Kategori | Sağlık

Kene ısırığında ne yapılmalıdır? Kene salgını

Tavuk gribi sonrası kuşlara yapılan uygulamaların doğanın dengesini bozduğu ve bunun sonucunda kene salgınının tekrar başladığı bildirildi. Dr. Ender Saraç programında sarımsakların keneleri kaçırıcı etkisi olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Zati Vatansever ise bazı kenelerin insanları iyi hissettiklerini ve 15 dakika kadar takip ettiklerini bildirdi.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Kene ısırığında ne yapılmalıdır?

Yapışan keneler öldürülmeden, ezilmeden veya patlatılmadan ve özellikle kenenin ağız kısmı koparılmadan, bir pens yardımıyla doğrudan düz olarak, döndürmeden yavaşça çekilip alınmalıdır. Kenenin ısırdığı bölgeye; bol sabunlu su ile yıkanıp temizlendikten sonra iyotlu antiseptik (tentürdiyot) sürülmelidir. (eğer sabun ve su yoksa alkol içeren mendiller kullanılabilir). Keneye çıplak elle kesinlikle dokunmamalı , elle tutulacaksa eldiven giyilmeli veya naylon bir poşet yardımıyla keneler toplanmalıdır.

Vücuttaki kenelerin üzerine herhangi bir kimyasal madde (alkol, kolonya, gaz yağı v.b) dökülmemelidir, sigara veya ateş kullanarak keneler uzaklaştırılmamalıdır. Bu maddeler kenenin kusmasına neden olacağından hastalık bulaştırma riskini artıracaktır. Isırılan kişi 2 hafta süreyle ateş, yoğun halsizlik, baş ağrısı, bulantı, kusma gibi belirtiler yönünden takip edilmesi gerekmektedir. (ateşin 38,3 °C veya üzerinde olması halinde acilen tam teşekkülü hastaneye başvurulmalıdır)

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Kategoriler

Arşivler