallama, dudakları bükme, dil ve dudaklarda titreme, abartılı ağız, çene hareketleri vb.)
Düzensiz nefes alma. Konuşurken nefes almaya çalışma.
Konuşmaktan kaçınma.
Bir şeyi söylerken konuyu değiştirme ya da konuşmaktan vazgeçme.

Kekemeliğin Arttığı Durumlar:

Telefonda, toplumda, çok kişi olan yerlerde çıkış, birinin ismini çağırma, adı sorulduğunda cevap verme, zaman baskısı altında olma, beklenmedik bir durumla karşılaşma, yeni insanlarla tanışma, yeni bir şey söylemek durumunda kalma.

Kekemeliğin Azaldığı / Yok Olduğu Durumlar:

Şarkı söyleme, küfretme, dua okuma, koro okuma, fısıltıyla konuşma, küçük çocuklarla konuşma, yüksek gürültünün etkisi altında konuşma, monoton konuşma, ritm tutarak konuşma. Bu gibi konuşma durumlarında en ağır kekemeliklerin bile kaybolduğunu görüyoruz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

“Kekemelik nasıl geçer?” yorumları: 24 Yorum

 1. tayfun dedi ki:

  merhaba arkadaşlar bu kekemelik durumu bendede var ne kadar kitap okuduysam düzeliyor ama kitabı okumayı bırakınca tekrar bozuluyor biz bunu böyle kabullenelim artık ama allah biyukbüyük tür gün dogmandan neler doğar bakarsın bi anda geçer 24 yaşındayım ama sizden tavsiyem kafaniza fazla takıntı yapmayın allahtan gelen bişey sonuçta biz bunu böyle kabullenelim ama allahın izniyle düzelir insal lah çok zor bişey

 2. CHeSKu dedi ki:

  kekelemek artık çok çabuk gecilir hersey size bağlı

 3. CHeSKu dedi ki:

  selam ben özcan uçar bende kekemeyim ama kendimi düzeltmeye koydum kafaya sonra kekemeyi yavas yavas gacirtiyorum kendimden eskiden telefonla konusurken çok kekeliyorum suan hic kekelemiyorum size tek tavsiyem icinizi rahat tutun ve icinizden allahım yardım et bana deyiniz ve yavas yavas cümleler kurarak kendinizi değistiriniz .

 4. apo dedi ki:

  VALLAHA BIKTIM 14 YASINDAYIM ARTIK KEKELEMEK İSTEMİYORUM EGERKİ BİR İKİ Yİ İÇİNDE GEÇMEZSE BEN İNTİHAR EDERİM PSİKOLOJİM ÇOK BOZUK

 5. Samet dedi ki:

  Kekemeliği giderecek herhangi bir yöntem teknik bi tedavi yokmu ya . Bıktım artık 17 yaşıma giricem. Gelecek ne yapicam ne olucam ne edicem onların hesabını yapmaya basladim. İleride bir işe girdiğimde nasıl sorunlarla karşılaşicam onları düşünmeye başladım. Okulda hoca soru sorduğunda bildiğim halde söyleyememek çok koyuyor.Kendimi ifade edemiyorum . Küçük duruma düştüğümde kendimi savunamıyorum kızlarla konuşamiyorum okumak istemiyorum sunu ödevi veya anlatmalı ödev olduğu zaman okuldan kaciyorum devamsızlık sınırda haklı olsam bile kendimi savunamıyorum. Bana laf atan karışan felan olduğunda onu dövüp idareye gidince kendimi nasil savunurum diye düşünüyorum o yüzden karışmiyorum uzatmiyorum yoksa hepsini bir kasik suda bogarim.lutfen bi yöntem felan bilen yazsin. Allaha şükürler olsun gene benden daha kötü olanlarda var Allah hepimizin yardımcısı olsun .

  • Musa dedi ki:

   Aynı şeyleri ben de yaşadım sınofın en çslışkanı olmama rağmen derslere hiç katılamazdım
   Her ne kadar heyacsn ile ilişkisi yok densede çok ilişkili heyacanlı olduğumuz zamsn dsha çok kekeleriz . Sürekli Ses kayıt yapmak böylece en iyiye ulaşana kadar devam etmek yöntemlerden birisi . Ama en önemlisi kim ne derse desin işine gelen beni taklit fe edebilir bu bana koymaz karşıdakinin cehaletini gösterir diye düşünmeli . Değişik dairelere gitmeli orslarda insanlarla konuşmalı gerilmemeli onlar daben gibi insan hemde sıradan insanlar şeklinde zihnini rahstlatmalı . Ben 35 yaşında imam oldum şu an normsl insanlara vaaz edebiliyorum . Kolay oldu diyemem ama şunu derim inadına üzerine git ben de herkes gibi normalim de öyle düşün . Sen halledemezsen bölgende bulunan üniversite hastanelerine git . Psikologlar ile konuş ama hallet ileride evlenmen de zorlaşır eşin problem etmez belki ama mutlaka birşeyler yap . Sanatla meşgul ol . Maharetli oluyor bu insanlar oralarda kaynaşırsın konuşursun toplum artık alışık bunlara . Onlarla konuşurken kendini sıkı sıkıya tutma yani rahat ol bunu önce kendine snlat . Ben rahat olacağım meramımı sakince anlatacağım de . Ve hekimden yardım al . Allah yardımcımız olsun

 6. kerem dedi ki:

  arkadaslar ben kucuk yasta kekelemeye basladim ve kendimi tam olarak ifade edemiyorum cekiniyorum ama okulda kitap okurken hiç kekelemiyorum çok nadir bi iki kere en fazla ailemle sikintilarim oluyo Allah yardim etsin

 7. mamet sahin dedi ki:

  Arkadaslar bende kekemeyım 5 yasında basladı sımdı yasım 17 ve hala kekelıyorum artık bıktım gitmedigim doktor kalmadı artık ıntahar edecem yeter derdimi düsüncelerım anlatamıyorum En buyuk sıkıntım bu kekemelik ALLAH HEPIMIZIN YARDIMCISI OLSUN .

 8. mustafa dedi ki:

  Bende kekemeyim dertlesecek varmi ayni kekeme olan ama fazla kekeme olmayan

 9. ali dedi ki:

  merhaba
  arkadaşlar 1. 2. sınıfta bişey yoktu büyüdükçe kekemeliğim arttı aynı zamanda hızlı konuşuyorum şu anda 16 yaşındayım arkadaşım sesli kitap oku düzelir dedi hatta mahallemizde bi çocuğu vardı kekemeydi kitap okudu düzeldi bana da oku düzelir dedi benimde kitap okumak için zamanım olmuyor herkes den her yerden çekiniyorum derslere katılamıyorum tam bişey diyorum arkadaşlarıma sonra vazgeçiyorum çok kötü bişey ya kitap okumaya çalışcam ama başka çözüm varsa söylerseniz sevinirim benim gibi kekeme olan arkadaşlara allah yardın etsin …

 10. Şahin dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben şahin şu an 22 yapıdayım 3 ya da 4 yaşındayken bir gecede kekemelik sorunu ile karşılaştım dini bütün bir ailem olduğundan önce İmanı tam olan bir hocaya götürüldüm ve beni seven bir kadının nazarı yüzünden olduğunu açıkladı ailemde onayladı ancak çok Zaman geçmesinden dolayı doktorluk olduğum söylendi
  10 yaşından 13 yaşına kadar her haftasonu şehir dışında bir doktora gittim ve kendimi ifade edemezken akıcı ama yavaş konuşmaya başladım daha sonra kendi dikkatsizliğim toplum içindeki durum ve egzersizleri yapmamamdan dolayı tekrar nüksetti kekemeliğim ancak kimseye fark ettirmeden toplum içinde çekinmeden konuşabiliyorum
  Sorunum ise arkadaşlarım ailem gibi toplamsal ortamlarda sorunlar yaşamam
  Birkaç gün önce ilk kez kız arkadaşımın arkadaşlarıyla yemek yerken bir olay anlatırken 3 4 saniye süren kekemelik krizine girdim ve Nasıl aşağılanma hayal kırıklığı hissettim anlatamam
  Herkesin sıkıntısı başkadır
  Allah yardımcı olsun
  Benim kadar sizlerde iyi olursunuz umarım

 11. mehmet dedi ki:

  arkadaşlar kekemelik psikolojik bir yapıdır artı öz güvenlede ilgilidir bu nedenle nefes kontrolunuzu iyi yapmanız gerekiyor nasılmı ilk önce nefes alın ondan sonra kelimeleri söyleyin aynı şekilde bu yöntemle 3 ay telaffuzu zor kitap okuyun inşallah geçer

 12. seyfullah dedi ki:

  Selamin aleykum ben 19 yasindayim ve kucuklugumden beri kekemeyim genellikle arkadas ortamimda ve aile ortaminda kemelik en on siraya cikiyor ve kesinlikle derdimi anlatamiyorum ve bu yuzden suan hic arkadasim yok ve ailemle sıksık aramiz bozuluyor bana yardimci olun lutfen..

 13. murat dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben 16 yaşındayım.10 sınıfa gidiyorum.. Ben 6 yaşından beri kekemeyim.bunun en büyük etkisini okulda görüyorum.normal insanlar gibi konuşamıyorum.işte bu beni kahrediyor. Derslere katılamıyorum.bir arkadaşım bana tavsiye etti sesli kitap okuma yap diye.geçermi??

  • muhammed dedi ki:

   Arkadasım nefesini cek burundan sora konuş takılırım diye düşündün anda takılırsın bol bol acıkdan kitap oku düzelir allahının izniylen…

 14. Ali dedi ki:

  merhaba,

  Ben Ali 22 yasındayım.Küçüklüğümde bi ceviz agacından düserek cok korktum ve sonrasında kekemelik ortaya cıktı.Bu yasıma kadar doktorlara gittim fakar caresi bulunamadı.Tek çaresi bi odaya girip bagıra bagıra kötap okumaktır ya da toplumdaki önemli yerler(Belediye,ptt,banka vb) yerlere girip heyecanını yenebilmesidir dedi doktorlar.Şu anda da bi oporötörün çagrı merkezinde çalışmaya başladım.Eğitim sürecindeyim eğitim çagrıları alıyorum fakat tamamen çalışmaya 15 aralıkdan sonra baslayacagım kekemeliği nasıl aşarım yardımcı olur musunuz? 🙁 🙁 🙁

 15. emir dedi ki:

  Ben 14 yasındayım ve kekemeyim kendimi açıklayamıyorum hep kekelıyorum ve derslerde okumak ıstemıyorum sorunumu nasıl asarım lutfen cevaplayın.

 16. Tolga dedi ki:

  merhaba ben 13 yaşındayım 8.sınıfa geçtim ve kekeliyorum.Bu sorun yüzünden derslerimde daha başarısızım mesela öğretmen okumaya kaldırdığında ben okumak istemiyorum diyince öğretmen bana kızıyo ve ben bu sefer daha da panik oluyorum.yada birisi bana adımı veya yaşımı sorduğunda ben cevap veremiyorum ve çok utanıyorum bu durum beni çok rahatsız ediyor hatta ben bu durum yüzünden ölmek bile istedim.bana yardımcı olun ve ben bu sorunu nasıl aşarım yardım edin.

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler